Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Virüs Esnafı Vurdu

virusesnafivurdu
30 Haziran 2020

 

Virüs Esnafı Vurdu

Çorum’da esnaf adeta can çekişiyor. Pandemi öncesinde kira, vergi ve yüksek maliyetlerle savaşan esnaf, şimdi de koronavirüs pandemisinin olumsuz yansımalarıyla boğuşmak zorunda. Bu süreçte birçok esnaf dükkanını kilit vururken, yeni işyeri kuran esnaflarda açılış tarihlerini ertelemek zorunda kaldı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da esnaf büyük sorunlarla boğuşuyor. Özellikle ekonomik anlamda darboğazda olan Çorum esnafı ya dükkanını kapatıyor ya da yaptıkları kampanyalarla kurumsal şirketlere karşı ayakta durmaya çalışıyor.

Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ülkeleri ekonomik anlamda da zora sokuyor. Özellikle 2 ay boyunca alınan üst düzey tedbirler ülkede en çok esnafı vurdu. Her ne kadar hükümet çıkardığı kredi destek paketleriyle esnafa destek olmaya çalışsa da destekler esnafa yansımış gibi görünmüyor.

Koronavirüs pandemisi öncesinde Çorum esnafının mücadele ettiği birçok faktör bulunuyordu. Özellikle AVM’nın açılması esnafı derinden etkiledi. Ardından Gazi, İnönü, Bahabey ve Dr. İlhan Gürel Caddesi gibi Çorum’un gözde caddelerindeki kira fiyatlarının sürekli artışı esnafı her geçen gün daha da zor sokuyordu. Ülke içindeki enflasyonun artmasına doğru orantılı olarak vatandaşların alım gücü düşmüş, haliyle esnaf da satışlarını istediği düzeyde yapamamaya başlamıştı.

ESNAFIN ÇOĞU DESTEK PAKETLERİNDEN YARARLANAMADI

Ülkemizde Mart ayından itibaren etkili olamaya başlayan koronavirüs pandemisi bu süreçte esnafı çok etkiledi. Bu süreçte neredeyse esnafın tamamı hükümetin kararlarıyla kepenk kapatmak zorunda kaldı. Bazı esnaflar ise sağlıklarını düşünerek kendi istekleriyle dükkanlarına kilit vurdu.

Ancak bu süreçte devletin verdiği destek esnafa yeterli gelmedi. İlk olarak devlet bankaları tarafından verilen krediler, her ne kadar ‘sicil etkili olmayacak’ dense de esnafa pek fazla yansımadı. Özellikle sicili temiz olmayan esnaflar, kendilerine gelen ret mesajlarıyla karşılaştı.

Konuştuğumuz esnafların birçoğu bu destekten yararlanamadığını ifade ederken, sadece Çorum Belediyesi’nden 250 TL’lik alışveriş çeki alabildiklerini kaydetti.

Hal böyle olunca da koronavirüs pandemisi sürecinde birçok esnaf dükkanını tamamen kapatarak adeta iflas etti.

ESNAF BORÇ ERTELEME İSTİYOR

Geçtiğimiz günlerde Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Gür’ün de katıldığı Türkiye Esnaf ve Sanatkalar Konfederasyonu’nda (TESK) düzenlenen toplantıda esnafın hali adeta gözler önüne serilmişti. Video-konferans yöntemiyle Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir araya gelen esnaf temsilcileri acil olarak “borç erteleme” talep etti.

yardımı ve desteği beklediğinin altını çizen Palandöken, “Sokakların hareketi, rengi, ışığı, mahallemizin koruyucusu, herkesin yardımına koşan esnafımız, pandemi sürecinde yardım bekleyen kesim oldu. Birçok devlet desteği bu dönemde esnafımıza sağlandı fakat destekleyici yardımların daha da artması, esnafın kaldıramayacağı yüklerin ise azaltılması gerekiyor.

Örneğin akşam saat 10’dan sonra alkollü içki satan yerlere kesilen cezanın 320 bin TL’ye kadar çıkacağı açıklandı. Orantısız cezalar yerine ödenebilir seviyede cezalar olmalı. Esnafa taşıyabileceği kadar yük verilmeli. Aylarca dükkanı kapalı olan esnafın en azından ödediği kiradan stopaj kaldırılmalı.

Öte yandan kantinci ve servisçi esnafımız zaten okulların kapatılmasıyla çok büyük zarar görmüşken, gelecek yıl eğitim öğretim döneminde kiraların ve servis fiyatlarının artırılması çok büyük bir yıkım oldu. Yaşanan bu sorun için de yeni bir düzenleme müjdesi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?