Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Ziraat Odası’nda Mehmet Sayan Güven Tazeledi

ziraatodasigenelkurul
11 Şubat 2019

Çorum Ziraat Odası’nın olağan genel kurulu gerçekleştirildi. Üç adayın başkanlık için yarıştığı genel kurulda  98 delegenin oyunu alan mevcut başkan Mehmet Sayan, güven tazeledi.

Genel kurula Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanvekili Nejat Gamzeli, Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi Ahmet Pehlivan, Çorum Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Başkan Adayları Adem Özdemir ve Zeki Oral ile oda delegeleri katıldı.

Divan başkanlığını Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanvekili Nejat Gamzeli’nin yaptığı genel kurulda divan üyeliklerini ise Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi Ahmet Pehlivan ve Murat Koca yaptı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, çalışma raporunu okudu. Ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanvekili Nejat Gamzeli, bir konuşma yaptı. Çiftçilerin sorunlarına değinen Gamzeli, Çorum’un tarımsal potansiyelini de yavaş yavaş kaybettiğini ifade etti.

Daha sonra gelecek yönetim kurulu, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarının bütçeleri delegelerin oylarına sunularak ibra edildi.

Ardından gelecek dönem bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

Genel kurul, başkan adaylarının konuşmalarıyla devam etti. İlk olarak kürsüye Adem Özdemir, çıktı. Özarslan, çiftçilere yönelik projelerinden bahsederek, destek istedi.

Daha sonra kürsüye Zeki Oral, çıktı. Mevcut yönetimi eleştiren Oral, “Çiftçilerimizin sorunlarını masaya yatırarak çözüm bulacağız” dedi.

Mevcut Başkan Mehmet Sayan ise “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Genel kurulda kullan 221 oyun 98’ini alan mevcut başkan Mehmet Sayan, tekrar Ziraat Odası’na başkan olarak seçildi. Diğer adaylar Adem Özdemir 71, Zeki Oral ise 52 delegenin oyunu alabildi.

Öte yandan odanın yeni yönetim kurulu ise şöyle oluştu:

ASİL ÜYELER

Mehmet Sayan, Hayati Serbes, Mehmet Saylan, Arap Köse, Yüksel Ertürk, Yakup Kaya, Erol Tan, Mehmet Gayretli, Arif Babaoğlu, Saffet Erdemli, Özgür Puyraz, Ünal Deniz, Kerim Yılmaz, Ahmet Demirci, Cuma Günen, Erdal Hoşgör, Metin Badak, Hikmet Yıldırım, Müslüm Seyis, Engin Şahin, Kazım Güngör

YEDEK ÜYELER

Şükrü Bağlı, Muharrem Zehir, Cengiz Koçak, Hasan Irmak, Garip Garip, Rafet Altunörs, İsmail Atak, Rıfat Çalışkan, Ali Kaya, Hasan Kartal, Erol Sert, Niyazi Eker, Gazi Çöl, Bülent Özkan, Rıza Özergin, Mustafa Ünal, Nuri Damar, Aydın Arıcı, Süleyman Esenyel, Mevlut Dede, Ayhan Altunkaya

 ‘YAPTIKLARIMIZ, YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR’

Çorum Ziraat Odası Başkanlığı’na tekrar seçilen Mehmet Sayan, “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır” dedi.

Sayan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Oda olarak 1000 tonluk gübre depomuzda sertifikalı tohum ve gübre deposu olarak çiftçilerimize kaliteli, güvenilir aynı zamanda uygun fiyat dengelemesi kullanmayı kendimize ilke ettik. Bayisi olduğumuz TİGEM ve GÜBRETAŞ ile kaliteli hizmet vermek amacıyla her zaman kaliteden ödün vermedik. Bayilikler haricinde Ülkemizin dört bir yanından titiz araştırmalarımız sonucu Tohum,Gübre ve İlaç temin ederek yine ucuz maliyetle çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Gübre ve tohum depomuzda yıllık 250 ton Sertifikalı buğday (ekmeklik,makarnalık ve yemlik),180 ton civarında da Sertifikalı Arpa Tohumu satışlarımız devam etmektedir. 4 senelik zaman zarfında 2000 ton* yakın 2milyon 600 bin TL’lik tohum , 1 milyon 200 bin TL’lik gübre satışı yapılmıştır. Tarımsal ilaçla beraber 4 senede 6 milyon 280 bin TL’lik satış yapılmıştır. İşletmemiz piyasayı dengede tutmak amacıyla yaptığı satışlarda çiftçilerimize en kaliteli ürünü çok cüzi bir karla yapmayı her zaman ilke edinmiş olup bu satışlardan İşletmemizin net karı 4 senede sadece 92 bin TL’dir.

Çorum Ziraat Odası iktisadi işletmesi ilaç mağazamızda çiftçilerimize yönelik tarımsal ilaç, gübre,fide,çeşitli tohumluklar, sebze tohumları gibi teminatlarla çiftçilerimize güvenilir, kaliteli ve uygun fiyatlarla her isteklerine cevap verecek şekilde hizmetlerimize devam etmekteyiz ve aynı zamanda gübre ve tohum depomuzda olduğu gibi piyasaya fiyat  tamponlanması da yapılmıştır.

Çiftçilerimize bilinçli gübreleme ve yüksek verim amacıyla Hitit Üniversitesiyle Odamız iş birliği ile toprak tahlilleri yapmaktayız.2015 yılına kadar mevcut laboratuardan her sene yaklaşık 150 bin TL zarar eden odamız 2015 yılında Hitit Üniversitesi ile yaptığımız protokol kapsamında son teknoloji ile donatılmış bir laboratuar kazandırılmıştır. Bu seneden sonra Odamız tahlilleri devam etmiş ve hiçbir zaman zarar edilmemiştir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.”

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?