DOLAR 13,5482
EURO 15,3526
ALTIN 790,06
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Çorum -2°C
Parçalı Bulutlu
Çorum
-2°C
Parçalı Bulutlu
Per 2°C
Cum 5°C
Cts 3°C
Paz 1°C

2021 Yılında Çorum’da Yaşanan Önemli Olaylar

2021 Yılında Çorum’da Yaşanan Önemli Olaylar
Özden Gazetesi Yayınları
31.12.2021
159
A+
A-

Başkan Aşgın’dan Çimento Fabrikası Müjdesi!

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın en büyük projeleri arasında yer alan “Yenişehir” projesinde önemli bir adım atıldı.

1954 yılında hizmete açılan ve 2017 yılında ise üretim faaliyetlerini durdurulan 1 milyon 384 bin metrekare araziye sahip olan Çimento Fabrikasının satın alınması için Brezilyalı firma ve Çorum Belediyesi arasındaki görüşmelerde sona yaklaşıldı. Çimento Fabrikasının satın alınmasıyla birlikte şehrin doğuya doğru gelişiminin önündeki en önemli engellerden birisi de kalkmış olacak. Satış işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çorum Belediyesi hayata geçireceği projeyle bölgede yeni bir şehir inşa etmeyi planlıyor.

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın düzenlediği basın toplantısıyla sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. 1954 yılında devlet-millet işbirliği ile temelleri atılan Çorum çimento fabrikasının 1957 yılında hizmete açılarak faaliyete geçtiğini hatırlatan Başkan Aşgın “Fabrikanın geçen süreçte şehrin ekonomik, sosyal, kültürel hayatına büyük katkıları oldu. 1992 yılına kadar fabrika devlet-millet işbirliğiyle devam ediyor. 1992 yılında fabrika özelleştiriliyor. 2017 yılına geldiğinde ise fabrikayı en son satın alan firma fabrikanın ekonomik değerinin tamamladığını, dünya standartlarında çimento üretim yapılamayacağını ifade ederek faaliyetlerine son veriyor. Fabrikada sadece çimento ham maddesi üretimi yapıyor” dedi.

Göreve geldiklerinde fabrikanın Çorum Belediyesi’ne satışı ve devri ile ilgili birkaç kez teklif geldiğini dile getiren Aşgın o dönem belediyenin mali yapısı nedeniyle bunu hayal dahi edemediklerini ifade etti. 

“Yeni Bir Şehir Kuracağız”

Çimento fabrikasının 1 milyon 384 bin metrekare alana sahip olduğunu anlatan Başkan Aşgın “Muazzam bir araziye sahip. Şehrin gelişiminin önünü tıkayan, şehrin biraz daha yatay, sağlı sollu, batı istikametine büyümeye zorlayan doğu istikametini ise neredeyse kapatan bir alan. Mali konularda rahatladığımızı gördüğümüz zaman büyük hayaller kurmaya başladığımızda burayı alabiliriz dedik. Belediye olarak burayı satın alıp halkımızın hizmetine sunabiliriz dedik. Bizim en büyük ve iddialı projelerimizden bir tanesi yeni bir şehir hayaliydi. Bu yeni şehirde de çalışmalarımız nihayetlenme aşamasına geldi. Bizim ilk planladığımız yer bakımından söylüyorum Askeri kışlanın olduğu yerde TOKİ’ye ait Erzurum Dede’yi kapsayan belediyenin de çok büyük mülkiyetlerinin olduğu bir alanda yeni bir şehir kuracağız. Yatay mimari, yeşil alan ve sosyal donatıları olacak demiştik. Orayla ilgili nihai aşamaya geldik. Bakanlıkla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Birinci Yenişehir projemiz aslında tamam gibi. Ama biz gönlümüzü koyduk. Ruhumuzu bu şehre adadık. İyi niyetle, samimiyetle çalışmalarımızı sürdürdük. Biz bir tane yeni şehir hayal etmiştik. Buranın Çorum Belediyesi’ne, Çorum’a, Çorum halkına kazandırılması hemşehrilerimizin menfaatine kazandırılması noktasında çok önemli bir aşamayı geçtik. Son üç aydır çimento fabrikamızın sahibi olan Brezilyalı firmayla ile görüşmelerimiz devam ediyor. CEO’su birkaç kez Çorum’a geldi. Ankara’da görüşmelerimiz oldu. Dar kapsamlı ama hedefe yönelik çalışmalar yaptık. Burada TSO Başkanımız Çetin Başaranhıncal’a da teşekkür ediyoruz. Görüşmelerimiz geçtiğimiz haftalarda neticelendi. Hemen hemen tüm noktalarda anlaşmaya vardık. Bütün çalışmalar tamamlandı. Finans kısmı tamamlandı. Noel tatilindeler şuanda. Önümüzdeki hafta Ankara’da görüşmelerimiz devam edecek. Hallolmayan hiçbir taraf kalmadı. Şunu söyleyebilirim 1 milyon 384 bin metrekare alan hemşehrilerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. 

“Yüz Yıllara Denk Gelecek Bir Proje Hazırlayacağız”

Çimento fabrikasının bulunduğu alanın çok önemli bir alan olduğunun altını çizen Başkan Aşgın “Şehrin yüz yıllarına karşılık gelecek bir proje hazırlayacağız. Bu anlamda ulusal ve uluslararası destekler alacağız. Bazı firmalarla görüşmeler yaptık. Uluslararası alanda bu tür yeni şehirler kuran firmalarla görüşmelerimiz oldu. Önceliğimiz Ocak ayının ortalarında devir işlemlerini tamamlayarak hemşehrilerimizin istekleri ve talepleri doğrultusunda orada ticaret alanları, sosyal ve nitelikli konutlar, turistik tesislere kadar ortak aklı ön plana çıkararak şehrin önünü açacak projeyi hep beraber hayata geçireceğiz. Bu şehrin geleceğinde yıllarca konuşulacak hayırla yad edilecek bir hizmete imza atmış olacağız” şeklinde konuştu.

Bu cesareti, inisiyatifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldıklarının altını çizen Başkan Aşgın şunları kaydetti:

“Rantla İşimiz Olmaz!”

Cumhurbaşkanımız bizim için en güzel örnektir. Ona bakıyoruz. O hakkı razı edip halkın duasını alıyor. Sağa sola bakmaya zamanımız yok. Önümüze bakarak liderimizin arkasında gösterdiği hedeflere dimdik yürümeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız ülkemizi nasıl 2023, 2053, 2071 hedef ve vizyonlarına götürüyorsa bizde bu şehri onun gösterdiği hedefler doğrultusunda Çorum’un 2023’ü, Çorum’un 2053’ü, Çorum’un 2071 hedefleri doğrultusunda yürümeye devam edeceğiz. Bize inanmış iyi niyetli, samimiyetli insanlara gönlümüzü açarak hep beraber yol yürüyeceğiz. Şehrimizi daha emin adımlarla bu hedeflere ulaştıracağız. Niyetimiz Çorum orada dokusuyla temsil edilsin. Hemşehrilerimizi bizi iyi tanıyorlar. Bizim rantla, şunla bunla işle işimiz olmaz. Sadece millet menfaati olur. En doğru projeyi ortak akılla hayata geçireceğiz. (İHA)


Kale Kentsel Dönüşümüne Erdoğan’dan Onay Geldi

Çorum Belediyesi tarafından üzerinde uzun zamandan beri çalışılan bir konu daha neticelendirildi.

Kale Mahallesi sınırları içinde yer alan yaklaşık 9,5 hektarlık alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından riskli alan ilan edildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum’un gelişimine önemli katkılar sağlayacak bu kararın alınması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Aşgın “Kale Mahallesi’nde yaklaşık 9,5 hektarlık alandaki toplam yapı sayısının en az yüzde 65’i imar mevzuatına aykırı yapılardan oluşmakta ve bu yapılaşmadan dolayı da can ve mal kaybına yol açma riski taşımaktaydı. Bu konu üzerinde titizlikle çalışma yürüttük. Şehir merkezine yakın bir konumda olmasına karşın yapılaşmanın eski ve riskli yapılardan oluşması, altyapı ve sosyal donatı yetersizlikleri, şehri merkezine yetersiz ulaşım gibi nedenlerden dolayı Kale civarı yeterince gelişememişti. Bundan sonra Kale ve bölgesi şehrimize yakışır bir görünüme kavuşacak. Bu bölgede uygulayacağımız proje tamamlandığında Tarihi Çorum Kalesi başta olmak üzere etrafını da cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bundan sonra da koordineli bir şekilde çalışacaklarını ve Çorum’a yakışır bir şehircilik planı ortaya koyacaklarının altını çizen Başkan Aşgın “Tarihi Kale yapısının kimliğini ortaya çıkarak ve bölgenin kent merkezi ile ilişkisini sağlamaya katkıda bulunacak bir Kentsel Dönüşüm çalışmasını ivedi olarak hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

“Çorum İçin Tarihi Bir Karar”

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararın Çorum için tarihi bir karar olduğunu vurguladı.

Başkan Aşgın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları çalışmalarda en büyük destekçileri olduğunun altını çizerek “Sayın Cumhurbaşkanımız tüm çalışmalarımızda, her projemizde bizlere en büyük desteği vermektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız güçle önemli çalışmalara imza atıyoruz” dedi.

Bu süreçte verdikleri samimi destek için Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AK Parti MKYK Üyesi Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu ile AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı’ya teşekkür eden Başkan Aşgın, Çorum için aşkla çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.


Meclis Fena Gerildi, Başkan Zor Sakinleştirdi

Çorum Belediye Meclisi’nde 2021 yılının ilk toplantısı gergin başladı. Toplantıda AK Parti ve CHP’li üyeler arasında sert tartışmalar yaşandı.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın meclis üyelerini sakinleştirmekte güçlük çekti.

Çorum Belediye Meclisi 2021 yılı ocak ayı ilk toplantısı, Turgut Özal İş Merkezi Konferans Salonunda Çorum Belediyesi Başkanı Halil İbrahim Aşgın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Halil İbrahim Aşgın bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek projelerden bahsetti.

Vaat Dili Var, İcraat Yok Eleştirisi

CHP Belediye Meclis Grup Başkanvekili Tuncay Yılmaz yaptığı gündem dışı konuşmada Belediye Başkanının 600 gündür görevde olduğunu ama ‘cek-cak’ ekleriyle vaat dili kullandığını, icraat dili kullanılmadığını söyledi.

“Bir Belediye Başkanı Ayrıştırıcı Dil Kullanamaz”

Tuncay Yılmaz, Belediye Başkanının mevcut projeleri restore ederek yeni yapılmış bir projeymiş gibi kamuoyuna sunduğunu ileri sürdü.

Yılmaz “Başkan tadilat yapmayı çok iyi biliyor ama temel atmada sıkıntısı var. Bizim Çorum’da öncelikle çözmemiz gereken sorunlarımız var” dedi.

Yılmaz ayrıca CHP’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ‘diktatör’ suçlamalarına Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın, sosyal medya hesabından “Milletin adamı Cumhurbaşkanımıza laf söyleyen kirli ağızlar önce geçmişleriyle yüzleşsinler. Şan ve şeref dolu tarihimizde dikta yaşanmışsa CHP dönemindedir” şeklinde verdiği cevaba tepki göstererek “bir şehrül emin, herkesin belediye başkanı böyle ayrıştırıcı bir dil kullanmaz” ifadelerine yer verdi.

“Kadınlar Bize Allah’ın Emanetidir”

CHP’li Yılmaz’a AK Parti Belediye Meclis Üyesi Av. İsmail Yağbat cevap verdi. Yağbat, CHP’nin her türlü hakareti yaptığını ancak kendilerine cevap verildiğinde ‘ayrıştırıcılık’la suçlanıldığını kaydetti. Yağbat “Sen Cumhurbaşkanımıza ‘diktatör’ diyeceksin. Biz susacağız öyle mi? Böyle bir dünya yok. Yaptığınız her açıklamanın cevabını usulünce alacaksınız” ifadesini kullandı.

Yağbat konuşmasında “Bir kadının canını yakıyorlar çıkıp ‘AK Parti yüzünden oldu’ diyorsunuz Ama aynı CHP’de kadın tacizi oluyor çıkıp hiçbir şey konuşulmuyor. Kadınlar bize Allah’ın emanetidir. İçinde merhameti olan hiç kimse böyle olayların olmasını istemez. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde tören yapılıyor. Kur’an Türkçe okutuluyor, ortaya kadın semazenler çıkartılıyor buyurun ayrıştırıcılık. Geçmişlerinizden gelen alışkanlıklar genlerinize işlemiş” diye konuştu.

Yağbat’ın bu sözlerinden sonra Tuncay Yılmaz ayağa kalkarak tepki gösterdi.

CHP ve AK Partililer arasındaki tartışmaya Belediye Başkanı Aşgın “Tuncay Bey size hakaret edilmiyor. İsmail Bey siz de konuşmanızı tamamlayın” diyerek müdahale etti.

“Senin İl Başkanının Ses Kayıtları Ortalarda Gezdi, Kadın Hakkından Bahsedemezsin”

CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz da “Yereldeki siyaseti konuşalım. Evet taciz olayı yaşanmıştır bu durumu ortaya çıkaran yine CHP’dir. Tacizci tacizcidir. Bunun CHP’si, MHP’si, AKP’si yoktur. Senin il başkanının ses kayıtları ortalarda gezdi. Senin il başkanın niçin görevden alındı? Çıkıp bir de kadın hakkından bahsediyorsunuz” diyerek Yağbat’a yanıt verdi.

Konuşmaların ardından AK Partili ve CHP’li meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşanırken, salonda gerginlik yaşandı.

Belediye Başkanı Aşgın, meclis üyelerini güçlükle sakinleştirerek toplantıya devam etti.


“Muhalefet Gezmeye Devam Etsin, Biz Yatırıma Devam Ediyoruz”

AK Parti MKYK Üyesi ve Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan gazetemize yaptığı açıklamada 2020 yılını değerlendirerek, Çorum’un öncelikleri olan konularla ilgili sorularımızı cevapladı.

AK Parti MKYK Üyesi ve Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan 2020 yılının değerlendirmesini yapmak üzere bir araya geldiği gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ayhan Aykanat’ın çeşitli konulardaki sorularını cevapladı.

Eski Devlet Hastanesi binasının yeniden hizmete açılmasından, Çorum’a kurulacak Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezinin hangi aşamada olduğuna bir dizi konuya açıklık getiren AK Parti MKYK Üyesi ve Çorum Milletvekili Ceylan Çimento fabrikasının arazisinin Çorum Belediyesi tarafından alınacak olmasını da değerlendirdi.

Ceylan gazetemize yaptığı 2020 yılı değerlendirmesinde Onkoloji Tanı ve Tedavi Merkezi yatırımını ‘100 yılın yatırımı’ olarak ifade ederken, Çorum Devlet Hastanesi’nden ayrılan marka isimler konusunu hastane başhekimiyle değerlendireceklerini söyledi.

Ankara Milletvekili Şenol Sunat’ın meclis kürsüsünden yaptığı İskilip konusundaki konuşmasının hatırlatılması üzerine Ceylan “İskilip’i Tonya’ya bağlamak isteyen birine ne cevap vereyim? İskilip zaten Çorum’dan itibaren Tonya’ya duble yolla bağlı” dedi.

Ceylan’ın Çorum’un temel sorunlarına dair verdiği cevapların ana başlıkları ise şöyle:

Hem Çorum Hem de Türkiye Açısından 2020 Yılı

2020 yılı Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefiyle başladığımız bir yıl oldu fakat maalesef dünya tarihinde 100 yılda bir görülen bir salgınla karşı karşıya kaldık. Dünyanın belirli bölgelerinde görüldükten sonra Türkiye’de de görülmesi kaçınılmazdı. Gerek Sağlık Bakanımız gerek Cumhurbaşkanımız olsun bu konuda ellerinden geleni yaptılar. Bu süreçte kendini dünya medeniyetinin merkezi olarak gören AB ve ABD’nin sınıfta kaldığını görüyoruz. Bizim sağlık alanında yaptığımız reformların ne kadar doğru olduğunu görmüş olduk. Salgının en pik noktasında bile bütün vatandaşlarımızın tedavi konusunda mağdur olmadı. Bu pandemi sürecini en iyi yöneten ülkelerin başındayız. Tüm sağlık çalışanlarına da bu süreçte tüm zorluklara göğüs gererek ellerinden gelenin en iyisini yaptıkları için teşekkür ediyorum. Tabi ki pandemi sürecinde kayıplar verdik çevremizden insanları kaybettik bu duruma da üzülmüyor değiliz. Aşılama çalışmaları da başlamak üzere. Sırasıyla önce sağlık çalışanları daha sonrada 65 yaş ve üstü vatandaşlar daha sonrasında ise diğer risk grubundaki vatandaşların aşılanmasıyla devam edecek bu süreç.

Soru: Pandemide Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ağır yükünü hafifletmek adına ilçe devlet hastanelerine başvuruldu. Bu sebepten dolayı eski devlet hastanesinin açılması gündemde mi?

Artık büyük bir devlet olduğumuzu her alanda görmeye başladık. Örnek verecek olursak böyle bir salgınla uğraşırken Elazığ, İzmir ve Malatya’da can kayıplarına neden olan depremler yaşadık. Türkiye geçmişte de büyük depremler yaşamış bir ülke.  Eski hükümetler dönemlerinde günlerce deprem alanına ulaşılamadığına da şahit olduk. Fakat bu sene yaşadığımız her afette hükümet yetkilileri bir saat içinde olaya müdahale edebildiğini gördük. Bu da Türkiye için önemli bir kazanım.

Sorduğunuz soruya gelecek olursak Çorumlular olarak eski devlet hastanesi dediğimiz, Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan hastanenin açılması için gerekli çalışmaları 2020 yılında başlattık. Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılışında 650 yataklıydı şuan ki mevcut hizmet kapasitesi 850 yatak olan bir hastane. Adeta beş yıldızlı konforlu bir hizmet veriyoruz. Bunu Çorum halkı biliyor ve bize her fırsatta teşekkürlerini sunuyorlar. Fakat geldiğimiz süreçte şehrin bu bölgesine de hizmet verecek bir devlet hastanesinin tekrar hizmete girmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konu hakkında ekibimiz ve mevcut sağlık bakanımız Sayın Koca ile beraber istişare ederek bu konuda başlangıç adımlarını attık. Fakat 2020 de öyle bir süreç yaşıyoruz ki 3. aydan 7. aya kadar tamamen dünyaya kapalı bir süreç geçirdik. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de sokağa çıkma yasağı ve iller arası geçisin kapanması gibi tedbirler uygulandı. Bunun sonucunda dünya adeta abandone oldu. Hastanenin açılma süreci zaten devam ediyordu. A-B-C Blok olmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. C Blok zaten mevcut 150-200 yataklı kapasiteye sahip hastaneyi yapacağımız blok. Diğer ikisi zaten 1950’lerde yapılmış bloklar. Mevcut C Blok yatak kapasitesi artsın diye yapılmış bir blok. Hemşerilerimizi bilmesi gereken bir konu var ameliyathaneler, MR cihazı ve polikliniklerin olduğu yerler yıkımı yapılacak bloklarda. Bu blokların yıkımı sonucunda en az 8 bin m2’lik bir alanda dört veya beş katlı bir bina yapmamız gerekiyor. Bunun çalışmasını yaptığımız süreçte pandemi sorunuyla karşılaştık. ‘Hadi hastane yapalım’ deyince hemen olmuyor bu işler. Biz oraya otel açmıyoruz, hastane açıyoruz. Çeşitli açılardan düşünülmesi gereken bir konu. Ama siyasi hayatımız boyunca yapamayacağımız hiçbir iş için biz yapacağız demedik. Bir işi olgunlaştırır ondan sonra ‘Yapacağız’ deriz. Burada ilk kez hastanenin son halini alması için aldığımız ödeneği size açıklıyorum. Yeni devlet hastanemizin ilk hasta kabulünü yapmak için 119 milyon TL bütçe çıktı. Önümüzdeki günlerde de ihale çalışmaları başlayacak. Eğer ihaleye kazanan firma açısından bir sorun ile karşılaşmazsak bu yılın sonunda hastaneyi halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.

Tüm gözler devlet hastanesinin açılmasına odaklanmışken biraz arka planda kalan Onkoloji Merkezinin ilerleyiş süreci ne durumda? Bundan sonraki süreçte ne olacak? Büyükşehir olmayan bir şehirde bu hastaneyi açmanın zorluğu nedir?

Bence bu yatırım 100 yılın yatırımıdır. Şahsım adına en önemsediğim yatırım Onkoloji Hastanesidir. Çorum ölçekli şehirlerin hiçbirinde Onkoloji Merkezi yok ve 750 bin nüfus kriteri var. Kaldı ki büyük illerinde büyük bir kısmında yok. Bu bölgede sadece Samsun’da var. Allah muhafaza 15-20 dakikalık bir tedavi için Çorum halkı komşu şehirlere gitmek zorunda kalıyor. Bunun yol masrafı var, kalacak yer masrafı var yani gerçekten çok zor bir süreç hastalar için. Biz oranın inşaatına devam ediyoruz. İhale çalışmalarımız başladı. Poliklinik hizmeti verecek alanın ve doktorların olduğu binanın projesine başladık. Finans açısından da bir sıkıntı yok. Maliye bakanımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanımızın da desteğini aldık. Onkoloji Merkezinin açılışında da hedefimizde ki tarih bu yılın sonu. Çevremizde de bu hastalığa yakalananlar çok olduğu için biliyoruz ki tedavi için aylarca başka şehirlerde akrabalarının yanında kalan, ev tutup evde kalan belki bu ikisini de yapamayıp maddi imkânı olmadığı için misafirhanelerde, parklarda ve bahçelerde kalan insanlar var. Çorum halkı bu sıkıntıları yaşasın istemiyoruz. Onkoloji Merkezi benim yıllardır hayalimdi. Tabii ki bütün hastalıkların kendine göre sıkıntısı vardır ama Çorumda tedavi olunamamasın bu hastalığa yakalanan kardeşlerimiz için büyük bir sıkıntıydı. Biz bu yönden verdiğimiz bir sözü daha tutmanın sevinci içindeyiz. İnşaat çalışmalarına başladık. Bakanlıkla iletişim halindeyiz. Böle vasıflı binalarda bütün malzemelerin bakanlık tarafından denetlenmesi gerekiyor. Şuan iyi gidiyoruz. Yılsonu halkımızın kullanımına açmayı hedefliyoruz.

Çorum’da sağlık alanında önemli yatırımlar var fakat bu önemli yatırımların içindeki önemli isimler son zamanlarda Çorum’dan ayrılmaya başladılar. Bunun sebepleri sizce nelerdir?

Kimi şahsi sebeplerle kimi başka sebeplerle ayrılanlar oldu. Bizim aracı olduğumuz bazı doktorlar gelmişti onlar gitti. Son durum hakkında net bir bilgim yok o konu ile ilgilide gerek başhekim ile gerek rektör ile görüşmem gerekiyor. Ama şunu diyebilirim halkımız müsterih olsun alanında önemli kişilerle hizmet vereceğiz.

Eski stadyumun olduğu alanda Kentpark yapılacağı konuşuluyor. Eski stadyum Kentpark olacak mı, yoksa spor alanı olarak mı hizmete devam edecek? Bu ve diğer konularla ilgili yerel yönetimi değerlendirir misiniz?

Mevcut eski stadyumun yerine il başkanı olduğum dönemlerden beri karşıyım. Oranın betonlaşması demek Çorumun trafiğinin felç olması ve Çorum’un nefes almasının zorlaşması demektir. Gazi Caddesi’nden eski stadyuma, Samsun’a veya eski çimento fabrikasına gittiğimiz güzergâhta merkezdeki bina yoğunluğunu fark edersiniz. Önünüzde yeşil alan olarak sadece Piribaba ve Yunus Emre parkları var. Eski stadyumun yerinde de yeşil alan olmasının kime ne zararı olacak. Oranın ihalesi mart ayında başlayacak. İçinin büyük bir kısmı yeşil alan olacak. İçinde 500 – 750 kişilik salonu ve çalışma alanları olan bir kongre alanı olacak ve yine çocuklarımızın spor yapacağı basketbol, voleybol ve futbol sahaları olacak. Çorum’da tenis kortu yok desek yeridir. Tenis kortu yapmayı düşünüyoruz. Yürüyüş alanları, dinlenme salonları ve kitap okuma alanları da eklemeyi planlıyoruz. Böle bir yerin kime ne zararı var. Amatör sporlarla ilgili bizim iki tane sahamız var. Biz onun yerine üç tane saha yapıyoruz. Yaptığımız sahalarda amatör sporcularımıza daha iyi hizmet verecek bir şekilde yapılacak. Mevki konusunda da eleştirenlere anlam veremiyorum.  Biz bu tesisleri Sıklık Ormanına, Tatar köyüne yapmıyoruz. Çorum’un merkezine yapıyoruz. Bence bu yatırım da Çorum’a nefes aldıracak yatırımlardan bir tanesidir.

Belediyemizi değerlendirecek olursam da iki yıllık süreçte yerel yönetim ile birlikte güzel işler yaptık. Onlar tecrübelendikçe hizmetler daha da iyileşecek, bizde elimizden gelen desteği onlara veriyoruz. Eksiklerimizi de düzelterek Çorum halkına iyi hizmet vermeye devam edeceğiz.

Çimento fabrikasının yerinin konut imarına açılması sizce ne kadar doğru? Ora bildiğimiz üzere Çorum’un rüzgâr koridoru. İmara açılması ne kadar bilimsel?

Bence Sayın Belediye Başkanımız Halil İbrahim Bey’in yaptığı en önemli işlerden biri de çimento fabrikasının belediye tarafından alınmasıdır. Tebrik ediyorum kendisini. Oranın projesi bilinenden farklı. Eski stadyumun yeriyle, çimento fabrikasının yerini farklı düşünmek gerekiyor. Oranın bağlantı yolları açılmaya daha müsait. Eski stadyum gibi sadece Gazi Caddesi’ne bağlı değil. Çimento fabrikasının olduğu mevkiye çevreyolu dahil olmak üzere yine Çorum’un güneyinden Gülabibey, Mimarsinan’dan ve organize sanayinden gelen çevreyolları açmak mümkün. Sayın Başkanıma ben de belirttim. Oranın çok iyi bir mimarı yapılanma sürecinden geçmesi lazım. Sizin de dediğiniz gibi başta rüzgâr koridoru olması ve daha sonra trafikte sorun yaşatmaması sebebiyle buna özen gösterilmelidir. Bunun için gerekirse profesyonel destek alınarak oranın düzenlenmesi gerekir. Oranın çıkarken sol tarafında çimento fabrikasının sosyal tesislerini olduğu kısım yeşil alan. O alanında bozulmadan yapılanmaya dahil edilmesi gerekiyor.

Bu proje açıklandığında Çorum halkı o alanın istihdam sağlamak için kullanıp kullanılmayacağını tartışıyordu. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Vatandaşların bu görüşüne saygı gösteriyorum fakat belediyenin böyle bir çalışma alanı açması için gerekli yer bence ora değil. Belediye bu konuda bir adım atacaksa oturulur konuşulur bu alan organize sanayisinde ayarlanabilir.

Yıllardır vatandaşların bizlere ve sizlere yönelttiği bir soru var. Oğuzlar-İskilip sahil yolu ne olacak?

2021 yılı Türkiye için şahlanış yılı olacağı gibi Çorum özelinde de şahlanış yılı olacak. Bazı yapılan yatırımların meyvesini alacağımız bir yıl olacak. Mesela karayollarından hızlıca bahsedip o konuya geçiyim. Çorum-Mecitözü arası duble yol bitecek. Çorum-Ortaköy arası ilk 24 km’lik yol bitecek ondan sonra bu sene önümüzdeki ayda ihaleye çıkıyoruz Cemilbey ile-Ortaköy arasına başlayacağız. Çorum-Ortaköy yolu şehrin içinden geçmeyecek. Karaca köyünün oradan şeker fabrikasının oraya bağlanacak. Aynı şekilde İskilip yolunun da yapım süreci devam ediyor. Fakat önceki müteahhitler tarafından sıkıntı yaşadık. Dört tane müteahhit değiştirdik bu 5’nci müteahhit. Sağ olsun şuan ki müteahhiti ve diğer arkadaşları tebrik ediyorum. Haramiye kadar ilerlemiş durumda yol. Seneye inşallah o yol da bitecek. Ondan sonraki dönemde, seneye inşallah İskilip-Uğurludağ arasını A1 kalitesinde 14 kilometre yol yapacağız. Boğazkale-Sungurlu Ankara bağlantı yolu 16 kilometre orayı da yapacağız.

Osmancık’ta biliyorsunuz artık Sarmaşa’yı görmeden geçiyoruz ve şu ana kadar Çorum’da yapılmış olan en büyük, 780 Milyon TL’lik üç tane tünelle geçilmez denen Kırkdilim’i geçiyoruz.

İki gün önce Laçin Belediye başkanımız 15 dakikada Laçin’de olduğunu söyledi. Tünel henüz açılmadı ama yine bizim il başkanlığımız döneminde yaptığımız 36 Milyon TL’ye mal olan o yoldan devam ederek 15 dakika sonra Laçin’deyim dedi. Yine aynı şekilde Laçin-Osmancık tarafı devam edecek.

Gelelim Oğuzlar sahil yoluna …

Oğuzlar’a biz bundan üç sene önce size doğalgaz bağlayacağız, artık sıcak su açınca anında kavuşacaksınız. Odun veya kömür taşımayacaksınız desek bize herhalde gülerlerdi. Oğuzlar’a doğalgaz gelir mi, derlerdi. Biz Oğuzlar’a doğalgaz getirdik. Şu anda bu sene onun konforunu yaşıyorlar.

Açık söylüyorum; Oğuzlar sahil yolu şu an gündemimizde yok. Zamanı gelince onu da yaparız çünkü bizim yapacak daha önemli işlerimiz var. Bizim öncelikli hedefimiz; Çorum’daki tüm ilçelerimizi doğalgazla tanıştırmak. Hatta bir adım öteye gidiyorum; büyük köylerimizi doğalgazla tanıştırmak.

Doğalgaz; Oğuzlar, Dodurga ve Mecitözü için 100 yılın yatırımı. Laçin’e ve Bayat’a doğalgaz gelecek. Boğazkale ve Ortaköy’ü de doğalgazla tanıştıracağız.

Hayatlarımızı kolaylaştıracak daha önemli önceliklerimiz var. Oğuzlar-İskilip-Osmancık-Laçin hattını İskilip köprüye bağlayacak yolu da zamanı geldiğinde yaparız.

Tosya yoluna da başlanmıştı, AK Parti bir yola başladıysa bitirir. Önce Çorum’u İskilip’e bağlayalım. Belli bir kısmı duble yol olarak, ondan sonra A1 kalitesinde yol olacak şekilde Çorum’u İskilip’e bağlayalım.

İskilip-Çankırı yolunu soruyorlardı bakın o da bitti. Ufak bir bölümünde sıkıntı vardı o da yakında açılacak. Hemşehrilerimiz Ankara’ya o yoldan gidelim, onu yapın başka bir şey istemeyiz dediler. İhtiyaçlar bitmez, yapacağız bu da bizim işimiz.

İskilip’in hastanesini de söz verdik, hastanede ne işiniz varsa doktoru adeta yağdıracağız diye, şu anda İskilip’te 30 tane doktorumuz hizmet veriyor. Göz doktoru istiyorlar, onu da göndereceğiz.

İskilip’e yine aynı şekilde adliye sarayı yaptık. Halk eğitim merkezi İskilip için bir değerdir onun yeni binalarını yaptık. İmam Hatip Lisesi yaptık kız ve erkek. Endüstri meslek lisesi yaptık. Anadolu Lisesi yaptık. Yüksekokulun temelini attık, onu da bitireceğiz.

Bir süre önce şöyle bir açıklama yaptınız: Muhalefet geziyor, gezsinler gezmelerine bir şey diyemem de, bu işler gezerek olmaz. Biz icraat yapıyoruz dediniz. Bunun üzerine muhalefet kanadı size bir şey diyecek mi diye bekledim ama herhangi bir şey demedi. Çorum’da bir muhalefet sorunu mu var? Bu durumdan da siz memnun musunuz?

Çorum’un temel bir takım sorunları ile ilgili başka illerin milletvekilleri TBMM’de bunu dile getiriyor. Ankara milletvekili Çorum’un havaalanı ve demiryolunu gündeme getiriyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir milletvekilleri sendikalı oldukları için işten atıldıkları iddia edilen ve bu nedenle eylem yapan fabrika işçilerini destek için geldiler ve bu konuda meclise soru önergesi verdiler.

Şimdi buradan bakında Çorum’un dört adet milletvekili var, burada bir boşluk mu var?

İnsanlar hep şunu soruyor: Çorum’un milletvekili yok mu da bu milletvekilleri ilgileniyor, Çorum’da muhalefet yeterli değil de bu nedenle başka illerin milletvekilleri mi devreye giriyor? Hâlâ muhalefetin Çorum’da gezdiğini düşünüyor musunuz?

Ben teşekkür ediyorum, takdiri kamuoyuna bırakayım. Bakın yaklaşık bir saattir Çorum’a neler yaptığımızı ve yapacağımızı anlatıyoruz. Bunlar somut şeyler. Çorum’a 2002’den 2020’ye kadar 20 katrilyonluk yatırım yapılmış.

Bakın sulama; kendi mesleğim tarımsal sulama. Yüzde 10’du sulanabilir arazi, şu anda yüzde 50’leri buldu ve Tımarlıyla beraber yüzde 70-80’e ulaşacağız. Aynı şekilde Dutludere de bu sene ihaleye çıkıyor. Orada müteahhitin azizliğine uğradı. Tımarlı ve Dutludere’yle beraber Çorum’un yüzde 80’i sulanabilecek. Şu anda Alaca’da sulanmayan toprak kalmadı. Sungurlu barajı dedikleri Kırankışla Barajı’nda yer teslimi yapıldı, müteahhit başlayacak. Yine aynı şekilde Sungurlu’nun Kızılırmak-Çankırı tarafına bir baraj planı başlattık. Çorum’un biz sulanmayan yerini bırakmıyoruz. Bunu çiftçilerimiz biliyor. Şu an Alaca’da 1-2 bin ton soğan ve pancar üreten çiftçilerimiz var ben bununla gurur duyuyorum. Yine aynı Düvenci ovasına yapacağımız barajımız var projesi biten. Bakın 20 katrilyon para. Sadece şu anda karayollarına 2020’de Çorum’da harcadığımız para 3,5 katrilyon para. Ben ortaya söylüyorum üstüne alınan alınsın.

Ömründe 3,5 katrilyon sadece karayollarına harcayamamış, harcamaya vatandaştan yetki bile alamamışlar. Anca boş gezerler başka bir şey demiyorum. Biz; ne zaman, kime, ne cevap vereceğimizi kendimize göre bilir ve ayarlarız. Biz polemiğe girmeyiz. Biz işimizi yapıyoruz ve halkımız da zaten 14 seçimdir AK Parti’yi iktidar yapıyor. Milletten büyük irade yok. 15. seçimde yine sandığı koyarız, milletimizin yine AK Parti’yi tercih edeceğinden Allah’ın izniyle, bizlere yeniden teveccüh göstereceğinden şüphemiz yok.

Bizi eleştirebilirler, bize oy verenler de eleştirip eksiklerimizi söyleyebilirler bunlar doğal şeyler, hayatın akışında var tabii. Çıkıp cevap vermem bile komik, anca güleriz! Onun için popülist siyasetlere milletimiz sandıkta cevap verir. Gezsinler, dolaşsınlar, onlar da kendilerine göre siyaset yapıyorlar ama bizim boşa harcayacak vaktimiz yok. İskilip’i Tonya’ya bağlayacak yol isteyenlere ne cevap vereyim, İskilip zaten Tonya’ya Çorum’dan itibaren duble yolla bağlı.

Biz Çorum sevdalısıyız. Çorum’a bir çivi çakabilmek için uğraşıyoruz. Çorum’a 100 yılın yatırımları yapıldı, Onkoloji Merkezini bu ekip; Çorum’daki il başkanı, ilçe başkanları ve milletvekilleri sağladı.

Tıp Fakültesi binasının temeli atılacak yakında. Şu anda Tıp Fakültesi öğrencileri Hitit Üniversitesi’nde intörn doktor, her tarafta öğrencilerimiz olacak. Pratisyen doktor açığımız da kapanacak. Bu sene içinde Diş Hastanesi’nin temeli atılacak.

Çorum’un bir gelecek vizyonu var mı? Çorum’la ilgili yapılması gerekenler şeklinde bir konu ortaya açıldığında tek konu havaalanı ve demiryolunun ötesine gitmiyor. Bunun ötesinde Çorum’un gerçekten bir gelecek vizyonunun stratejik bir şekilde ortaya konulması gerekmiyor mu? Yapılacaklar havaalanı ve demiryolundan ibaretse o zaman bu şehre hiç bir şey yapılmasın gibi bir şey çıkıyor. Bunlar da önemli yatırımlar ama sadece bunların üzerinde kalıp sadece bunlara kanalize olmak Çorum’un enerjisini boşa harcamıyor mu? Bir de havaalanı ve demiryolu konusu hangi noktada şu anda?

Mesela Milli Eğitime hiç girmiyoruz. 2 bin derslik yapmışız Milli Eğitime son üç yılda. İlk aklıma gelen Zafer Okulu yıktık yenisini yapıyoruz. Bunu daha önceki, 2000li yıllardan önceki iktidarlar yeniden bir okul yapacak, bakanıyla başbakanıyla temel atmaya gelirlerdi. Aynı şekilde Gülabibey’de yeni bir okul yapıyoruz bitiyor, Buhara’da yeni bir okul yapıyoruz bitiyor. Eti Ortaokulu depreme dayanıksızdı yeniden yapıyoruz. Biz artık yaptıklarımızı görmeye gitmeye yetişemiyoruz. Çünkü bizim boş gezmeye vaktimiz yok. 759 adet köyümüz var, bunları kilit taşıyla, kanalizasyondu, asfaltla, çocuk oyun grubuyla tanıştırdık. Eksiklerimiz tabii ki var ama onları da tamamlarız.

Çorum’da bunu konuşmaktan ben hiçbir zaman çekinmem, kaçınmam. Şuradan çıkalım 10 tane vatandaşa soralım ‘Havaalanı ve hızlı tren’ derler. Başka bir şey söyleyin yapalım desek; yine havaalanı demiryolu derler. Çoğu şey Çorum’da bayağı bir mesafe kat etmiş. Gereksinim olan yatırımların hepsini hemen hemen tamamlamışız ama Çorum’a yeni bir strateji planı çizmek lazım mı? Özellikle sanayi ile beraber istihdam üzerine, Çorum’un turizmi üzerine, sosyal faaliyetler ve spor üzerine yeni bir plan çizmek lazım mı diye sorulursa aynı kanaatteyim buna da çalışıyoruz. Belli bir limite geldikten sonra bir üst kademeye çıkmak gerekiyor, büyükşehir kademesine çıkmak gerekiyor bunun da bilincindeyiz, aklımızın bir tarafında da onun pratiği var.

Hızlı trende bir problemimiz kalmadı, sadece Delice-Çorum arası dört katrilyon ve Çorum-Samsun arası da 14 katrilyon. Toplam Delice-Samsun arası 18 katrilyonluk bir yatırım. Biz onu Ulaştırma Bakanı ile belirli bir mutabakata getirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın lafının üstüne laf olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımız da zaten en son Samsun’da il kongresinde söylemişti zaten. Pandemi belasını atlatalım, daha iyi koşmaya başlayalım 2021’de inşallah onu da yapacağız.

Havaalanının Çorum için gerekli olduğuna ben de inanıyorum. Çorum’a havaalanını açmak, o uçağa birlikte binmek inşallah bizlerin döneminde bizlere nasip olacak. Milletimiz rahat olsun, sadece oraya takılı kalmamak lazım. Onu da yaparsak zaten Çorum bir tık daha yukarı çıkacak. Özellikle hızlı trenle hem de yük taşıyacağız, sanayicimiz için de önemli bir katkı olacak ve Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayanda bir hinterlant olacak buradan. Onun için Çorum’da bir geçiş noktası olacak. Samsun, Çorum, Kırıkkale, Ankara, Konya, Antalya ve Mersin’e bağlanacak. Halkımız müsterih olsunlar, biz dersimize iyi çalışıyoruz.

Belediyelerimizin hepsine toplamda 5 milyona yakın Millet Bahçesi için sağ olsun Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan Murat Kurum’dan bütçe gönderdik. Durmuyoruz devam ediyoruz. En son 90 Milyon TL barajlarımız için ödenek gönderdik 2020’nin sonunda Sayın Milletvekilimiz Oğuzhan Bey ile birlikte uğradığımızda. En son dün akşam Karayolları Genel Müdürüyle Ortaköy son kalan yolun ihale çıkma sürecini değerlendirdik, sürece mutabık kaldık telefonda sağ olsun.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Teşekkür ediyorum. Gerçekten biz de özlemişiz sizinle program yapmayı. İyi sorular da sordunuz itiraf edeyim. Biz de az buçuk bir tecrübeyle cevap vermeye çalıştık. Her zaman dersimize de çalışıyoruz ama sınav sonunda derler ya öğrenciler hocam sorular iyiydi, zordu diye tebrik ediyorum teşekkür ediyorum gerçekten. Çorum’un güzel noktalarına değindirdiniz, yol gösterdiniz sorularınızla. Özlemişiz de sizinle program yapmayı, güzel bir program oldu kanaatindeyim. Takdir milletimizin tabii. Biz dilimizin döndüğünce yapmak istediklerimizi, yapacaklarımızı anlattık sayenizde ama şunu söyleyeyim; gerçekten bizim tek sevdamız var; Çorum. Ben Çorum’u çok seviyorum. Çorum’un tüm renklerini çok seviyorum. Çorum’da hiçbir rengi ayırt etmedim hepsini çok seviyorum. Hepsiyle sohbet etmek bana büyük bir haz veriyor. Her mahallede oturup çay içmek bana büyük bir zevk veriyor. Ben Çorum aşığı bir insanım. Çorum’a olan borcumuzu, havaalanını da getirsek, demiryolu da getirsek ödeyemeyiz. Çok güzel insanı var Çorum’un. Yiğidin harman olduğu topraklardayız.

İnşallah Allahü Teala’dan tek dileğimiz sadece bizi değil, tüm dünyayı bu kovit virüsünden kurtarsın ve biz; tokalaşacağımız, kucaklaşacağımız, halkımızla daha sıkı beraber olacağımız günlere gelelim. Bu virüse yakalananlara acil şifalar diliyorum. Vefat edenlerin ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum ve 2021’i inşallah bu hastalıktan kurtularak sağlıklı sıhhatli aileleriyle beraber hayırlı bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum. Tekrar sizin huzurunuzda hem Çorum Radyo Televizyonu hem Kesin Karar Gazetesi ailesine teşekkür ediyorum, başarılarınızın devamını diliyorum. Sizler için de aynı şekilde 2021 yılı gönlünüze göre güzellikler içinde geçer diyorum, teşekkür ediyorum.


Ahlatcı Yeniden İl Başkanı Seçildi

AK Parti Çorum İl Başkanlığının 7. Olağan Kongresi yoğun bir katılım ve coşku içinde tamamlandı.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Fuar Kompleksi’nde gerçekleştirilen kongreye Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Çorum İl Koordinatörü ve Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli de katıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise telekonferans sistemi ile kongreye katılarak hem parti çalışmalarını ve ülke gündemini değerlendirdi hem de Çorumluları selamladı. Partililer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı coşku içinde ve ayakta karşıladı.

Virüs Tedbirleri Alındı

Kongre sırasında pandemi sürecinden dolayı bazı tedbirler alındı. Salon girişinde ateş ölçümü yapılırken, hijyen kurallarına ve sosyal mesafeye de özen gösterildi.

Kongre, Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Çorum İl Koordinatörü ve Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli’nin divan başkanlığında yapılırken, İl Başkan Yardımcısı Murat Günay, Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir ile İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Fatih Temur da divanda görev aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kongrede sırasıyla; İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum Milletvekilleri Erol Kavuncu, Oğuzhan Kaya, Ahmet Sami Ceylan ile Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal birer konuşma yaparak parti çalışmalarını, siyasi gündemi Çorum’da yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Telekonferans İle Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beş ilde düzenlenen AK Parti 7. Olağan Kongrelerine canlı bağlantıyla katıldı. Reform adımlarıyla ilgili hazırlıkların kamuoyuna sunma aşamasına geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Vizyonu olan tek parti AK Parti’dir, Cumhur İttifakı’dır. Diğerleri yalanlarla, siyaset yapıyormuş gibi görünerek vakit öldürüyor. Daha kendi partisinin içindeki tacizlerin, tecavüzlerin hesabını veremeyenlerin bu ülkenin yönetimine talip olmaları kara mizah örneğidir” dedi.

Partililer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayakta dinlerken, kendisini coşku içinde selamladı.

Yapılan seçimlere ise Yusuf Ahlatcı başkanlığında tek liste ile gidildi. Ahlatcı yeniden il başkanı seçilirken, yönetim organları da yeniden belirlendi.

600 delegenin oy kullandığı kongrede yönetim kurulu sayısı 30’dan 40’a çıkarıldı. 40 asil ve 20 yedek yönetim kurulu üyesinin yanı sıra Disiplin Kurulu’na üç asil iki yedek toplam beş kişi, Demokrasi ve Hakem Kurulu’na beş asil beş yedek toplam 10 kişi, Büyük Kongre Delegesi olarak dokuz kişi seçildi.

Kongreye; Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Çorum İl Koordinatörü ve Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, 15 Temmuz şehidi Erol Olçok’un ağabeyi Cevat Olçok, eski Çorum Milletvekilleri; Salim Uslu, Cahit Bağcı, Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Ahmet Aydoğmuş, Adnan Türkoğlu, eski Belediye Başkanı Zeki Gül, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, parti yönetimi, kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı.

AK Parti’de Yeni Yönetim

AK Parti Çorum İl Teşkilatının 7. Olağan Genel Kurulu, yoğun bir katılım ve coşku içerisinde yapıldı.

Kongrede mevcut İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı güven tazeledi. Yusuf Ahlatcı başkanlığında oluşturulan yeni yönetim kurulunda şu isimler görev aldı:

Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri

Yusuf Ahlatcı, Abdulbaki Kartancı, Abdulkadir Karakuş, Abdullah Gömeç, Adife Kanar, Adnan Tığlı, Ahmet Danlı, Ahmet Bayraklı, Ahmet Aytuğ Kahramantekin, Ali Evlüce, Başak Gözde Taşkıran, Bünyamin Aydemir, Cemal Ersoy, Ceyhan Baran, Elif Tekeli, Elvan Zorlu, Elvan Börekçi, Emre Turan, Emre Çıtak, Ercan Daşdan, Erhan Yumlu, Etem Ertan Doyran, Günay Ekici, Havva Kahriman, İbrahim Kalelioğlu, İlayda Nur Bodur, İlknur Göktepe, Kadriye Taşdemir, Mahmut Sayın, Meral Göz, Muhammet Durak Çelik, Murat Günay, Mustafa Gökgöz, Mustafa Alagöz, Mustafa Kılıç, Mücahit Keskinel, Necip Kadri Yücel, Osman Aktı, Sedat Partici, Yılmaz Peker

İl Disiplin Kurulu Üyeleri

Kasım Aksoy, Hüseyin Öztürk, Bahadır Şimşek, Mustafa Salih Aksu, Halil İbrahim Uzun

İl Demokrasi Hakem Kurulu

Hüseyin Kılıç, Cemalettin Polattaş, Okan Çalışkan

Büyük Kongre Delegeleri

Yusuf Ahlatcı, Halil İbrahim Aşgın, Meryem Demir, Muhammet Fatih Temur, Osman Günay, Erhan Akar, Cevat Olçok, Metin Özsarı, Şerif Okudan


Cadde Otoparkı 750 Bin TL’ye Satıldı

Gazi ve İnönü Caddeleri’nin otopark ihalesi gerçekleştirildi.

Yıllık 80 bin lira ile açılan ihalede en yüksek teklif 750 Bin TL ile verildi. İhalenin onaylanmasının ardından Gazi ve İnönü Caddeleri için geçerli olan uygulama başlatılmış olacak. Çorum Belediyesi otopark uygulamasından elde edeceği tüm geliri ise Refakatçi Misafirhanesinde kullanacak.

Çorum Belediyesi, Gazi ve İnönü Caddeleri’ndeki otopark ve trafik sorunu çözmeye yönelik attığı adımla otopark sorununun ve çift sıra parklar nedeniyle oluşan trafik sorununun önüne geçmek istiyor. Öte yandan cadde esnafının talebini de dikkate alan Çorum Belediyesi vatandaşların araçlarını kısa süreli park ederek alışveriş yapmalarına imkân sağlamak için ilk 15 dakikalık parkların ücretsiz olmasına karar vermişti.

Turgut Özal Konferans Salonunda yapılan otopark ihalesine, şartnameye uyan iki firma katıldı. Özpark adına Yaşar Özçiftçi ve Ömür Elektronik firması adına Ömer Gürcan’ın katıldığı ihale çekişmeli bir fiyat artırımına sahne oldu.

80 Bin TL ile açılan ihalede en yüksek teklifi Özpark adına Yaşar Özçiftçi verdi. İhale, yapılacak incelemenin ardından onaya sunulacak.

Öte yandan Gazi ve İnönü Caddelerinde uygulanacak olan otopark uygulamasından elde edilecek tüm gelirin Refakatçi Misafirhanesinde kullanılacak. Böylece, Çorum Belediyesi tarafından tedavi amacıyla ilçelerden ve civar illerden gelen hasta ve hasta yakınlarının konaklamaları amacıyla hizmete sunulan Refakatçi Misafirhanesinin giderleri için kaynak sağlanmış olacak.


Milli Eğitim Bakanı Selçuk Covid-19 aşısını Çorum’da oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sungurlu’daki Arifegazili İlkokulunda Covid-19 aşısı yaptırdı. Bakan Selçuk “Öğretmenlerimiz ilgili sağlık kuruluşlarında aşılarının yapılması söz konusu olacak. Aşı tedarik sürecine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili planlamayı yapıyor” dedi.

Sungurlu’daki Arifegazili köyü ilkokulunda yaptırdığı Covid-19 aşısı sonrası açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk aşı tedariki için 1 milyon 259 bin okul çalışanının listesini Sağlık Bakanlığına ilettiklerini söyledi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların 1 Mart’ta yüz yüze eğitime geçecek olması nedeniyle öğretmenler için aşılama süreci başlıyor.

Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon 249 bin öğretmen ve eğitim çalışanları aşılama programı başlamış olacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sungurlu’da Arifegazili İlkokulunda aşılama sürecinin “startını” verdi. MEB, yüz yüze eğitime giren öğretmenler öncelikli olmak üzere listeler Sağlık Bakanlığı’na iletildi. Bu listeler randevu sistemine işlenmeye başlandı.

“1 Milyon 259 Bin Okul Çalışanımızın Listesini Geçtiğimiz Haftalarda İletmiştik”

Bakan Selçuk “Öğretmenlerimizle ilgili aşılamanın şubat ayının son haftasında gündeme geleceğini daha önce konuşmuştuk. Bu konuşmalar çerçevesinde de bugün Arifegazili köyündeyiz. Ben de öğretmenlerimizle beraber aşının ilk dozunu bugün burada az önce oldum. Öğretmenlerimizin burada elbette aşı olması bugün söz konusu ancak daha sonraki süreçte öğretmenlerimiz, ilgili sağlık kuruluşlarında aşılarının yapılması söz konusu olacak. Aşı tedarik sürecine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı bu konuyla ilgili planlamayı yapıyor. Biz kendilerine 1 milyon 259 bin okul çalışanımızın listesini geçtiğimiz haftalarda iletmiştik” diye konuştu. (İHA)


Kalp Hastalıklarını Nefesten Teşhis Ediyor

Türk bilim insanları dünyada bir ilke imza atarak kalp hastalıklarının nefesten teşhisine olanak tanıyan elektronik burun geliştirdi.

Yürütücülüğünü Hitit Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bilge Han Tozlu’nun yaptığı, Karadeniz Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Önder Aydemir ve Dr. Öğr. Üyesi Cemaleddin Şimşek’in de araştırmacı olarak katıldığı çalışmada üretilen elektronik burunla kalp hastalıklarının teşhisinde yüzde 97 başarı sağlandı.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde elektronik burunla yapılan hastalık teşhisi çalışmalarında başarılı sonuçlar elde edildi. Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Karavelioğlu koordinesinde Kardiyoloji Kliniğine başvuran hasta ve sağlıklı kişilerin nefesleri alınarak çalışma nefes üzerinden yürütüldü. Bu çalışmaya gönüllü olarak katılan kişiler; kendilerine verilen 10 litrelik tek kullanımlık steril poşetleri yine steril ağızlıklar kullanmak suretiyle üfleyerek nefesleri ile doldurdular. Bu poşetlerdeki nefesler, içinde gaz sensörleri olan elektronik burun aracılığıyla bilgisayara veri halinde kaydedildi. (İHA)


Öğrenciler de Veliler de Aynı Şeyi Söylüyor:
Hiçbir Şey Yüz Yüze Eğitim Yerini Tutmuyor

Veliler de öğrenciler de yüz yüze eğitim başladığı için mutlu.

Yüz yüze eğitimin başlaması ile okullarda tekrar ziller çalmaya başladı. Uzun aradan sonra okullarına kavuşan öğrenciler de, çocukları yüz yüze eğitim alacak olan veliler de mutluydu.

Orta riskli iller arasında yer alan Çorum’da tüm kademelerde eğitim-öğretim yüz yüze olarak başladı. Bir süredir uzaktan eğitim ile okul hayatlarını sürdüren öğrenciler ve velilere yüz yüze eğitim ile görüşlerini sorduk.

Gerek öğrenciler gerekse veliler uzaktan eğitim konusunda yaşadıkları sıkıntıları anlatırken hiçbir şeyin yüz yüze eğitimin yerini tutmadığını vurguladı.


TOKİ’de Üç Bina Tahliye Edildi

Çorum’da toprak kayması nedeniyle üç bina tahliye edildi.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve İl AFAD Müdürü Elvan Kaya, Akkent Mahallesi 7.Sokak’ta toprak kaymasının meydana gelen bölgede incelemelerde bulundu.

Yapılan incelemede apartmanların etrafında Çorum Belediyesi ve AFAD ekipleri tarafından numune alınırken, TOKİ’den gelecek bir heyetin de inceleme yapacağı belirtildi.

Apartmanlarda yaşayan vatandaşlar Çorum Belediyesi Misafirhanesi yerleştirildi.

Aşgın’dan Geçmiş Olsun Ziyareti

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın misafirlerini ziyaret ederek “Refakatçi Misafirhanemizde ağırladığımız hemşerilerimize geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. Allah beterlerinden saklasın” dedi.


Çağrıların Yüzde 85’i Asılsız Çıkınca Vali Uyardı:
112’yi Boşuna Arama, İnsanların Hayatını Karartma

Çorum’da acil çağrıların toplandığı 112 Çağrı Merkezi’ne bugüne kadar gelen aramaların yüzde 85’inin asılsız çıktığı bildirildi.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nün 27 Ocak 2021 tarihinde sağlık, itfaiye, jandarma, orman birimleri ile aktif olarak faaliyete başladığı söyledi. AFAD ve emniyet birimlerinin ise 10 Mart 2021 tarihinde sisteme entegre edildiğini belirten Çiftçi, kuruma gelen çağrı sayısının 57 bin 198 olduğunu kaydetti.

“Yüzde 85’i Asılsız”

Vali Çiftçi “Kurumlara yönlendirilen çağrı sayısı 24 bin 274, elenen çağrı sayısı ise 32 bin 924’tür. Elenen çağrılar ile diğer kurumların iş yükünü azaltarak filtreleme yapılmaktadır. Asılsız çağrı sayısı 48 bin 395 yani yüzde 85, asıllı çağrı sayısı ise 8 bin 803 yani yüzde 15. Acil Çağrı Merkezine gelen toplam çağrılardan 5 bin 182’si sim kartsız telefon vasıtası ile gelen çağrılardır. Bu hal gerçekten ihtiyacı olan kişilerin arama yapmasını geciktirmektedir. Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını, gereksiz arama yapmamalarını istirham etmekteyiz. Çünkü o anda 112’ye ulaşmak isteyen bir vatandaşımızın hakkını ihlal edebileceğimizi hatırdan çıkarmayalım. 112’yi boşuna arama, insanların hayatını karartma” dedi. (İHA)


Aşı Olan Yöneticiler Koronadan Kaçamadı!

Koronavirüs salgınının başlangıcının üzerinden geçen bir yıllık sürede çok sayıda vatandaş Covid-19’a yakalandı.

Son günlerde Çorum’da yöneticilerin üst üste koronavirüse yakalanması salgının artış yaptığı döneme denk geldi.

1 Mart itibarıyla tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte Çorum’un son haftalarda vaka sayılarında meydana gelen artışla risk haritasındaki rengi sarıdan, önce turuncuya sonra da kırmızıya döndü.

Risk haritasında kırmızı renk kategorisine giren Çorum’da üst düzey yöneticiler ardı ardına koronavirüse yakalandı. 

2’nci Doz Aşıya Rağmen Pozitif Oldular

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın ikinci doz aşıyı olmasına rağmen koronavirüse yakalandığı öğrenilirken, son olarak İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı’nın testi de pozitif çıktı.

Koronavirüse yakalanarak evinde tedaviye alınan İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı da geçtiğimiz haftalarda ikinci doz aşıyı olmuştu.

Her iki ismin de ikinci doz aşıya rağmen koronavirüse yakalanmış olması aşının koruyucu özelliği hakkında endişelere neden oldu.


Çorumlular Aşı Olmakta Kararsız Aşı Tercihi Konusunda Kararlı

Türkiye’de toplam 14 milyon 712 bin 362 doz aşılama yapılırken bunlardan 129 bin 736’sı ise Çorum’da yapıldı. Aşılamada yeni gruplara geçildiğini ve önümüzdeki aylarda Alman menşeli Biontech aşısının da Türkiye’ye geleceğini açıklayan Sağlık Bakanı Koca bu aşılamalar ile büyük bir çoğunluğun koruyuculuk kazanacağını belirtti. Alman aşılarının da Türkiye’de kullanılmaya başlanacağının açıklaması üzerine vatandaşlar arasında “aşı tercihi” kararsızlığı yaşanıyor. Aşı olmak isteyen vatandaşlar kadar aşı olmak istemediklerini açıklayan vatandaşlar mecbur kalmaları halinde hangi aşıyı ve neden olmak istediklerini de açıkladı.  

Çorum Halkı ne Düşünüyor?

Türkiye’de artık iki farklı aşı firmasının yer alması ile birlikte vatandaşlar da “Hangi aşıyı olacağıma karar verebilecek miyim?” soruları sormaya başladı. Biz de Çorum halkına “Aşı sıranız geldiğinizde aşı olacak mısınız?” ve “Eğer aşı olmayı düşünüyorsanız ve tercih yapma imkânınız olsaydı Çin mi yoksa Alman aşısını mı tercih ederdiniz?” diye sorduk.

Henüz aşılama sırası gelmemiş vatandaşlara sorduğumuz bu sorulara hem aşı olma hem de aşı tercihi konusunda farklı cevaplar aldık.

Bazı vatandaşlar zorunlu olmadığı sürece aşı olmayı düşünmediklerini vurgularken kimileri ise sıralarını beklediklerini söyledi.


Çorum FK Başkanı Fatih Özcan’dan mağlubiyet sonrası açıklama geldi:
Başaramadım, Özür Dilerim

Çorum Futbol Kulübü Başkanı Fatih Özcan, Uşakspor karşısında alınan mağlubiyetin ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Başkan Özcan’ın açıklaması akıllarda soru işareti bıraktı.

Misli.com 2. Lig Beyaz Grup’ta sezona tutuk başlayan Çorum FK, sezonun ikinci yarısında Afyonspor deplasmanında alınan 1-0’lık galibiyetin ardından bir çıkış yakalamıştı. Yakaladığı seri ile play-off potasına çok yaklaşan Kırmızı-Siyahlılar, Afyonspor maçının ardından altı galibiyet alıp iki de beraberlikle yoluna devam etmişti.

Ligin 32. haftasında evinde Hekimoğlu Trabzon’u konuk eden Kırmızı-Siyahlılar bu karşılaşmadan 3-2’lik mağlubiyet ile ayrılmış 33. haftada da deplasmanda ligin alt sıralarında bulunan Şanlıurfaspor’a 1-0’lık skorla mağlup olmuştu. Çorum FK’nin Hekimoğlu Trabzon maçıyla başlayan mağlubiyet serisi bu hafta oynanan Uşakspor ile de devam etti. Kendi evinde Uşak temsilcisini ağırlayan Kırmızı-Siyahlılar yine 1-0’lık skorla karşılaşmadan mağlup ayrıldı. Bu yenilgiyle birlikte Çorum FK play-off şansını adeta mucizelere bıraktı.


Çorum Büyükşehir Oluyor

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni yerel yönetimler düzenlemesinde büyük şehir olacak illerin düzenlemesi yapılıyor.

AK Parti tarafından hazırlanan düzenleme ile 51 ile daha büyükşehir statüsü verilmesi planlanıyor. Vatandaşlar yaşadıkları illere büyükşehir belediyesi unvanı verilip verilmeyeceğini merak ediyor. Düzenleme ile 51 ile büyükşehir statüsü verilecek ve kentin daha kapsamlı bir şekilde yönetilmesi planlanıyor.

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni yerel yönetimler düzenlemesinde, 81 ilin tamamının “büyükşehir belediyesi” statüsüne çekilmesi planlanıyor.  Kurgulanacak yeni sistemde, Türkiye’de yalnızca “il belediyesi”ne sahip olan 51 şehirde artık merkez ilçe için seçilen belediye başkanı, il belediyesini değil yalnızca merkez ilçeyi yönetecek. Merkez ilçeler de dahil olmak üzere tüm illerde üst bir yapı olarak büyükşehir belediyeleri kurulacak. Büyükşehir belediyesi aracılığıyla kentin bütün olarak planlanması sağlanacak.  Türkiye’de büyükşehir statüsünde 30 il bulunuyor. Büyükşehir olmayan illerde yer alan köylere götürülecek hizmetlerin il özel idareleri tarafından yürütülmesinin, “devlet hizmeti” bakımından sıkıntılara neden olduğu ifade edilirken, yeni kurgulanacak sistemde illerde “tek tip” yönetim sistemine geçilmesi planlanıyor. Yeni sistemde Türkiye’de “il belediyesi” bulunan 51 şehirde artık merkez ilçe için seçilen belediye başkanının, il belediyesini değil yalnızca merkez ilçeyi yönetmesi; merkez ilçeler de dahil olmak üzere tüm illerde üst bir yapı olarak büyükşehir belediyelerinin kurulması öngörülüyor.


Emekli ikramiyesine yapılan 100 liralık zam ile ilgili görüşlerini paylaşan emekliler enflasyondan dert yandı:
Maaşımıza Yapılan Zam Enflasyon Karşısında Eriyor

Emeklilere bir sorduk, bin ah işittik. Bayram ikramiyesine yapılan zam ile ilgili görüşlerini aldığımız Çorumlu emekliler kıt kanaat geçindiklerini söylediler. Vatandaşlar emekli maaşları ile ilgili düzenleme istedi.

“Emeklilere verilen 100 liralık ikramiye zammı ile düşünceleriniz neler?” ve “Sizce ne kadar olmalıydı?” diye sorduğumuz emekliler görüşlerini gazetemiz ile paylaştı. Düşüncelerini gazetemiz ile paylaşan emekliler dertliydi. Emekli maaşlarına yapılan zamların enflasyon karşısında eridiğini vurgulayan vatandaşlar yaşadıkları zorluklardan da bahsetti.

Gazi Caddesi’nde görüşlerini aldığımız emekli vatandaşlar yetkililere sitem ederken zamların yetersiz olduğunu vurguladı.

 


Tıp Fakültesi Bir İlke İmza Attı

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri kapalı yöntemle prostat kanseri ameliyatı yaparak Çorum’da bir ilki gerçekleştirdi.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Çorum’da bir ilke imza attı. Prostat şikayeti ile Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran 58 yaşındaki bir hastanın, Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Baykam ve aynı anabilim dalından Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Aydın tarafından yapılan muayene sonucunda, prostat kanseri tespit edildi. Bunun üzerine, hastaya, üroloji uzmanı Doç. Dr. Cemil Aydın tarafından Laparoskopik Radikal Prostatektomi (kapalı olarak tüm prostat dokusunun çıkarılması ameliyatı) yapıldı.

Ameliyatın sonucuyla ilgili bilgi veren Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Baykam “Hastamız kısa sürede sağlığına kavuştu. Ameliyatın üçüncü gününde, hastamızı taburcu ettik” dedi.

Daha önce, prostat kanseri hastaları için açık ameliyat yönteminin uygulandığını dile getiren Doç. Dr. Baykam “Tıp Fakültemizdeki üroloji uzmanları olarak bu ameliyatların yapıldığı belirli merkezlerde gerekli eğitimleri aldıktan sonra, biz de bu yöntemle ameliyatı Çorum’da, Eğitim ve Araştırma Hastanemizde uygulamaya karar verdik ve ilk ameliyatta da başarılı bir sonuç elde ettik” dedi.


OSB, 10 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak

Çorum Valisi ve Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çiftçi bölgede 248 adet çeşitli büyüklükte sanayi parseli bulunduğunu, 190 adet sanayi parseli tahsis edildiğini dokuz adedinin üretime ara verdiğini, tahsis edilen sanayi parsellerinden 126’sının faaliyette olduğunu bildirdi.

Vali Çiftçi “Proje ve inşaat aşamasında olan sanayi parsel sayımız 55, bütün altyapıları tamamlanarak yatırıma hazır 58 sanayi parselimiz mevcuttur” dedi.

Şubat ayı itibariyle Çorum OSB’de 8 bin kişiye istihdam sağlandığını açıklayan Vali Çiftçi “Bölgemizin tamamen faaliyete geçmesiyle birlikte 10 bin kişiye istihdam sağlayacağı düşünülmektedir” ifadesini kullandı.

 


İsmet Taşdemir ile Yollar Ayrıldı

Kırmızı-Siyahlılarda İsmet Taşdemir ile yollar ayrıldı. Kararı ortak basın toplantısı ile açıklayan Çorum FK Başkanı Fatih Özcan ve Teknik Direktör İsmet Taşdemir görev başında oldukları süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özcan da Taşdemir de başarısızlığı kendi üzerine alırken takım olamadıklarını konusunda ise hem fikirdiler. “Seneye devam edecek olsam İsmet Hocayı bırakmazdım” diyen Özcan kendini eleştirenleri de sert dille cevap verdi. “Bana sorduğunuz hesabı zamanında başkalarına sorsaydınız Çorumspor amatöre düşmezdi” diyen Özcan, Sarıyer maçı sonrası açıklamalarda bulunacağını söyledi. İsmet Taşdemir ise yaşadığı dokuz maçlık seriyi hayatı boyunca unutmayacağını dile getirirken “Başkanın yüzünü kara çıkarttığımız için çok üzgünüm. Hataları görüp tamir etmem gerekirdi, başaramadık ama play-off’u kaybetmeyi hak etmedik” dedi.

 

 


BİK Genel Müdürü Çorum’dan net mesajlar verdi:
“Yerel Basın Vazgeçilmezimizdir”

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran Çorum’da yayımlanan gazetelerin temsilcileriyle bir araya geldi. Yerel basının teknolojik gelişmelere uyumu ve karşılaştıkları ekonomik sorunların çözüm yolları konusunda istişarelerde bulunmak üzere Çorum’a gelen BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’a gazete temsilcileriyle yaptığı toplantıda BİK üyesi ve Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, BİK İnsan Kaynakları Müdürü Engin Öztürk, BİK Çorum Şube Müdürü Abdullah Güler, Çorum Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili Cengizhan Yıldıran da eşlik etti.

Çorum’da bir otelin toplantı salonunda dün düzenlenen toplantıya gazetemiz adına İmtiyaz Sahibi Ayhan Aykanat ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ömer Faruk Söylemez ile birlikte Çorum merkez ve ilçelerinde yayımlanan gazetelerin temsilcileri katıldı.

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran gazete temsilcileriyle yaptığı istişare toplantısında yaptığı konuşmada kurumun faaliyetlerini anlatarak, “Yerel basın bizim için çok önemli, ulusal basında yer almayan haberler yerel basında yer alıyor, buralardan yetişen insan kaynağı ulusal basını besliyor, yerel basın gazetecilerin mesleki anlamda yetişmesinde tek kaynak, sahaya hakim gazeteciler buralardan yetişiyor, yerel basın vazgeçilmezimizdir” dedi.


Davutoğlu Çorum’da

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, başbakanlık yaptığı süreçte Çorum’da yarım bıraktırılan projeleri tamamlayacağını söyledi. Şehrin havaalanı da dahil tüm eksiklerine kavuşacağını belirten Davutoğlu, Çorum’da olmaktan memnun olduğunu da söyledi.

“Geleceğimiz Çorum’da da Türkiye’de de parlak olacak” diyen Davutoğlu partisinin il binasını eşi Sare Davutoğlu ile birlikte açtı. İnönü Caddesi’ndeki parti binasının açılışında konuşan Davutoğlu “Çorum terk edilmiş diyar olmaktan, hızlı ve yük treninin uğramadığı bir yer olmaktan çıkacak. Açık ve net olarak bir kez daha söz veriyorum. Başbakanlığımda yarım bıraktırılan tüm projeleri yerine getireceğiz. Çorum, havaalanı dahil tüm imkanlara kavuşacak. Geleceğimiz Çorum’da da Türkiye’de de parlak olacak” dedi.

Davutoğlu daha sonra esnafları gezerek, onlarla sohbet etti.

Davutoğlu vatandaşlar ile sohbeti sırasında herhangi bir ittifaka dahil olmayacaklarını da söyledi.


Türk Yıldızları Çorum Semalarında

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi “Türk Yıldızları” Çorum’da selamlama uçuşu gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetleri, Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi işbirliğinde düzenlenen etkinlikte altı uçaktan oluşan tim, Çorum semalarına ay yıldız çizdi. Türk yıldızlarınız, ay yıldız çizimini tamamlamasıyla Kadeş Meydanındaki vatandaşlar, timi alkışladı. Türk yıldızlarının selamlama uçuşuna sıcağa rağmen ilgi gösteren vatandaşlar, o anları cep telefonlarıyla kaydetti.

AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı ve Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın da bir süre Kadeş Meydanında vatandaşlar ile gösteriyi izledi.

Muhabirimiz Mahmut Emin Söylemez de şehrin simgesi olan Saat Kulesi ve ile Türk Yıldızlarını aynı kadrajda yakalamak için Saat Kulesi çevresindeki yerini alarak hem saat kulesini hem de Türk Yıldızlarını farklı bir açıda görüntüledi. 

“Gelecek Yıl da Çorum’da Olacaklar”

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi “Milli Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetleri, Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Türk Yıldızlarının ortaklaşa organizasyonuyla Türk yıldızlarının gösterisinde Kadeş meydanında izledik. Geçen sene böyle programımız vardı ancak pandemi nedeniyle gösteriyi gerçekleştiremedik. Gelecek yıl içinde talebimizi ilettik. İnşallah Türk yıldızlarımız gelecek yılda gösteri yapacak” dedi.


Mustafa Sarıgül, Çorum’a Geldi

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, beraberinde TDP İstanbul İl Başkanı Yusuf Bolat ile birlikte Tokat’ta gerçekleştirilen ziyaretin ardından Çorum’u da ziyaret etti.

Güleryüz Restaurant’ta TDP İl Başkanı Engin Erenler, Merkez ilçe Başkanı Seyit Ahmet Çiftçi ve ilçe başkanları tarafından karşılanan Sarıgül, AK Parti’nin logosunun ampül olduğunu ve ampulün zaman zaman değiştirilmesi gerektiğini ifade ederek, Ankara’ya ev sahibi olarak AK Parti’den anahtarı almaya gittiklerini ifade etti.

Türkiye Değişim Partisi’nin fazileti temsil ettiğini ve insanların ortalaması olduğunu anlatan TDP Genel Başkanı Sarıgül, Eylül’de yapılacak büyük kurultayın ardından TDP’nin seçimlere girmeye hak kazanacağını, yetkiden sonra kapı kapı gezerek herkese değişimi anlatacaklarını vurguladı.

TDP’nin tozu dumana katmaya geldiğini söyleyen Sarıgül, Çorum il kongresine katılmaya çalışacağını da dile getirdi.

“Tekrar Kapanma Olursa Esnaf Ayağa Kalkamaz”

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, pandemide yeni bir dalgadan söz edildiğini,  Eylül-Ekim gibi bu dalganın ülkeyi vurması ve tekrar kapanma olması halinde esnafın tekrar ayağa kalkamaz hale geleceğini belirtti.

Herkesi aşı olmaya çağıran Sarıgül, Avrupa ülkelerinde aşılama oranının çok yüksek olmasına rağmen Türkiye’de ikinci aşılarını olmayan çok sayıda vatandaş olduğunu, pandemide tekrar zor zamanlar yaşamamak için aşılanma sayısının artması gerektiğini vurguladı.

“Devletin ışığı sönmesin ancak esnafın da ışığı sönmesin” diyen Sarıgül,  çok sayıda esnafın kepenk kapatma ile karşı karşıya kaldığını belirtti.

Sarıgül, esnafı ayağa kaldırabilmek adına esnek çalışma sürecinin tekrar başlamasını istediklerini söyledi.


LPG Diye Suyun Litresini 4 TL’den Satmışlar!

Çorum’da yaşanan olay “Bu kadarına da pes” dedirtti. Aracındaki arızayı düzelttirmek için tamirciye giden vatandaş kendisine LPG yerine su satıldığını anladı.

Çorum’da geçtiğimiz aylarda yaşanan olay duyanlara oldukça şaşırttı. Ustabaşı Osman Kanan’ın verdiği bilgiye göre kendisine tamire gelen bir aracın tankın içini kontrol ettiğinde tankın içindekinin LPG değil su olduğunu gördü. Akaryakıt istasyonları tarafından hileye başvurulduğunu duyduğunu ancak bu kadarını da beklemediğini söyleyen Kanan sürücüleri de uyardı.

Ustabaşı Osman Kanan gazetemize yaptığı açıklamada olayı şöyle anlattı:

“Son akaryakıt zamlarından sonra benzin, mazot, LPG fiyatları çok fazla yükseldi. Bu yükselmeden sonra yakıtlarda hileli satışlar da çok fazla artmaya başladı. Başımıza bir sürü farklı olay geliyor. Vatandaşları araçlarına özellikle LPG alırken dikkatli olmaya davet ediyorum. Daha öncelerde LPG tanklarına hava basıyorlar veya LPG’nin içine su karıştırıyorlar gibi şikâyetleri duyuyorduk fakat geçenlerde bir müşterimizin başına gelen olayı da ben daha önce duymuştum ama hiç rastlamamıştım.”


MHP’de İki İstifa: Görüşlerimiz Alınmadı

Milliyetçi Hareket Partisi Çorum il yönetiminde görev yapan başkan yardımcıları Ahmet Namlı ve Fatih Tiryaki görevlerinden istifa etti.

Milliyetçi Hareket Partisi il yönetiminde görev alan Ar-Ge Sorumlusu İl Başkan Yardımcısı Ahmet Namlı ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Fatih Tiryaki istifa ettiklerini duyurdu.

Ahmet Namlı görevi boyunca partinin il genelinde Ar-Ge bünyesinde bir çalışması olmadığı gibi İl Başkanı Agah Karapıçak tarafından görüşlerinin alınmadığını dile getirdi. Namlı, yaşanan yönetimsel iletişimsizlik nedeniyle görev yapamayacak duruma gelmesi nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.


Çorum FK’de Şok Ayrılık!

Çorum FK’de Teknik Direktör Aykan Atik ile yollar ayrıldı.

Lige “rota kupa” parolası ile hazırlanan ve yeni sezon hazırlıklarını Bolu’da girdiği kamp ile sürdüren Kırmızı-Siyahlılarda sürpriz bir ayrılık yaşandı.

Kırmızı-Siyahlı kulüpten yapılan açıklamada görevine bu sezon başlayan Teknik Direktör Aykan Atik ile yolların ayrıldığı duyuruldu.

Ayrılığın sebebi açıklanmazken sosyal medyada yapılan paylaşımda “Teknik Direktörümüz Aykan Atik ile bugün itibarıyla karşılıklı anlaşarak yollarımız ayrılmıştır. Kendisine bundan sonraki yaşamında başarılar dileriz” ifadelerine yer verildi.

Edinilen bilgiye göre yeni teknik direktörün bu hafta içi açıklanması bekleniyor.

Kırmızı-Siyahlılar ilk maçına 5 Eylül Pazar günü çıkacak.


Çorum FK Yeni Teknik Direktörünü Buldu

Kırmızı-Siyahlılar yeni teknik direktörünü buldu.

Sezona Aykan Atik ile başlayan ancak henüz lig başlamadan Atik ile yollarını ayıran Çorum FK yeni teknik direktörünü belirledi. Ahmet Yıldırım ile anlaştığını duyuran Kırmızı-Siyahlılar önümüzdeki günlerde teknik adam ile imza töreni düzenleyecek.

Kulübün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Kulüp Başkanımız Sayın Fatih Özcan’ın Ankara’da yürütmüş olduğu görüşmeler neticesinde teknik direktörlük görevine Sayın Ahmet Yıldırım getirilmiştir. Teknik direktörümüz Sayın Ahmet Yıldırım’ın imza töreni önümüzdeki günlerde kulüp binamızda basın huzurunda gerçekleştirilecektir. Teknik Direktörümüz Ahmet Yıldırım’a görevinde başarılar dileriz” ifadelerine yer verildi.

47 yaşındaki teknik adam son olarak Sarıyer’in başında görev yaptı. 22 Şubat 2021’de Sarıyer’deki görevi son bulan Yıldırım, Sarıyer ile çıktığı 24 maçta 1,63’lük puan ortalaması yakaladı.

Aslen Amasyalı olan Ahmet Yıldırım futbolculuk kariyerinde Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş formaları da giydi. 2009 yılında futbolculuk kariyerini sonlandıran Ahmet Yıldırım sonrasında yardımcı antrenör olarak teknik adamlık görevine başladı.


Kılıçdaroğlu’ndan Çorum’a Demiryolu ve Havaalanı Sözü

Bir dizi programa katılmak üzere Çorum’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çorum’u demiryolu ve havaalanı ile buluşturacaklarını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çorum’un sanayide ciddi atılım yaptığının altını çizdi.

Kılıçdaroğlu demiryolu ve havaalanının Çorum ile buluşturulması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu “İstanbul’a kanal mı yapalım yoksa Çorum-Samsun-Mersin Demiryolunu mu yapalım? Bu soruyu soralım. Hangisini yaparsak Türkiye kazanır diye sormamız gerekir. Çorum, Samsun- Mersin demiryolu hattıyla ürettiklerini demiryolu aracılığıyla pazarlar daha iyi rekabet edecek hale gelir. İhtiyaçların hangi önceliğe göre yapılması lazım. Çorum’un havaalanı yok. 1990’lı yıllarda temeli atılmış. Yüzde 37’si bitmiş. Pekiyi niye yapılmıyor? Çorum iktidara silme oy veriyor. Neden Çorum cezalandırılıyor? Çorum Orta Anadolu’nun merkezi haline getirilebilir. Bu havaalanı niye yapılmaz? Hangi gerekçe ile yapılmaz? İstanbul’a kanal mı yapalım Çorum’a havaalanı mı yapalım? Biz bunları yapacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çorum’da yaşanan olay ile ilgili suskunluğunu bozdu:
“Kabahat Kadında Değil Yaratılan Siyasi Atmosferde”

Çorum ziyareti sırasında selam verdiği bir kadından “Çocuğuma dokunma. Hadi, yürü yürü” şeklinde bir tepki alan CHP lideri Kılıçdaroğlu o anlarla ilgili ilk kez konuştu. Kılıçdaroğlu “Hanımefendi tepki gösterdi. Biz de tabii ayrıldık. Kabahat bu kadının değil. O kadını bu pozisyona taşıyan siyaset anlayışında” dedi. FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çorum’da yanına gittiği bir kadının kendisine “Çocuğuma dokunma. Hadi, yürü yürü” diyerek tepki göstermesi hakkında da konuştu.

“Kabahat O Kadında Değil”

Kadını o pozisyona mevcut siyaset anlayışının getirdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu “Çorum’un çok güzel bir çarşısı var. Orayı geziyoruz. Her görüşten insan var tabii. Baktım orada bir kadın, çocuk arabasıyla duruyor. Hanımefendi tepki gösterdi. Biz de tabii ayrıldık. Kabahat bu kadında değil. O kadını bu pozisyona taşıyan siyaset anlayışında. Bu kadın beni tanımaz. Beni sevmeyebilir ama böyle bir tepkiyi ortaya koyan siyasi atmosferin sorumlusudur, o kadın değil. O kadın yanlış yaptı, hata yaptı hiç önemli değil” dedi.


Havası En Kirli Şehir Çorum

Dünya hava kalitesi endeksine (AQI) göre Bangladeş, Pakistan ve Hindistan 2020’de havası en kirli üç ülke olarak sıralanırken Türkiye havası en kirli 46. ülke olarak rapora girdi. Çorum ise Avrupa’daki havası kirli 7. şehir oldu.

Hava Kalitesi Endeksi Bilgilendirme Platformunun günlük olarak yayınladığı hava kalitesi ölçümlerine göre dün itibarıyla Çorum’da hava kirliliğinin en fazla olduğu mahalle Mimar Sinan Mahallesi oldu.

IQAir platformunun2020 raporunda yer alan 106 ülkenin 26’sında ince partikül yani kirletici olarak bilinen PM 2.5 oranı ise üst sınır olarak kabul edilen değerin üzerinde oldu.

Türkiye ise IQAir’in 2020 raporundaki sıralamada metreküp başına ortalama partikül oranı 18.70 ile havası en kirli 46’ıncı ülke konumunda bulunuyor. Ayrıca Türkiye, Avrupa özelinde de havası en kirli üç şehre sahip olan ülke olarak yer aldı. Türkiye’nin hava kalitesi olarak en kirli şehri Çorum olurken, Avrupa’nın en kirli şehirleri listesinde PM 2.5 oranı 36 ile Çorum 7’inci, Erzurum 34.2 ile 10’uncu ve Düzce 33.3 ile 11’inci olarak belirlendi. Türkiye’nin havası en temiz olan şehri ise Kırşehir oldu.

Hava Kalitesi Endeksi belirli bir yerdeki havanın kalitesinin ifade edilmesi için ölçü olarak kullanılıyor.


Çorum Valiliğinden ‘hava kirliliği’ açıklaması:
‘Hava Kirliliği Artmıyor, Azalıyor’

Çorum Valiliği, kentin hava kirliliği sürekli azalan iller arasında yer aldığını açıkladı.

Çorum’da hava kirliliğinde artış olduğuna bazı haber siteleri ve platformlarda yer alan haberler üzerine bir açıklama yapan valilik, kentte hava kirliliğinin artmadığını vurguladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde kurulumu yapılan 350’yi aşkın hava kalitesi istasyonunda hava kirliliği parametreleri anlık olarak ölçülmekte ve ulusal hava kalitesi izleme ağı ile izlendiğini ve halkla paylaşıldığının belirtildiği açıklama da şu ifadelere yer verildi:

“Yerel basında yer alan ilimizin hava kalitesi ile ilgili ‘IQAir platformu’ tarafından yapılan ölçümlerin ve değerlendirmelerin “resmi olarak” geçerliliği bulunmamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan veri değerlendirmelerinde ‘IQAir platformu’nun ölçtüğü veriler kullanılmamaktadır. İllerdeki Hava Kalitesi Değerlendirme Bültenleri her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayımlanmaktadır. Bu nedenle doğru değerlendirmeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerinden alınmalıdır.

İlimiz Merkezinde bulunan 3 adet hava kalitesi izleme istasyonu ile ilimizin hava kalitesi anlık olarak daimi şekilde izlenmektedir. Hava kalitesi izleme istasyonlarından ısınma kaynaklı, sanayi kaynaklı ve trafik kaynaklı hava kalitesi değerleri ayrı ayrı ölçülmektedir.

Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği ile hava kalitesi sınır değerleri 1 Ocak 2009 tarihinden başlayarak, hava kalitesi sınır değerleri AB müktesebatı çerçevesinde sınır değerlerde yıllık olarak azaltmaya gidilmiştir. Havada bulunması gereken azami toz sınır değeri 2008 yılında 300 g/m seviyesinde iken, yıllık yapılan azaltma ile 2020 yılı için sınır değer olan 50 g/m değerinin altına düşürülmüştür. Toz konsantrasyonu sınır değerlerinin düşmesi sebebiyle hava kirliliği yönünden artış olmamasına rağmen bilhassa hava akımının oluşmadığı kış aylarında partikül madde (toz) kirlilik değerinde bir miktar kirlilik görülmektedir.

İlimizde Mimar Sinan istasyonunda PM 2,5 ölçümü yapılmaktadır. Ancak, Ülkemiz mevzuatına göre haberde bahsi geçen PM 2.5 için herhangi bir sınır değer bulunmamakta, PM 2,5’un herhangi bir karşılığı bulunmamaktadır. Ulusal mevzuatımıza göre PM 2,5 hava kalitesi ile ilgili değerlendirmelerde kriter olarak kullanılmamaktadır.

Ülkemizde mevzuatımıza göre toz ile ilgili değerlendirmeler PM10 verilerine göre yapılmaktadır. PM10 verilerine göre yapılan değerlendirmeler neticesinde de ilimiz hava kirliliği yoğun iller arasında yer almamaktadır. Çorum, hava kirliliği artan değil ‘hava kirliliği sürekli azalan iller’ arasında olduğu açıkça görülmektedir. 2004 yılında doğalgazın ısınma amaçlı kullanımı, hava kirliliğini azaltma çalışmalarına hız kazandırmıştır. 05.03.2020 tarih ve 2020/98 sayılı İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile İlimiz Merkez İlçede bulunan ve yakıt olarak kömür kullanan merkezi kalorifer sistemli apartmanlarda, işyerlerinde ve iş merkezlerinde, 2020-2021 ısınma döneminde alternatif temiz yakıt kullanımına (doğalgaz, güneş enerjisi vb.) geçişin zorunlu hale getirilmesi kararı alınmış ve başarılı bir şekilde dönüşüm sağlanmıştır. Özellikle kömür kaynaklı kükürtdioksit (SO2) değeri ortalaması 2019-2020 ısınma döneminde 23 g/m olarak, 2020-2021 ısınma döneminde ise 11g/m olarak ölçülmüş olup doğalgaz dönüşümü sayesinde kükürtdioksit parametresinde gözle görülür bir azalma sağlanmıştır.

Ayrıca, ısınmadan kaynaklı kirliliğinin önlemesi amacıyla ilimize gelen ithal ve yerli kömürlerden düzenli olarak kömür numuneleri alınarak yetkili laboratuvarlarda analizi yaptırılıp, değerleri sağlamayan kömürlerin sevkiyatı durdurulmakta ve ilgili firmalarına Valiliğimiz tarafından idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bunun dışında, 2020-2024 yılı Çorum İl Temiz Hava Eylem Planı hazırlanarak, onaylanmış ve yürürlüğe girmiştir. İlimizde oluşan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla 2020 yılında tedbirler alınmış ve uygulamaya konulmuştur.”


Aileye Var, Öğrenciye Yok!

Hitit Üniversitesi eğitime başladı ancak öğrenciler ev bulmakta zorlanıyor. Ev bulmak için emlakçılara giden öğrenciler elleri boş dönüyor. Emlak esnafı da durumdan şikayetçi. Çorum’da öğrencilere uygun ev yapılmaması, belediyenin yeni imar düzenlemeleriyle birlikte öğrencilere yönelik evlerin önünü açmaması bu sorunu içerisinden çıkılmaz hale getiriyor. Hem pandemi hem de artan inşaat maliyetleri, ev sahiplerinin “öğrenci” tedirginliğiyle birleşince de kira fiyatları tavan yapıyor, öğrencinin cebini yakıyor.

Çorum’da öğrenciler kiralık ev bulmakta zorlanıyor. Hem emlakçılar hem de öğrenciler kiralık ev bulamamaktan dert yanıyor.

Hitit Üniversitesi’nin 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında yüz yüze eğitime geçmesiyle birlikte binlerce öğrenci Çorum’a geldi. Yaklaşık 2 yıldır memleketlerinde yaşayan öğrenciler de kiralık ev arayışına girdi. Ani açılma, tüm Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da kira fiyatlarını artırdı.

Emlakçılar da bu durumdan dert yanıyor. Çorum’da öğrencilere uygun 1+1 veya 2+1 ev sayısının az olması hem esnafın hem öğrencinin belini büküyor. Ayrıca var olan evler için de ev sahipleri kiracının “öğrenci” olması nedeniyle yüksek fiyat istiyor.

Duruma tepki gösteren emlakçılar sorunun çözümü için hem yeni imar düzenlemenin getirilmesi, hem de öğrencilere uygun evler yapılması gerektiğini savunuyor.


 

Arena Game Center
YORUMLAR

+ 82 = 92

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Don`t copy text!