DOLAR 32,6443
EURO 34,9749
ALTIN 2.427,78
BIST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum 30°C
Açık
Çorum
30°C
Açık
Çar 31°C
Per 29°C
Cum 29°C
Cts 30°C

Siber Polisler Görevde

Çorum Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bilişim dünyasındaki suçluları

Özden Gazetesi Yayınları
23.05.2013
410
A+
A-

Çorum Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüyle birlikte bundan sonra bilişim dünyasındaki suçluları siber polisler yakalayacak.

Teknolojik imkanlar ve alanında uzman personellerin görev yaptığı birimde amaç, bilişim suçlarına karşı etkin bir mücadele vermek. Sanal dünyayı sürekli takip eden siber polisler, internet ortamındaki suçlarla ilgili her türlü adli şlemi yapabilecek kapasiteye sahip. Bu alanda etkin bir mücadele veren siber polisler, suçluların korkulu rüyası oldu. Bir çok bilişim suçuna müdahale eden siber polisler, operasyonel becerilerinin yanı sıra suçun delillendirilmesinden çözümüne kadar süreç başarılı bir şekilde yürüterek suçlulara göz açtırmıyor.

Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü, bilim suçları, güvenli internet kullanımı hakkında açıklama yapan İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, ailelere ise önemli uyarılarda bulundu.

Her alanda olduğu gibi siber alanda da suç ve suçlularla mücadelelerinin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, vatandaşlardan diğer suçlarda olduğu gibi siber alanda karşılaştıkları suçlarda da çekinmeden güvenlik güçlerine başvurmalarını istedi.

Yapılan çalışmalar sonucu ailelerin büyük çoğunluğunun halen bilinçli internet kullanmadıklarının tespit edildiğine dikkat çeken Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, ailelerden interneti ailenin yeni bir üyesi gibi iyi tanınması çağrısında bulundu. İnternete giriş yapılan bilgisayarın her zaman oturulan odada bulunmasına dikkat edilmesini isteyen Doğan, çocukların yalnız kaldıkları bir ortamda internette gezinmesine izin verilmesi için uyardı. Aile üyelerinden en az çocuklarını koruyacakları kadar internet kullanmayı öğrenmelerini tavsiye eden Doğan, “İnternet kullanımında yasaklayıcı değil ama zaman açısından sınırlayıcı olun. İnternetin çocuklarınızın derslerini aksatmasına izin vermeyin. Çocuklarınızın sosyal aktivitelere katılımını özendirin, Kişisel bilgisayarlarınıza lisanslı antivirüs programı kurarak bu program üzerinden (firewall+filtre) ayarlarını etkin kullanın, Güvenli internet seçeneklerinden ailece beraber belirleyeceğiniz (aile profili ve çocuk profili) gibi profillerden yararlanarak gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra interneti kullanın” dedi.

Bilişim kelimesi sözlüklerde “insanların teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin, özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akılcı biçimde işlenmesi, bilginin elektronik cihazlarda toplanması ve işlenmesi bilimi” olarak açıklandığını anlatan Doğan, teknolojinin gelişmesi ile beraber artış gösteren bilişim suçunun “teknolojinin yardımı ile genellikle sanal bir ortamda kişi veya kurumlara maddi veya manevi zarar vermek” olarak tanımlanabileceğini kaydetti.

Bu alanda yapılan ve suç olarak tanımlanan ihlallerin bilgisayar suçu, bilgisayarla ilgili suç, elektronik suç, sanal suç, bilgisayar vasıtası ile işlenen suçlar, bilişim suçları yada suçluluğu, bilişim ihlali gibi değişik terimlerle ifade edilmeye çalışıldığını anlatan Doğan, bu suçları bilgisayar sistemlerine ve servislerine yetkisiz erişim, bilişim sistemleri engelleme bozma, verileri yok etme veya değiştirme, banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması, kanunla korunmuş bir yazılımın izinsiz kullanılması, özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar, yasaya aykırı yayınlar, çocuk pornografisi, sanal kumar oynatma ve oynatılmasına imkan sağlama, bilişim yolu ile nitelikli dolandırıcılık, bilgisayar yoluyla sahtecilik, bilişim yoluyla hakaret, sövme ve şantaj, elektronik imza kanununa muhalefet olarak sıraladı.

Güvenli internet kullanımı hakkında da açıklamalar da bulunan Doğan, “Kullanıcılara internet üzerinde kısıtlamalar yapılarak veya bilgisayara güvenlik için kurulan programlar ile güvenli internet kullanımı sağlanamaz. Güvenli şekilde internet kullanılabilmesi için öncelikle internet kullanıcılarına bilinçli internet kullanımı hakkında bilgilendirmeler yapılmalıdır. Bilinmelidir ki internet hiçbir zaman yüzde 100 güvenli kullanılamaz, bilinçli internet kullanımı ile güvenli hale getirilebilir. Güvenli internet kullanımı için yapılması gerekenler, bilgisayarlara antivirüs, güvenlik duvarı ve filtre programları kurularak güncel halde tutulmalıdır. İnternet web tarayıcılarının güncel sürümlerinin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bazı web sayfalarında açılan, ne olduğu anlaşılamayan, ileti kutularındaki Evet (YES) butonu tıklanmamalıdır. Tanımadığınız kişilerden veya tanımadığınız web sitelerinden gelen e-postalar açılmamalıdır. Bu e-postalar ile zararlı yazılımların bulaşabileceği düşünülerek hemen silinmelidir. Sosyal paylaşım sitelerinde ve hakkında fazlaca fikrinizin olmadığı sitelerde kişisel bilgileriniz paylaşılmamalıdır”

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü hakkında da bilgiler veren Emniyet Müdürü Doğan, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2012 yılında kurulan Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 2013 yılında yeniden yapılandırılarak Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü olarak adlandırıldığını ve internetle, bilişim konusunda işlenen tüm suçlarla ilgilendiğinin altını çizdi. Şube Müdürlüğünün sanal alandaki suçlarla ilgili olarak her türlü adli işlemi yapabilir konumda olduğuna dikkat çeken Doğan, “Herhangi bir bilişim suçundan mağdur olmuş vatanların doğrudan İl Emniyet Müdürlüğü’nde faaliyet gösteren Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne müracaat edebilirler. İnteraktif dolandırıcılık (internet üzerinden kişilerin banka hesaplarına girme), manyetik banka kartının kopyalanması ve sosyal paylaşım sitelerinde kişilere ait olan profillerin şifrelerinin değiştirilerek profilde ekli bulunan şahısların dolandırılması ve internet üzerinden buna benzer suçların araştırılması ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı ile irtibat kurularak şüpheliler tespit edilmekte, özellikle internet üzerinden işlenen suçlarda kullanıcı kişiye ait bilgisayarın kimlik bilgisi olan IP’nin tespiti ile olayın çözümüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Ayrıca Şube Müdürlüğümüz bünyesinde kurulu bulunan Sanal Devriye Büro Amirliği personeli ile internet ortamı devamlı olarak takip edilmekte, karşılaşılan suçlarda tespitler yapılarak gerekli adli işlemler başlatılmaktadır” diye konuştu.

Ülkede en sık karşılaşılan bilişim suçlarıyla ilgili de açıklamalar yapan Doğan, “Ülkemizde en sık karşılaşılan bilişim suçlarının başında banka ve kredi kartı bilgisini hukuka aykırı olarak ele geçirerek, haksız kazanç elde etme eylemlerini gösterebiliriz. Banka ve kredi kartları, ATM cihazlarında, bazı işyerlerinde ve online alış-veriş sitelerinde kopyalanabilmektedir. Kart bilgisi kopyalanarak bağlı bulunan hesaptan alışveriş yoluyla para çekilmektedir.

Sık karşılaşılan bir diğer suç, internet aracılığı ile banka hesaplarına erişilmesidir. İnternet bankacılığını kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Bilgisayarlara bulaştırılan ve bir çeşit kötü amaçlı yazılım olan trojanlar (truvaatları) aracılığı ile kişilerin internet hesapları ve şifreleri ele geçirilmekte ve havale yolu ile bu hesaptaki paralar çekilmektedir. Web sitelerini “hack”lemek, virüs, trojan ve kötü amaçlı yazılım hazırlamak ve yaymak, başkalarına ait kullanıcı adı, şifre, parola gibi kişiye özel bilgileri ele geçirmek ve kullanmak da bilişim suçlarını oluşturmaktadır. Bilişim suçlarının örgütlü olarak işlendiğine oldukça sık rastlanılmaktadır. Kişiler çıkar amaçlı organize suç örgütü kurarak banka hesaplarına erişmekte, kredi kartlarını kopyalamakta ve haksız kazanç elde etmektedirler. Ülkemizde bilişim suçlarıyla ilgili hukuki düzenlemeler 1990 yılında yürürlüğe girmiştir” ifadelerini kullandı.

Bilişim suçları açısından Çorum’un, bir çok ile göre daha yoğun bir il olduğunu belirten ve çeşitli örnekler veren İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, şunları kaydetti;  “Bu yoğunluk ilimizin sanayi bakımından gelişmesine, farklı yerlerden göç almış olmasına, genç nüfusun yoğunluğuna ve Samsun, Ankara, Kırıkkale gibi illere olan yakınlığına bağlanabilir. Ayrıca maddi imkanların gelişmesiyle, vatandaşların internet ve bilgisayar kullanımı doğru orantılı olarak artmaktadır. Dolayısıyla Şube Müdürlüğümüz kurulduğu günden itibaren çok sayıda Çorum merkezli suç konusuyla ilgilenmiş bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ibaresi ile kilitlenerek, açılması karşılığında para istenmesi olaylarının geçekleştiği, ekranda polis logosunun kullanıldığı “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ve “Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturma önlemek için 200TRY ödemesini yapmanız gerekir” şeklinde ibarelerin belirdiği tespit edilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü adı altında e-posta gönderilerek (Size Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bildirime itiraz etmediğiniz tespit edilmiştir. Hakkınızda ekte yer alan soruşturma gereği 6.400 TL para cezası idari uygulamasına karar verilmiştir. Ekli dosyada yer alan dosya bilgileri ile İlçe Emniyet Müdürlüğüne başvurarak işleminizi en kısa sürede tamamlamanız gerekmektedir. Aksi halde polis nezaretinde işleminiz yapılacaktır.) şeklinde gelen mesajla bilgisayar kullanıcısının ekte gönderilen dosyayı açmaya yönlendirildiği, kişinin dosyayı aç komutu verdiğinde bilgisayarına virüs bulaştırılarak kilitlenmesine neden olunduğu anlaşılmıştır. Bilgisayar kullanıcılarının e-posta ve Facebook sosyal paylaşım sitesi gibi sitelerinin şifreleri ele geçirilip hesaba girişi engellenerek, şüphelilerce hesabı ele geçirilen vatandaşın sayfada kayıtlı bulunan arkadaşlarına mesaj gönderildiği, gönderilen mesajlardaöncelikle türlü bahanelerle vatandaşın telefon bilgilerinin istenerek alındığı, sonrasında: “Şehit ailelerine veya Sakatlar Derneğine destek amaçlı mesaj yardımında bulunur musun” veya “Yarışmaya katıldım mesaj gönderilmesi gerekiyor, ne kadar mesaj gönderirsem o kadar şansım olacak” şeklinde ikna etmek sureti ile 6662, 7979 ve 5685 numaralı kısa mesaj servislerine yönlendirilen mesaja olumlu yanıt vermesi istenmekte ve bilgisayar kullanıcıları karşılarındaki şahsın facebookta kayıtlı olan arkadaşı olduğu düşüncesi ile cep telefon numarasını vermekte ve cep telefonuna gelen mesajlara onay vermek sureti ile telefon faturalarına yansıyan ücretler nedeniyle mağdur edilmektedirler.

Genel Müdürlüğümüze bağlı Siber Suç Mücadele Bölümü adı altında birim bulunmamaktadır. Bilgisayar kullanıcılarına Emniyet Genel Müdürlüğü adı kullanılarak para talebinde bulunan mesaj gönderilmemektedir. Yapılan ön incelemelerde Siber Suç Mücadele Bölümü ve Emniyet Genel Müdürlüğü adı altında bilgisayar kullanıcılarına gönderilen e-posta ile kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen virüsün bilgisayar ekranlarının kilitlenmesine sebebiyet verdiği anlaşılmıştır. Bu virüs, kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs/şahıslar ya da suç örgütleri tarafından özel bilgilerin ele geçirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kişilere ait kredi kartı bilgileri bir şekilde ele geçirilmek suretiyle kartsız işlem (mail order) yöntemi ile kişilerin bilgileri dışında işlem yapılmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının banka ve kredi kartlarına ait hiçbir bilgiyi bir başkasına vermemeleri, kredi kartlarını şayet kullanmayacaklar ise yurt dışı kullanımına ve mail order işlemine kapalı konuma getirmeleri gerekmektedir.

Telefonla aranmak, kısa mesaj ve e-posta gönderilmesi suretiyle bedava kontör, forma, saat ve buna benzer hediyeleri kazandınız şeklindeki söylemlerle, elektrik tüketiminin fazla olduğunun tespit edildiği bahanesiyle tasarruf cihazı adı altında ürün satmaya çalışılarak dolandırıcılık yapıldığı tespit edilmiştir. Bu ve buna benzer yöntemlerle kişilerden kredi kartı ve kişisel bilgilerinin ele geçirilmesi ve sonrasında kredi kartından harcama yapılması olayları meydana gelmektedir. Mağduriyetlerin önlenmesi için herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için vatandaşlarımızın bu tür taleplere olumlu yanıt vermemeleri ve hiçbir yere para yatırmamaları, Facebook sosyal paylaşım sitesinde kayıtlı bulunan arkadaşlarından gelen mesajlarda cep telefonu numarası talep edildiğinde vermemeleri, kendilerine gelecek olan kısa mesaja evet yazarak onay vermemeleri, kimlik bilgilerini ve banka ve kredi kartına ait bilgilerini kimseyle paylaşmamaları, bilgisayarlarını söz konusu zararlı yazılımı yok edecek şekilde virüs taramasından geçirmeleri, gerekirse işletim sistemini yeniden yüklemeleri, mağdurların en kısa zamanda Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne veya Cumhuriyet Savcılığına müracaat etmeleri gerekmektedir.

Toplu internet kullanmak, kullanıcıların giriş çıkışları tarih-saat bilgileriyle net olarak kayıt edilmedikçe zararlı bir harekettir. Örneğin herhangi bir internet bağlantısından bilerek veya bilmeyerek birisi internete girse ve oradan suç unsuru olabilecek bir işlemde bulunsa, bu işlemin tek sorumlusu hattın sahibi olur ve hat sahibinin bu işlemi yapmadığını ispat etmesi gerekir. İnternet Kafeler, oteller, kafeler ve diğer işyerlerinde 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Kanunu’na göre, işyerinin internet kullanımı yapan çalışanlarının internet trafiğini takip etmek zorunda olduğu ifade edilmektedir. Dolayısıyla giriş çıkış kaydı tutulmayan bir bağlantıdan toplu olarak internet kullanmak hem kullanıcı hem de hat sahibi için riskli bir durumdur. Emniyet Müdürlüğü olarak biz bunu tavsiye etmiyoruz.

Bilişimin hayatımızdaki önemi gün geçtikçe artmaktadır. Mesela bir dönemlerin meşhur haberleşme aracı olan mektup, yerini elektronik postaya bırakmaktadır. Böylece insanlar mesajlarını sanal alem aracılığıyla yollamayı tercih etmektedir. Ancak böyle pratik ve faydalı bir aracıyı bazı insanlar suistimal ederek, diğer kişilere zararlı (virüs) veya faydasız (spam) mailler göndermektedir. Bu kişilerden gelen e-postaları ve adreslerini engellemek dışında korunmanın kolay bir yolu yoktur.

Peki bizler nelere dikkat etmeliyiz? Abonesi ve üyesi olmadığımız web sitelerinden gelen mesajları açmamalıyız. Bizden kendimize ait bilgiler talep eden (ad, soyad, TC kimlik no, kredi kartı bilgileri vs.) maillere cevap vermemeliyiz. Talep edilen bu bilgiler dolandırıcılık gibi değişik suçlarda kullanılmaktadır. “3 gün içinde güncellemezseniz hesabınız askıya alınacaktır” gibi tehdit içeren maillere itibar etmemeliyiz.Tanımadığımız kişilerden gelen maillerde belirtilen linklere tıklamamalıyız.Unutmamalıyız ki özel bir danışmanlık şirketinin hazırladığı rapora göre dünyada her yıl 62 trilyon faydasız (spam) e-posta gönderilmektedir.Son günlerde İl Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne yapılan ihbar ve şikayetlerde artış görülmekte ve İlimizde bazı vatandaşlarımızın mağdur duruma düştükleri anlaşılmaktadır. Her alanda olduğu gibi siber alanda da suç ve suçlularla mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir. Beklentimiz vatandaşlarımızın diğer suçlarda olduğu gibi siber alanda karşılaştıkları suçlarda da çekinmeden bize başvurmasıdır”

Hackerlık hakkında da açıklamada bulunan Doğan, “Hacker kelimesi hakkında birçok tanım yapılmıştır. Biz bu kişilere kısaca bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan, bilgisayar programlama alanında standardın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren ve onları kullanabilen kişiler diyebiliriz.

Gerçek hayatta insanlar çeşitli sebeplerden dolayı suç işleyebilirler ve işlenen suç er geç ortaya çıkmaktadır. Ancak sanal alemde iş daha farklıdır zira şüphelinin takibi fiziksel olarak yapılamamaktadır. Yapılan araştırmalar ise toplumda çok silik ve cesaretsiz görünen karakterlerin internet ortamında farklı bir yapıya büründükleri, daha tehlikeli işler yapabildiklerini ortaya koymaktadır” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

Arena Game Center
YORUMLAR

− 1 = 1

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort