DOLAR 8,5492
EURO 10,0853
ALTIN 495,52
BIST 1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 30°C
Parçalı Bulutlu
Çorum
30°C
Parçalı Bulutlu
Pts 30°C
Sal 28°C
Çar 29°C
Per 30°C

Yoğun Gündemli, Tartışmalı Belediye Meclisi!

Yoğun Gündemli, Tartışmalı Belediye Meclisi!
Özden Gazetesi Yayınları
09.09.2020
47
A+
A-

Yoğun Gündemli, Tartışmalı Belediye Meclisi!

 

Çorum Belediye Meclisi’nin eylül dönemi olağan toplantısı Meclis Başkan Vekili İsmail Bölükbaş başkanlığında yapıldı.

Toplantıya Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın başka bir programından dolayı katılamadı.

 

Belediye Turgut Özal İş merkezi Konferans Salonunda sosyal mesafe ve maske kuralları uygulanarak yapılan toplantıda imar ağırlıklı bir dizi kararlar alındı.

 

CHP ÖNERGELİ REDDEDİLDİ

İlave gündem maddeleriyle birlikte 28 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda CHP Grubu tarafından verilen üç yazılı, bir sözlü olmak üzere dört ayrı önergenin ise gündeme alınması reddedildi.

 

Toplantıda ilk olarak Mahalli İdareler Kamu İşveren Sendikası işlemleri için belediye başkanına yetki verilmesi konusu ele alınarak oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Beş adet şehir içi toplu taşıma hattı açılması konusunun da görüşülerek oy birliği ile kabul edildiği toplantıda S, M ve T plakalı araçlardan alınan ücretler değerlendirilerek esnafa bazı kolaylıklar ve avantajlar getirildi.

 

Toplantıda Ulu Mezarlık kuzey giriş kapısından başlayıp Akpınar Caddesine kadar açılan yeni yola, geçtiğimiz günlerde vefat eden eski Çorum Belediye Başkanı Prof. Dr. Arif Ersoy’un adı verildi.

 

Toplantının bir diğer gündem maddesi olarak da Yalova’nın Tavşanlı Belediyesi ile Çorum’un kardeş şehir olması konusu ele alınarak oy çokluğu ile kabul edildi.

 

İTİRAZLAR REDDİLDİ

Toplantıda daha önceki toplantılarda alınan kararlara yapılan itirazlar da reddedildi. Toplantıda mücavir alan, yerleşik alan tespiti, imar planı değişikliği, gayrimenkul takası, trampası ve tahsisi, revizyon imar planı, gayrimenkul satın alınması ve yönetmelik değişikliklerini içeren konular görüşüldü.

 

ARİF ERSOY’UN ADI CADDEYE VERİLDİ

Geçtiğimiz günlerde vefat eden Çorum eski Belediye Başkanlarından, milli görüş hareketinin öncü isimlerinden, ilim ve bilim adamı Prof. Dr. Arif Ersoy’un ismi yeni açılan bir cadde aracılığıyla yaşatılacak.

Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısında; Ulu Mezarlık kuzey giriş kapısından başlayıp Akpınar Caddesi’ne kadar açılan yeni yola geçtiğimiz günlerde vefat eden eski Çorum Belediye Başkanı Prof. Dr. Arif Ersoy’un adı verildi.

Karar oy birliğiyle alınırken, MHP’li Belediye Meclis Üyesi Halil İbrahim Özcan da, duyarlılığından dolayı Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve tüm meclis üyelerine teşekkür etti.

 

Toplantıyı yöneten Meclis Başkan Vekili İsmail Bölükbaş ise eski belediye başkanlarından Arif Ersoy’a vefa borçlarının olduğunu, belediye olarak onun ismini yaşatmak amacıyla yeni açılan bir caddeye ismini vermeyi uygun gördüklerini anlatarak, kararın oybirliği ile alınmasında emeği geçen tüm meclis üyelerine teşekkür etti.

 

Tavşanlı ile kardeş şehir olduk

Çorum, Yalova’nın Tavşanlı Belediyesi ise kardeş şehir oldu.

Belediye Meclisi’nin eylül ayı olağan toplantısında Yalova’nın Tavşanlı Belediyesinin kardeş şehir olma talebini içeren Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün yazısı ele alındı.

 

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan CHP Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz, Tavşanlı Belediyesi’nin Çorum ile kardeş şehir olması konusunun kendi belediye meclislerinde bile oy çokluğuyla alındığını, yani Tavşanlı’nın Çorum ile kardeş şehir olma gibi bir önceliğinin bulunmadığını belirterek, “Çorum’un kaç tane kardeş şehri vardır, bu şehirler için neler yapılmıştır, ne gibi faydaları olmuştur, ya da bizim onlara ne gibi bir katkımız olmuştur bu konuda bilgi istiyoruz. Kardeş şehir olmanın her iki tarafa da bir katkısı olmalıdır” dedi.

 

CHP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Özdel ise kardeş şehir uygulamasının kültürel işbirliği yapılmasını gerektirdiğini anlatarak, kardeş şehir olmanın belirli kıstaslara dayanmasının şart olduğunu savundu.

Tartışmaların ardından Tavşanlı ile kardeş şehir olunması konusu oy çokluğu ile kabul edildi.

 

“DEVLETTE DEVAMLILIK ESASTIR”

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi Erkan Özbal, “İyi yapılanı kendiniz yapmış gibi gösterip, kötü yapılanın suçunu eski yönetimin üstüne atıyorsunuz” dedi.

Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısında gündem dışı söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Erkan Özbal belediye yönetimini eleştirdi.

Eski dönemlerde yapılan hatalar için Başkan Aşgın’ın “Bizden önce yapılmış olabilir. Bizi ilgilendirmez” sözlerini hatırlatan Özbal, “İyi yapılanı kendiniz yapmış gibi gösterip, kötü yapılanın suçunu eski yönetimin üstüne atıyorsunuz” diye konuştu.

Erkan Özbal, “İlginç bir savunma mekanizması geliştirdiniz. Sizden önce yapılan projeleri sahipleniyorsunuz ama yapılan yanlışları bizden önceki dönem deyip geçiştiriyorsunuz.

 

30 Ağustos günü Sayın Cumhurbaşkanının isminin verilmiş olduğu caddeyi sembolik olarak açmış olduk. Lakin burada Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın bir cümlesi dikkatimizi çekti. ‘Bu gün çifte bayram yaşıyoruz’ derken o günkü ilk bayramı anladık. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladık. Lakin anlayamadığımız bayram ikinci bayramdır.

Yerel yönetimlerde devamlılığın esas olduğunu bilmeyen yoktur. Yerel yönetimlerde yöneticiler belli bir zaman içinde seçilirler. Bir sonraki seçimi kaybettiklerinde ise yerlerini yeni seçilen yöneticilere bırakırlar. Yeni seçilen yöneticiler de devlette devamlılık esasına dayanarak yönetime devam ederler. Giden yöneticiler çok büyük yanlışlıklar yapmamışsa sorun yoktur. Lakin yanlışlar büyükse adaletin terazisinden vazgeçmeden adalet mekanizması devreye sokulur. Çorum Belediyesinde yapılan yanlış uygulamaları ve usulsüzlükleri kamuoyuna duyurmak, yönetimde bulunanları uyarı ve ikaz etmek muhalefet partilerinin görevidir. Bu bağlamda sizin üzerinize düşen şey şu olmamalıdır. Benden önce ve benden sonra. Devlette devamlılık esastır. Kaldı ki devraldığınız yönetim yine AK Parti yönetimidir.

 

“BİZDEN ÖNCEKİ DÖNEM DEYİP SAVUŞTURUYORSUNUZ”

Ne yazık ki Danıştay raporlarındaki eksiklikleri ve yanlışlıkları bizden önceki dönem deyip savuşturuyorsunuz ama sizden önce çalışması başlatılan ve siz tarafından bitirilen açılışını yapmış olduğunuz caddeye Sayın Cumhubaşkanının ismini veriyorsunuz. Sizden önceki dönemde büyük bir bölümü yapılmış olan stadyumun açılışını üstleniyor ve sahipleniyorsunuz. Lakin sizden önceki yönetimin yaptığı makam aracındaki yanlış uygulamaları bizden öncesi diye görmezden geliyorsunuz. İlginç bir savunma mekanizması geliştirdiniz ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan savaşlar ve yoksulluklar ile Cumhuriyet Halk Partisi’ni suçluyorsunuz. Bizler geçmişimizle gurur duyduk. Geçmiş dönemde bir usulsüzlük varsa size düşen yetkilileri göreve davet etmektir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni suçlamak değildir” ifadelerine yer verdi.

 

 

“23 NİSAN KAVŞAĞI ARAP SAÇINA DÖNMÜŞ”

Çorum Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında Recep Tayyip Erdoğan Caddesi ile Eşref Hoca Caddesi’ni bağlayan kavşak gündeme geldi.

Toplantıda gündem dışı söz alan CHP’li Meclis Üyesi Tuncel Gürgen, trafiği rahatlatmak için yapılan uygulamanın tam bir fiyasko olduğunu belirtti.

Her gün güzergâhı kullandığını ifade eden Gürgen, “Tam yedi yolun birleştiği bu kavşağa bir göbek yapılması kimsenin aklına gelmedi mi?” diye sordu.

 

ASANSÖR BAKIMLARI DA GÜNDEME GELDİ

Toplantıda konuşan CHP Belediye Meclis Üyesi Tuncel Gürgen, asansör bakımları ve 23 Nisan Kavşağı’na değindi.

Gürgen, asansör bakımı yapan firmaların bakım için yüksek miktarda paralar aldığına, ücretlerinin makul oranda düşürülmesi gerektiğine ve vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Gürgen, “Bilindiği üzere her yıl asansörlerin yıllık periyodik bakımları yapılmaktadır. Bu bakımları denetleyen ve onay veren firmaya bir imza karşılığında ödenen ücret geçen yılın rakamıyla 302 TL’dir. Bu yıl ne ödeyeceğimiz belli değil. Vatandaşımız alınan bu kontrol ücretinden rahatsız. Asansörün bakımına bu kadar masraf etmezken, alınan bu ücret gerçekten de fazla. Memurumuz, işçimiz yılda yüzde 8 civarında maaş zammı alırken, firmaya ödediğimiz kontrol ücretlerine her yıl yüzde 30-35 zamlı ödeme yapıyoruz. CHP grubu olarak, alınan kontrol ücretinin makul düzeyde aşağı çekilmesini ve TEFE-TÜFE oranlarında artış yapılmasını, vatandaşın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

“GÖBEK YAPMAK KİMSENİN AKLINA GELMEDİ Mİ?”

23 Nisan kavşağı hakkında konuşan Gürgen, “Nasıl bir mantıkla hangi akla hizmet yapıldı anlamış değilim. Trafiği rahatlatayım derken yapmış olduğunuz bu kavşakla arap saçına döndürmüşsünüz. Bu kavşağın her an bir kazaya sebebiyet vereceği endişesindeyim. Buraya bir göbek yapılması hiç kimsenin aklına gelmedi mi? Kimsenin canı yanmadan gerekli düzenlemeler yapılsın” dedi.

 

 

TANSİYON YÜKSELDİ, SERT TARTIŞMALAR YAŞANDI

 

Çorum Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısı sert tartışmalarla geçti. AK Parti ile CHP’li meclis üyeleri arasında gerginlik ve sert tartışmalar yaşandı.

Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında merkezi İstanbul’da bulunan Mahalli İdareler Kamu İşveren Sendikası’na üyelik için Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a yetki verilmesi konusu görüşüldü.

Toplantıda Meclis Başkan Vekili İsmail Bölükbaş, CHP Grup Başkan Vekili Tuncay Yılmaz’ın isteği üzerine bilgi vermesi için İnsan Kaynakları Müdürü Ekrem Özer’i kürsüye davet etti.

Toplu iş sözleşmesinde profesyonel bir destek almak için sendikaya üye olmak istediklerini kaydeden Özer, maddenin kamu yararına olduğunu söyledi.

 

İŞÇİNİN ZARARINA OLMUYUR MU?

Yılmaz ise “Kamu yararına ama işçinin zararına olmuyor mu?” diyerek cevap verdi.

Bunun üzerine İnsan kaynakları Müdürü İnsan Kaynakları Müdürü Ekrem Özer, “Siz bu şekilde sataşırsanız ben açıklama yapamam” ifadesini kullandı.

 

Ekrem Özer’in sözleri mecliste tartışmayı başlattı.

 

Tuncay Yılmaz “Siz meclisi aydınlatmak zorundasınız” diyerek Özer’in görevini hatırlattı.

Özer’in açıklamayı yazılı yapmak istemesi üzerine MHP’lilerden de tepki geldi.

 

Ekrem Özer, “Biz sendikal olarak işçinin ve devletin her iki tarafın hakkının karşılıklı olarak korunmasını istiyoruz. İş kanunları ve kararlar sürekli değişiyor. Yaptığımız bir işlemde işçiyle mahkemelik olmadan sendika ile çözme noktasında belediyenin ve işçilerin haklarını savunurken yanlış bir işlem doğmaması açısından üyelik amacımız budur” açıklamasında bulundu.

 

Daha sonra kürsüye çıkan CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Özdel, konunun belediyece çözülebileceğini, sendika üyeliğine gerek olmadığını kaydetti.

Özdel’in ardından sözü alan Yılmaz, İnsan Kaynakları Müdürü Ekrem Özer’e tepki gösterdi. Üslubun yanlış olduğunu vurgulayan Yılmaz, müdüre görevini hatırlattı.

Tuncay Yılmaz, “Bir birim müdürünün kürsüden bir partinin grup başkanına yüklenme anlamında cevap vermesi yanlış. Biz bilgi almak için böyle bir istekte bulunduk. Savunma mekanizması ise müdür bey müdürlükten istifa edip gelir karşımda tartışırız. Usul olarak müdahale etmeniz lazım. Müdür beyin görevi açıklamak” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü, “Konuşuyorsa dinleyeceksiniz” diyince mecliste sesler yükseldi.

Tartışmaya son noktayı Meclis Başkan Vekili İsmail Bölükbaşı koydu.

 

 

CHP’NİN ESNAF VE KADINLAR İÇİN VERDİĞİ ÖNERGELER REDDEDİLDİ

Çorum Belediye Meclisi’nde CHP’lilerin üç farklı iş sektörü için verdiği önerge reddedildi.

Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında CHP’li belediye meclis üyeleri, biri sözlü, üçü yazılı olmak üzere toplamda dört adet gündem dışı önerge verdi. Reklam, ilan ve tabela vergilerinin alınmaması, pazar yerlerinde köylülerin yaptığı satışların desteklenmesi ve kahvehaneler ile kantincilerin belediyeye olan borçlarının silinmesiyle ilgili önergeler AK Partililerin oylarıyla reddedildi.

 

Oylamaya sunulan önerge AK Partili üyelerin oylarıyla reddedildi

Arena Game Center
YORUMLAR

4 + 2 =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

ankara escort
sex porno porno film porno seyret sex video porno izle porno sex sex izle bodrum escort sex hikaye

istanbul escort

manavgat escort manavgat escort bayan belek escort manavgat escort

Don`t copy text!