DOLAR 18,4682
EURO 17,8124
ALTIN 969,55
BIST 3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 29°C
Az Bulutlu
Çorum
29°C
Az Bulutlu
Sal 27°C
Çar 26°C
Per 28°C
Cum 29°C

bettilt giriş

ataşehir escort

Yurt Dışındaki Bilim Adamlarından Hitit Üniversitesi’ne Yoğun İlgi

.

Özden Gazetesi Yayınları
04.04.2012
145
A+
A-

Çorum Hitit Üniversitesi, son aylarda yoğunolarak gerçekleştirdiği tanıtım faaliyetleri ilebirlikte yurt dışında görev yapan Türk bilimadamlarının ilgi odağı haline geldi.

Başta Amerika olmak üzere İngiltere, Fransa veBelçika gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde görev yapan akademisyenler Hitit Üniversitesi’nde görev yapmak için üniversiteye başvurdu.

Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın göreve gelmesiyle değişim rüzgarlarının estiği Üniversite, “dünyaüniversitesi olma” sloganıyla yola çıkan Hitit Üniversitesini son aylarda yurt içinde ve yurt dışında yaptığı tanıtımlarla cazibe merkezi haline geldi.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Hitit Üniversitesinin artık taşrada birAnadolu üniversitesi değil, herkesin tercih ettiği, gelmek istediği örnek bir yüksek öğretimkurumu olduğunu söyledi.

Gelinen noktada elde edilen başarının sadece kendilerine ait olmadığının altını çizen Rektör Alkan, bunda başta siyasiler, valilik, belediye, sivil toplum kuruluşları ve toplumun tüm katmanlarının katkısının bulunduğunu vurguladı. Üniversiteye verilen destek ve gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Prof. Dr. Alkan, kendilerine duyulan güveni boşa çıkartmamak için çalıştıklarını ifade etti.

Çorum’un yüksek öğretim serüvenin 36 yıl önce kurulan meslek yüksek okulu ile başladığına dikkat çeken Alkan, “Kimse üniversiteyi bilmiyorken bizde yüksek okul varmış. 36 yıllık geçmişe sahip bir eğitim kurumuyuz. Biz 6 yıllık bir Üniversite değiliz.

Bunun farkına varmamız gerekiyor. 1976’dan sonra kaç tane Üniversite kurulmuştur. Çoğu yeni kuruldu. Şehirde bir yüksek okulu bulunmaktaydı. Gönül isterdi ki daha hızlı bir oluşumla, daha hızlı bir Üniversiteyapısına çok daha önceleri kavuşsaydık. 10-15 yıl öncesinde Çorumun bir çok bölgesinde arazi daha çok ucuzdu. O zamanlar kampüs sorunu çözülseydi biz şuan bunlarla uğraşmazdık. 2012 yılında 36 yıl sonunda kampus sorunu ile uğraşan bir rektörüm. Bunun çok zorlu tarafları var ancak keyifli tarafları da var” dedi.

Tüm dünyayı paydaş olarak gören öğretim elemanları ve mezunlarla “dünya üniversitesi olma” hedefi ile yola çıktıklarını dile getiren Alkan, bu hedefin bir gecede veya para verilerek gerçekleşmeyeceğini, herkesin kavraması aynı zamanda görmesi gerektiğini belirtti.

Bunun bir gönül işi olduğunu, ‘büyüyoruz” diyerek ‘büyünmediğini’ herkesin buna inanması ve gönül vermesi gerektiğini anlatan Alkan, “Herkese düşen pay var. Herkes buna destek verirse burada gelişenÇorum olacaktır. Caddede insanların çevirin sorun, ‘yurt dışından üç Üniversite ismi söyleyin’ diye sorsanız ilk olarak Oxford Üniversitesini söylerler. Oxford üniversitesinin olduğu şehir 150-200 bin nüfuslu bir şehir. Öyle bir Üniversite ki şehrini tüm dünyaya tanıtabiliyor. Üniversitenin faydasını anlarsak buÇorum için üniversitemiz için dünyaya açılan muazzam bir kapı olduğunu, önümüzün açılmasında ciddi bir faktör olduğunu rahatlıkla görebileceğiz” diye konuştu.

Mayıs ayı içerisinde Fen Edebiyat Fakültesi yerleşkesinde bahar şenlikleri düzenleyeceklerini açıklayan Rektör Alkan, şenliklerle üniversitedeki bölümlerde görev yapan öğretim elemanlarının etkinliğe katılacak olan lise öğrencilerine hem üniversiteyi hem de bölümleri tanıtacaklarını bildirdi. Alkan, Çorum özelinde uygulanacak bu programla gençlerin Üniversite havasınıHitit Üniversitesi ile soluyacağını dile getirdi.

108 tane lisede özel tanıtım faaliyetinde bulunduklarını anlatan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir olmak üzere çok sayıda ilimizde binlerce öğrencimize ulaştık. Tanıtım faaliyetlerinde ‘hangi vakıfa ait üniversitesiniz, ücretleriniz ne kadar’ yönünde sorular yöneltildi. Bu şaşırtıcı bir durum. Üniversitemizin yeteri kadar tanıtımının olmadığını düşünüyoruz ve bunun için çalışıyoruz. İkinci olarak yaptığımız etkinliklerin profesyonelliği önemli. Tanıtımlara bende katılıyorum. Bu tür etkinliklere bir rektörün katılması alışılagelmiş bir durum değil.

Bir çok algıya göre ‘rektör, görünmez, konuşulmaz, ulaşılmaz’ gibi bir şablon var. Biz bu durumun aksine öğrencilerimizin karşısına çıkıyoruz. Bu faaliyetler sonunda Türkiye’nin her bölgesinden başarılı öğrencileri üniversitemize kazandırma amacındayız. Üniversiteye gidecek öğrencilerin bizi tercih etmeleri, üniversitemizdeki öğrencilerimizin de yüksek lisans yapmaları için belli bir alt yapıyı hazırlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin zor şartlarda öğrenim hayatını sürdürmeye çalıştığının farkında olduklarını dile getiren Alkan, öğrencilerin hayatını kolaylaştıracak her türlü tedbiri almaya çalıştıklarını söyledi. Üniversitelerdeki en önemli varlıklardan birisinin kütüphane olduğuna vurgu yapan Alkan, Üniversite kütüphanesine elektronik kaynaklar alarak 7 gün 24 saat ulaşılmasını sağladıklarını bildirdi.

Kampusle ilgili Belediye Başkanı Muzaffer Külcü öncülüğünde güzel bir çalışmanın devam ettiğini kaydeden Alkan, üniversitenin fiziki mekan olarak ta her türlü eksiğini gidereceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün Üniversite rektörleri ile yaptığı toplantı hakkında da izlenimlerini aktaran Rektör Alkan, “Cumhurbaşkanımız, beş yıldızlı otel görünümünde binalar yapılmış olması güzel olabilir ancak sizden istediğim onun içerisinde ne tür faaliyetler yapıldığı, ne kadar bilimsel faaliyetlerin yapıldığı çok daha önemli” dedi.

Bu kampus önemli değil demek değildir. Elbette önemli ama bunun içerisinde öğrencilerin gelmesi için sebeplerin olması gerekiyor. Onun için yeni, güncel bölümler olması gerekiyor. Bu yüzden tüm dünyayı yakından takip eden, dünya vatandaşı olmak gibi büyük bir vizyonu olan öğretim görevlilerine sahip olmamız gerekiyor. Ben gururla söylüyorum şuanda sahip olduğumuz akademik kadronun tümü canla başla ellerinden geldiği kadar hem eğitsel hem de araştırma faaliyetleri yürütmeye çalışan arkadaşlardan oluşuyor. Her geçen günde yeni arkadaşlarımızı tercih ediyoruz. Yurt dışından bilim adamlarını tercih ediyoruz. Yakın zamanda Amerika’dan iki arkadaşımız gelecek. Kanada’dan bir arkadaşımız gelecek.İngiltere’de doktora yapmış iki araştırma görevlisi görevlerine başladı. Belçika’da görüştüğümüz bir akademisyenimiz var. 8 tane dil biliyor. Kendisi gelmek için başvuruda bulundu. Fransa’dan bir arkadaşımız bize gelmek istiyor. Amerika’da yine doktora yapan birisini bünyemize kazandırmayı planlıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Dünyayı yakından takip eden, vizyonu olan akademik kadrolarına yine bu özelliklere sahip başka bilim adamlarını katarak daha genç daha dinamik ve büyük projelere imza atan bir Üniversite modelini tasarladıklarını anlatan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Daha önce öğretim elemanı olmadığı için öğrenci alamadığımız matematik bölümü kısa süre önce öğrenci aldık. Açılmış olan bölümleri faaliyete geçirmek için öğretim elemanlarını temin yoluna gittik. Çok ciddi yol kat ettik. Çorum bir sanayi şehri, kentte Meteoroloji Malzeme Mühendisliğinin önemli bir yere sahip olduğunu düşündük. Bu çerçevede Meteoroloji Malzeme Mühendisliğine öğretim elemanı bulduk. Şuanda Amerika’da bir öğretim görevlisi gelerek yakında görevine başlayacak. YÖK’e bu bölüme öğrenci alımı için başvuruda bulunduk. Yeni bölümler açıyoruz. Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Antropoloji bölümlerini açtık. Eski Çağ Kültürleri ve diller ile ilgili çalışmalarımız başladı. Sanat tarihi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Batı dillerine öğretim elemanı için başvuruda bulunduk. Kısa sürede oraya da öğretim elemanı alabilecek minimum sayıya ulaşabileceğiz. Her geçen gün sayıları artıyor. Yüksek lisans, doktora yapmak için belirli öğretim üyesi sayısına ulaşmak gerekiyor. Hemen hemen her birimde yüksek lisans ve doktora yapılması için çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

Üniversitenin öğrenci projelerine verdiği destekler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Reha Metin Alkan, 2010 yılında öğrenci projelerine 110 bin TL tutarında bir destek verilirken, göreve geldikleri günden bugüne kadar öğrencileri projelerine yaklaşık 650 bin TL tutarında katkı sağladıklarını açıkladı.

Üniversite öğrencilerinin önümüzdeki günlerde Türkiye çapında bir etkinliğe imza atmaya hazırlandığını kaydeden Alkan, “Hititlerin başkenti Hattuşa’da yapılacak olan bu etkinlikle bölgenin tanıtımına da katkı sunacağız. Öğrencilerimizin etkinliklerinin yanı sıra ilin sahip olduğu kültürel ve tarihi değerleri de misafirlere tanıtıyoruz. Bunları üst üste koyduğumuz zaman öğrenci bulmakta, öğretim görevlisi bulmakta sıkıntı çekmiyoruz. İskilip Meslek Yüksek Okulunda bir kişilik kadro açtık 54 başvuru oldu. 5 kişilik İngilizce okutman için açılan başvuruya 122 başvuru yapıldı. Bu inanılmaz bir rakam” diyerek sözlerini tamamladı.

Arena Game Center
YORUMLAR

57 + = 62

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Don`t copy text!
Bağcılar masaj Bahçelievler masaj Bakırköy masaj Bandırma masaj Başakşehir masaj Başiskele masaj Batıkent masaj Bayraklı masaj Bayrampaşa masaj Belek masaj Bergama masaj Beşiktaş masaj Beykoz masaj Beylikdüzü masaj Beyoğlu masaj Beypazarı masaj Beyşehir masaj Biga masaj Bilecik masaj Bodrum masaj Bornova masaj Buca masaj Büyükçekmece masaj Çan masaj Canik masaj Çankaya masaj Çarşamba masaj Çatalca masaj Çaycuma masaj Çayırova masaj www.dubainewescorts.com Adana escort Afyon escort Aksaray escort Amasya escort Ankara escort Antalya escort Antep escort Aydın escort Balıkesir escort Bursa escort Anamur escort Antakya escort Arnavutköy escort Atakum escort Ataşehir escort Avcılar escort Bafra escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Balçova escort Bandırma escort Başakşehir escort Batıkent escort Battalgazi escort Bayındır escort Bayrampaşa escort Beldibi escort Belek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beylikdüzü escort Beyoğlu escort Beypazarı escort Adalar escort Adapazarı escort Afşin escort Akçaabat escort Akçadağ escort Akçakale escort Akçakoca escort Akdağmadeni escort Akdeniz escort Akhisar escort Akşehir escort Aksu escort Akyazı escort Alanya escort Alaşehir escort Aliağa escort Almus escort Altıeylül escort Altınordu escort Araklı escort Ardeşen escort Arifiye escort Avsallar escort Ayvacık escort Ayvalık escort Aziziye escort Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort kıbrıs escort bayan kilis escort bayan konya escort bayan konya escort bayan konya escort bayan malatya escort bayan malatya escort bayan malatya escort bayan manisa escort bayan gaziantep escort bayan van escort bayan tunceli escort bayan bursa escort bayan sivas escort bayan siirt escort bayan şanlıurfa escort bayan bilecik escort bayan samsun escort bayan çanakkale escort bayan istanbul escort bayan ankara escort bayan izmir escort bayan izmir escort bayan bursa escort bayan antalya escort bayan antalya escort bayan adana escort bayan kocaeli escort bayan konya escort bayan mersin escort bayan şanlıurfa escort bayan samsun escort bayan diyarbakır escort bayan hatay escort bayan manisa escort bayan balıkesir escort bayan gaziantep escort bayan sakarya escort bayan tekirdağ escort bayan kayseri escort bayan eskişehir escort bayan aydın escort bayan van escort bayan denizli escort bayan kahramanmaraş escort bayan izmit escort bayan trabzon escort bayan adıyaman escort bayan afyon escort bayan erzurum escort bayan ordu escort bayan bodrum escort bayan bodrum escort bayan malatya escort bayan elazığ escort bayan tokat escort bayan sivas escort bayan muğla escort bayan aksaray escort bayan amasya escort bayan niğde escort bayan batman escort bayan kütahya escort bayan çanakkale escort bayan çankırı escort bayan çorum escort bayan düzce escort bayan hakkari escort bayan edirne escort bayan yozgat escort bayan zonguldak escort bayan bingöl escort bayan yalova escort bayan uşak escort bayan sinop escort bayan şırnak escort bayan rize escort bayan muş escort bayan nevşehir escort bayan osmaniye escort bayan bolu escort bayan mardin escort bayan kırşehir escort bayan kastamonu escort bayan giresun escort bayan kırıkkale escort bayan ısparta escort bayan karabük escort bayan karaman escort bayan kibris escort bayan hatay escort bayan ağrı escort bayan afyon escort bayan antalya escort bayan antalya escort bayan ardahan escort bayan artvin escort bayan ankara escort bayan balıkesir escort bayan bartın escort bayan ankara escort bayan bayburt escort bayan bitlis escort bayan istanbul escort bayan http://www.escortlariyiz.com/ burdur escort bayan