Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Osmancık’ta Toplu Hayvan Ölümleri

osmancik-toplu-hayvan
19 Mart 2015

Osmancık’ta Toplu Hayvan Ölümleri
Ölümlerin Sebebi Ne?

Osmancık İlçesi’nde yaklaşık 100 koyun ve kuzu telef oldu. Olay Ardıç köyünün Çeneler Mahallesinde meydana geldi. Köyde çiftçilik yapan vatandaş, tedavi için veteriner tarafından yapılan aşıdan sonra koyunlarının telef olduğunu iddia etti.

Koyunların sahibi Ethem Özkardeş veterinerin yaptığı aşıdan kısa süre sonra hayvanlarının büyük bir kısmının telef olduğunu, hamile olanların ise erken doğum yaptığını ancak doğan kuzularının da öldüğünü ileri sürdü.

Hayvanlarının neden telef olduğunun araştırılması için çalmadık kapı bırakmadığını ancak hiçbir sonuç alamadığını dile getiren Özkardeş, “Veteriner bütün hayvanları aşılayıp gittikten yaklaşık 1-2 saat sonra hayvanların hamile olanları karnındaki kuzuyu atmaya, kuzusunu atamayanlar ise felç olmuş gibi yürüyemeyerek olduğu yerde öldüler” dedi.

Ayşe Özkardeş’te telef olan hayvanlarının başında gözyaşı döktü.

Ethem Özkardeş’in oğlu Mustafa Özkardeş ise hayvan ölümlerinin önüne geçemediklerini dile getirdi.

İddialarla ilgili açıklamada bulunan Veteriner Hekim Özkan Uysaler, hayvan sahibinin kendisini telefonla arayarak “hayvanlarım ölüyor, bunlara aşısını yapalım” dediğini kaydetti. Uysaler aşının usulüne uygun olarak yapıldığını belirterek “Ölümlerin aşıdan olduğunu düşünmüyorum. Numuneleri Ankara’ya gönderdik, sonucunu bekliyoruz” dedi.

 

Yorumlar

« | »

Habere 1 Yorum Yapılmış

  • adem daşcı

    özkan bey 2013 te neden öldü hayvanlar şimdi yine ölüm olayı oldu gerçekleri söyleyin karşılıklı suçlamadan sonuç çıkmaz!!! ithal edilen ilaçtan olduğunu söyleyin ilaç firmasının gücünden elinin güçlü olmasından korkmayın!!! aldığın eğitimin azda olsa hakkını verin lütfen

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?