Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Türkiye’de İlk Kafkasya Koşusu Kazananı Kupasını Aldı

turkiyede-ilk-kafkasya-kosusu-kazanani-kupasini-aldi
24 Eylül 2020

Türkiye’de İlk Kafkasya Koşusu Kazananı Kupasını Aldı

Bu sene ilk kez düzenlenen Kafkasya Koşusunu kazanan atın sahibine kupası verildi.

Kafkasya Koşusu’nu kazanan atın sahibi Fatih Ekmekçi ile KAFFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Kafkas Çerkes Derneği Başkanı Seyyit Bolat bir araya geldi.

Pandemi koşulları nedeniyle sınırlı sayıda katılım ile Fatih Ekmekçi’ye kupası takdim edildi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa başka bir coğrafya ve insanları adına resmi at yarışlarında kupalı koşu düzenlendi.

İstanbul Kafkas Çerkes Derneği’nin eski ve yeni yönetimlerinin girişimleri ile 21 Mayıs Çerkes Soykırım ve Sürgününü Anma Haftası için planlanan koşu, pandemi kısıtlamaları nedeniyle 18 Temmuz 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilebildi.

Kafkas Çerkes Derneği Başkanı Seyyit Bolat, “Bundan böyle her sene sürgün haftasında Kafkasya Koşusu yapılacak. Pandemi nedeniyle bu sene seyircisiz yapılan koşuya gelecek yıllarda halkımızın kalabalık olarak katılım sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Bu girişime büyük emek veren İstanbul Kafkas Çerkes Derneği Eski Başkanı Musa Ekinci, Mevcut Başkanı Seyyit Bolat, Yönetim Kurulu üyeleri Sinan Gül ve Şener Baykal’a teşekkür ederken, “bu talebimizi kabul eden Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri Sadettin Atığ ve Türkiye Jokey Kulübü Genel Saymanı Adil Mert Kaya ile diğer yetkililerine de saygılarımızı sunuyor, “atınızın ayağı düz bassın” diyoruz.

Biz Çerkesler için tarihi önem taşıyan ve bir ilk olan Kafkasya Koşusuna beş safkan katıldı. TAY TV ve TJK TV den canlı olarak ekrana gelen mücadeleyi Hale Ekmekçi Emre’nin sahibi olduğu, İsmail Hadioğlu yetiştirmesi Aybars (Expansion – Ocean Lady / Avangard) jokeyi Ahmet Çelik idaresinde kazandı. Saibe Öztürk’ün antrenörlüğünü üstlendiği beş yaşındaki doru at böylece bu yılki ilk birinciliğine imza atmış oldu” ifadesini kullandı.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?