Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Kurban Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

kurbansecerkendikkat
29 Temmuz 2020

 

Kurban Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Yaklaşan kurban bayramı öncesi vatandaşın gündemini kurbanlıklar oluşturuyor. Kimisi kurbanını haftalar öncesinden alırken kimisi de bayramda almayı tercih ediyor. Peki kurbanlık için nereleri tercih etmeli, kurbanlık seçerken nelere dikkat etmeli, kurbanlık eti ne zaman tüketmeliyiz?

Henüz kurbanlık almayanların aklındaki soru işaretlerini gidermek, alanların ise kurban etlerini ne zaman ve nasıl tüketmeleri gerektiğini öğrenmek için 20 yıldır et ve canlı hayvan alım satımı yapan Tanoğulları Canlı Hayvancılık yetkilisi Sadık Tan ile görüştük. Tan, birçok konuda faydalı bilgiler verdi.

KÜÇÜKBAŞTA YAŞ SINIRI

Tanoğulları Canlı Hayvancılık yetkilisi Sadık Tan küçükbaşta yaş sınırı olmadığını; gözü kör, ayağı topal, görüntüsü hasta hayvan haricinde annesinin boyuna gelen küçükbaşların kurbanlık olabileceğini söyledi.

DİŞİ KURBANLIK OLUR MU?

Sadık Tan dişi kurbanlık sorusuna da cevap verdi. Dişi hayvanın da kurban olabileceğini ancak tercih etmediklerini söyledi. “Dişi hayvanı kurbanlık olarak tercih etmiyoruz çünkü yavrulama döneminde olabilir” dedi.

KURBANLIK NASIL BESLENMELİ?

Son zamanlarda doğal beslenmenin ön plana çıkarıldığını dile getiren Tan, kurbanlığın mutlaka yem de yemesi gerektiğini savundu. Tan “Etin kalitesi için arazi haricinde de yem yemesi gerek” dedi.

ETİ NASIL TÜKETMELİ?

Bazı vatandaşların kurbanı keser kesmez, et sıcakken pişirip tükettiğini dile getiren Tanoğulları Canlı Hayvancılık yetkilisi Sadık Tan bu konuda uyarılarda bulundu. “Etin en az 2-3 saat bekletilmesi gerek. Etin tazesi değil dinlenmişi makul. Yoksa kokar. Sıcak eti parçalamak da zordur” dedi.

KURBANLIĞI NASIL SEÇMELİ?

Tan, Kendi kurbanını seçecek kişilere de tavsiye verdi. Kurbanın, canlı kilosunun yarısı kadar et verdiğini söyledi. Tan “Canlı 50 kilo gelen hayvandan yaklaşık 25 kilo et elde edilir” dedi.

BU YIL SATIŞLAR NASIL?

Görüşlerini aldığımız Sadık Tan bu yıl ki kurbanlık satışları ile ilgili de bilgi verdi. Geçen yıla göre satışların düştüğünü belirten Tan bunun sebebini insanların ucuz diye yurtdışına yönelmesine bağladı.

Her görüşe saygı duyduklarını vurgulayan Sadık Tan “Kurbanın anlamı Allah ile kulu, zengin ile fakiri yakınlaştırmaktır. Kurban için sadece para verip ibadet yaptığını düşünüyorlar ancak bence olması gereken kurbanın küçükbaştan alınması, emek verilmesi, elden ihtiyaç sahibi ile paylaşmaktır” diyerek vatandaşları satıcılara davet etti.

SATIŞLAR NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?

Satış yaptıkları yerde hijyene önem verdiklerini dile getiren Tanoğulları Canlı Hayvancılık yetkilisi Sadık Tan kasapların da et ihtiyacını karşılıyoruz” dedi. Kurban Bayramının 4.günü öğle namazına kadar hizmet vereceklerini de belirten Tan “Tercih edenler için telefonla vekâlet alıp kurbanlıkları kapılarına kadar da götürüyoruz” dedi.

Cemilbey Yolu Eski Ekin Bağları altında, Dalgıçlar Çiftliği’nin 700 metre ilerisinde hizmet veren Tanoğulları Canlı Hayvancılık 20 yıllık tecrübesi ile kurbanlık arayanları işletmelerine davet ediyor.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?