Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Pazarcılar Dertli: Ürünler Elimizde Kalıyor

Pazarcılar Dertli Ürünler Elimizde Kalıyor
18 Eylül 2020

Pazarcılar Dertli: Ürünler Elimizde Kalıyor

Çorum’da vaka sayılarının artışı perşembe pazarı esnafını olumsuz etkiledi. Az sayıda vatandaşın pazar alışverişine gelmesi pazar esnafını zor durumda bıraktı. Buharaevler semtinde kurulan perşembe pazarının esnafı salgın nedeniyle satışların azaldığını söylerken, pazara alışverişe gelen vatandaşlar ise pazar fiyatlarından dert yandı.

Salı ve çarşamba günleri kurulan semt pazarının kapatılması pazarcı esnafının işlerini olumsuz etkiledi. Salı ve çarşamba pazarında tezgâh açamayan esnaf perşembe pazarında da işlerinin kötü gitmesinden şikâyetçi. Pazarların kapatılmasıyla yer sıkıntısı çeken esnaf pazarda tezgâhlarını açacak yer bulamadığını söyledi.

Koronavirüs tedbirlerine uyulduğu görülen perşembe pazarında denetimler yapılıyor. Pazara girişlerde güvenlik görevlileri tarafından maske denetimi ve ateş ölçümü kontrolleri yapıldığı gözlendi. Perşembe pazarında pazar esnafı maske takma konusunda ve ürünleri vatandaşlara satarken hijyen kurallarına dikkat ettikleri görülürken, alışverişe gelen vatandaşlar sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları konusunda da duyarlı davrandıkları görülüyor.

Pazarcılardan Öneri

Satışlarında salgın nedeniyle işlerinde azalma olduğunu belirten pazarcı esnafı gazetemize mevsimi geçmekte olan meyve sebzeleri anlattı. Esnaf, kurutmalık satışlarının ve turşuluk alışverişin de tam zamanı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde salı ve çarşamba pazarının kapatılması ve salgın nedeniyle vatandaşların pazar yerlerine gitmemesiyle esnafın işleri olumsuz etkilendi.

“Sebzelerimiz Elimizde Kaldı, Satışlarımız Durdu”

Satışlarının kötü olduğunu dile getiren Caner Nazlı “Salgın günden güne arttıkça işlerimizde azalma oluyor. Vatandaşlar pazarda alışveriş yapmaya korkar oldu. Elimizde ürünlerimiz kaldı, bekleyiş içindeyiz” dedi.

Başka bir pazar esnafı olan Ahmet Eren “İşlerimiz kötü gidiyor, satışlarımız durdu. Kışlık alışverişin turşuluk alışverişin tam zamanı, vatandaşları maske ve hijyen konusunda tedbirli olduğumuz pazar yerine bekliyoruz” dedi. İşlerinin durgun oluşunun bir başka nedeninin de olduğunu söyleyen Eren “Pazarda fiyatlarımız yüksek vatandaş fiyatlarını sorup almaktan vazgeçiyor. Zaten salgın nedeniyle kötüye giden satışlarımız iyice düştü” dedi.

“Vatandaş Pazara Gelmeye Çekiniyor”

Salgın nedeniyle pazarcı esnafı da olumsuz etkilendi. Perşembe pazarında tezgâh açan Fatma Şen sebzelerinin elinde kaldığını ve satışlarının durduğunu söyledi. Şen “İşlerimiz kötü, satışlarımız durdu. Vatandaş salgın nedeniyle pazara gelmeye çekiniyor. Bir haftalık mahsullerimizi hâlâ satmaya çalışıyoruz. Salçalıklarımız da elimizde kaldı, sabahtan gelip tezgâhımızı açıyoruz. Akşama kadar satış olmasını bekliyoruz. Yapabileceğimiz bir şey yok. Satış olmasını beklemekten başka” dedi.

Pazara meyve tezgâhı açan başka bir esnaf ise “İşlerimiz durgun, birçok meyve çeşitlerimiz var ama şu anda satışlarımız çok az. Salgın nedeniyle vatandaşların alışverişi pazardan yapmaması beni ve birçok pazarcı esnafını etkiledi” dedi.

Bir diğer pazar esnafı olan Nazmiye Çakmak “Satışlarımız çok kötü, ürünlerimiz elimizde kalıyor. Daha önceden salı pazarına gidiyorduk salı pazarı da kapatıldı. Açık durumda olan pazarlara tezgâhlarımızı açıp vatandaşlara satmaya çalışıyoruz” dedi.

 Kurutmalık Satışları Devam Ediyor Mu?

Pazarda esnafa kışlık kurutmalık satışlarının devam edip etmediğini de sorduk. Esnaf kışlık kurutmalık sebzelerin satışlarının devam ettiğini dile getirerek “Kurutmalık alışveriş satışları hâlen devam etmekte. Vatandaşlar pazara gelip kurutmalık alışverişi yapabilirler” dedi. Kışlık kurutmalık ürünlerin fiyatlarını sorduğumuz esnaf “Fiyatlar genel anlamda yüksek, kurutmalık ürünlerin fiyatları da yüksek” dedi.

“Turşuluk Alışverişin Tam Zamanı”

Yaz mevsiminin sona ermeye başlamasıyla vatandaşlar turşuluk hazırlıklarına başladı.  Kış aylarına girilmeden evlerde kışın hazırlıkları başladı. Turşuluk alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar semt pazarına geldi. Fiyatların orta düzeyde olduğu turşuluklar tezgâhlarda yerini aldı. Esnaf turşuluk alışveriş yapmanın tam zamanı olduğunu söyleyerek vatandaşları tezgâhlara bekledi. Pazarcı esnafı olan Sadi Aslan “Turşuluk alışveriş için en uygun zamandayız, turşuluk ürünlerimiz bu sene bol, fiyatlarımız da uygun” dedi.

Pazarcı esnafı Sadi Aslan turşuluk alışverişin tam zamanı olduğunu belirterek “Fiyatlarımız da iyi turşuluk alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar pazar yerlerine gelip kolaylıkla yapabilirler” dedi.

Bir diğer pazarcı esnafı Nazmiye Çakmak “Hem turşuluk alışverişin tam zamanı hem de fiyatlarımız uygun. Fiyatlar artmadan vatandaşlar turşuluk alışverişini yapsınlar. Tezgâhlarımızda salatalık, biber lahana gibi birçok turşuluk ürünlerimiz bulunuyor” dedi.

Perşembe Pazarı’nda Bu Hafta Bazı Ürünlerin Fiyatları

Salatalık (turşuluk) 5 TL, Biber (turşuluk) 4 TL, Domates 3 TL, Salatalık 3 TL, Patlıcan 5 TL, Üzüm 5 TL, İncir 8 TL.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?