Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Rektör Öztürk: Ar-Ge Eksiklerini Gidererek Önlerini Açmaya Çalışıyoruz

rektor-ozturk-ar-ge-eksiklerini-gidererek-onlerini-acmaya-calisiyoruz
25 Kasım 2020

Rektör Öztürk: Ar-Ge Eksiklerini Gidererek Önlerini Açmaya Çalışıyoruz

Hitit Üniversitesi (HİTÜ) Rektörü Prof.Dr. Ali Osman Öztürk “Ar-Ge eksiklerini gidererek önlerini açmaya çalışıyoruz” dedi.

Ülke TV’de yayınlanan “Genç Vizyon“ programına katılan ve Eğitimci Yazar Süleyman Beledioğlu ve İletişim Uzmanı İsmail Yolcu’nun hazırlayıp sunduğu programa uzaktan bağlantı ile katılan Rektör Öztürk üniversite ihtisaslaşma alanı olan Makine ve İmalat Teknolojileri kapsamında yapılan çalışmalar ve HİTÜ’nün hedeflerine dair konuştu.

“Sanayimizin İhtiyacı Olan Araştırma Geliştirme Çalışmaları Yapıyoruz”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın ortak çalışmayla ve paylaşarak büyümeyi çok önemsediğine işaret eden Prof. Dr. Öztürk “Biz bu şartlarda, bölgedeki diğer üniversitelilerimizle birlikte işbirliği halindeyiz. Samsun’da 19 Mayıs ve Samsun, Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitemiz, Amasya’da Amasya Üniversitemiz, her birinin nitelikli insan gücü olduğu gibi altyapıları da var. Çorum’da Hitit Üniversitesi olarak zaten sanayi alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını başlattık ve ortak tezler üretiyoruz. Sanayimizin ihtiyacı olan araştırma geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Teknoloji transfer merkezimizi hayata geçirdik. Ar-Ge eksikliklerini gidererek önlerini açmaya çalışıyoruz” ifadelerine yerdi.

Bölgedeki üniversiteler,  teknoloji transfer ofisleri,  teknokentler ve organize sanayi bölgeleri ile ne tür işbirliği yapılabileceği konusunda önemli girişimlerde bulunduklarını dile getiren Prof. Dr. Öztürk “Tokat’ta dijitalleşme, Samsun’da havacılıktan tutun da sağlığa kadar, Amasya’da ankastre yapılardan tutun da anahtar teslim makine teçhizatı yapan firmaların bulunduğu alanlara kadar ne tür işbirliği yapılabileceği hususunu ele aldık ve bu anlamda Çorum’un potansiyeli ortada. Adımlarımızı kararlı şekilde atmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Tez Beni Çok Duygulandırdı”

Prof. Dr. Öztürk, Eğitimci-yazar Süleyman Beledioğlu’nun Çorum’un makina ve imalat teknolojileri alanında orta düzey teknolojiyi yakalama düzeyinin Türkiye ortalamasının üzerinde olmasını çok çarpıcı bulduğunu, teknoloji alanındaki ilerlemenin esas kaynağının ise üniversiteler olduğunu belirtmesi üzerine de şunları söyledi:

Gençlerimiz çok cevval. Bir gencimizin yüksek lisans tezi beni çok duygulandırdı. Belli metre aralıktan sonra mayın tespiti zor. Dünyada hiçbir yerde henüz o derinliğe ulaşmadan hiçbir zayiat vermeden mayınlı alanda mayınları ortaya çıkaracak bir yüksek lisans tezinden bahsediyorum. Devletimiz gerçekten son 15 yılda büyük imkânlar sundu. Yeni YÖK aldığı kararlarla üniversitelerimizi motive etti. Gençlerimizi duayen eğitimcilerimizle de doğru şekilde kanalize ederek bu ülkenin geleceğini birlikte inşa ediyoruz. Birimizi diğerimizden daha kıymetli veya kıymetsiz olarak algılamak yerine ortak gücümüzü ortaya koyup memleketimizin geleceği için 20-30 yıl sonrası için ne yapabileceğimizi ortaya koyduktan sonra bu ülkenin önünde hiçbir şey duramaz.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?