Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Tarımda Geleneği Kadınlar Bozacak

tarimda-gelenegi-kadinlar-bozacak
30 Eylül 2015

Tarımda Geleneği Kadınlar Bozacak
Çilek ve Mantar Üretimi İçin Kolları Sıvadılar

Mecitözülü kadın girişimciler, tarımsal üretimde yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor. Çilek ve mantar yetiştiriciliği için kolları sıvaya kadın çiftçiler Halk Eğitim Merkezince açılan kursu başarıyla tamamlayarak belgelerini aldı.

Mecitözü’nde Tarım İl Müdürlüğü, İşkur ve Mecitözü Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açılan çilek ve mantar yetiştiriciliği kursu sona erdi. Kursiyerlerle belgeleri düzenlenen törenle dağıtıldı.

Törene Mecitözü Kaymakamı Ahmet Demirci, Mecitözü Belediye Başkanı Ünal Yavuz, Çorum Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş ve kursiyerler katıldı.

Mecitözü Halk Eğitim Merkezi Müdür Vekili Bekir Gümüş yaptığı konuşmada açılan kurslar hakkında bilgi verdi. 2015 yılında tarım ve hayvancılığa yönelik dört ayrı kursun başarıyla tamamlandığını açıklayan Gümüş, 23’ü çiçek, 18’i mantar yetiştiriciliği olmak üzere toplam 41 bayan kursiyerin, kursları başarıyla bitirerek belge almaya hak kazandığını söyledi.

İş-Kur Çorum İl Müdür Vekili Zeki Karaman’da ev hanımlarını meslek edindirerek ekonomiye katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

Çorum Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş’te kurslara katılan bayanlara sadece meslek edindirmeyi değil sosyal hayatlarına katkı sunmayı da hedeflediklerini söyledi.

İlçe halkının meslek edinmesine yönelik yapılan her türlü faaliyete belediye olarak destek verdiklerini söyledi.

Mecitözü Kaymakamı Ahmet Demirci ise bayanların eğitime daha duyarlı olduğunu söyledi. halk eğitimin açtığı kurslara daha çok bayanların katıldığın dile getiren Demirci, erkeklerin ise geleneksel üretim yöntemlerinden ayrılmadığını ifade etti.

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?