Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

“Çorum’da Kira Fiyatları Yüksek”

corumkiralaryuksek
14 Şubat 2020

 

“Çorum’da Kira Fiyatları Yüksek”

Emlakçılar artan konut fiyatlarının ardından zamlanan kira ücretlerinden dert yandı.

Çorum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ömer Okçu Çorum’da konut kiralarının çok arttığını belirterek, konut sektöründe fiyatların artması nedeniyle kira fiyatları da yükseldiğini söyledi.

800 liradan başlayan kiraların iki bin liraya kadar çıktığını dile getiren Okçu, aynı şekilde işyeri kiralarının da fahiş rakamlara yükseldiğine dikkat çekti.

Semtten semte kira ücretlerinden bahseden Okçu, “Konut kiralarında gerçekten yüksek. Örneğin şehir merkezinde eski binalar olması nedeniyle konut fiyatları düşük. 600, 700 ve 800 lira gibi rakamlara ev bulmak mümkün. Bunun dışında 23 Nisan Ortaokulu’ndan Buharaevlere kadarki bölümde burada fiyatlar otomatikman artıyor. 900 ila bin 500 arasında değişen fiyatlara kiralanıyor. Tavukluk mevkiinde kiralar bin 500, 2 bin TL’ye çıkıyor. Bahçelievler’de de hemen hemen fiyatlar 900 ila bin 200 lira arasında değişiyor” ifadelerini kullandı.

“1+1 EV BULAMIYORUZ”

Çorum’da çok fazla talep olmasına rağmen 1+1 konut bulamadıklarını kaydeden Okçu, “Eşyalı konut arayan çok müşteri var. Çorum’da 1+1’lerde sıkıntı yaşıyoruz. Çorum’da 1+1 inşaatı fazla yapılmıyor. Üniversitemizde 20 bin öğrenci var. Ama yine de yapılmıyor. Talep çok ama yapan yok. 1+1 ev bulamıyoruz. Eşyalı evler arıyoruz ama bulamıyoruz. Dolayısıyla burada bir sorun var. Bu evleri genelde öğrenciler talep ediyor. Bunun yanında sadece eşiyle yaşayanlar var, yalnız yaşayanlar var. Bunlar 1+1 gibi bir ev istiyor ama maalesef Çorum’da 1+1 yapılmıyor. Müteahhitlerimiz konut yaparken standart konutun dışında 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 yapılmalı. Konutun çeşitlendirilmesi gerekiyor. Çünkü talep var. Hep 3+1 konut yapmak bu sorunu çözmüyor. Aynı binada bu tür konutların yapılması gerekiyor diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“HAPİS CEZASI DAHİ GELECEK”

Kaçak emlakçılık yapanlara yönelik yeni bir yönetmeliğin hazırlandığını ifade eden Okçu, şunları söyledi:

“Emlak sektöründe bir yönetmelik çıktı. 2018 yılında Mesleki Yeterlilik ile ilgili bir yönetmelik yayınlandı. Kaçak emlakçılar konusu gündemde. Vatandaş işsizliği yaşadığı zaman işyerini kapatıyor ve kaçak emlakçılık yapmaya çalışıyor. Biz bunları yaşıyoruz, arkadaşlara da fazla bir şey diyemiyoruz ama bunlara da mani olmamız gerekiyor. İşyeri kiralarının pahalılığından, verginden dolayı iş yapamayan insanlar işyerlerini kapatıyor ve ayakçılık yapıyorlar. Buna mani olmak için bir yönetmelik çıktı. Bu yönetmelik bunlara da mani olacaktır. Bu yönetmelikte 31 Ağustos 2020’ye kadar bir takım değişiklikler yapılacak ve kaçak emlakçılara büyük cezalar, hatta hapis cezaları dahi getirilecek.”

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?