Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

“Müşteri Almadan Kontak Kapattığımız Oluyor”

taksi
9 Eylül 2020

“Müşteri Almadan Kontak Kapattığımız Oluyor”

– Özel Haber –

Korona virüs tedbirleri kapsamında birçok sektörün geçici olarak kapatılması hem sosyal hayatı hem de trafiğin gözle görülür oranda azalmasına sebep oldu. Salgının yarattığı bu olumsuz durumdan çok sayıda sektörün yanında taksiciler de etkilendi.  Okulların tatil olması, AVM’lerin kapanması, düğünlerin yasaklanması gibi sosyal aktivitelerin büyük oranda azalmasıyla birlikte taksicilerin iş hacmi durma noktasına geldi. Müşteri sayısında azalma olduğunu söyleyen Çorum’daki taksi şoförleri evlerine ekmek götüremediklerini, yaşadıkları sıkıntılı durumu gazetemize anlattı. Salgın döneminde işlerinin durma noktasına geldiğini söyleyen şoförler hiç müşteri alamadan kontak kapattığı günlerin de olduğunu söyledi.

“İŞLERİMİZ DURGUN”

Taksi sürücüleri geçim sıkıntısından dert yandı. Çorum’da taksiye çıkan sürücüler müşteri bulmakta zorlanıyor.  Çorum’da Kule Taksi şoförleri “İşlerimiz durgun, gün içinde çok az müşterimiz oluyor. Salgın taksicileri çok fazla etkiledi” dedi.

Çorum’da başka bir taksi durağı olan Çiçek Taksi “İşlerimiz durgun, hatta hiç yok. Günde en fazla beş müşterimiz oluyor. Salgından dolayı müşterilerimiz azaldı” dedi.  Alınan kararlara göre taksilere en fazla üç kişi alınıyor.

HEM YOLCULARIN SAĞLIĞINI HEM KENDİ SAĞLIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”

Salgının hızla yayıldığı bu süreçte taksilerde alınan önlemleri anlatan Kule Taksi şoförleri “Taksilerimizde yolcular ve bizler için aldığımız önlemler sıkı, araçlarımızı ilaçlarla temizliyor ve havalandırıyoruz” dedi.  Hem yolcuların hem de şoförlerin sağlığı için alınan tedbirlerin sıkı olduğunu söyleyen Kule Taksi şoförü “Vatandaşı yolculuk boyunca maske takması konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Araçlarımızda dezenfektan bulunduruyoruz yolculara veriyoruz” dedi.

Murat Taksi şoförleri “Vatandaşın sağlığı için araçlarımızı havalandırıyoruz, yetkililer tarafından durağımıza verilen özel ilaçlar ile temizliyoruz. Araçlarımıza maskesiz müşteri almıyoruz ve yolculuk boyunca maskelerini takması konusunda uyarılarda bulunuyoruz” dedi.

DİREKSİYON EMEKÇİLERİ ZOR DURUMDA

İşleri olumsuz etkilenen direksiyon emekçileri gazetemize dert yandı. Pandemi nedeniyle zor günler geçiren sektörlerin başında yer alan taksici esnafı “Neredeyse tüm taksi şoförlerinin kredi borcu var. İşlerimizin durgunluğu yüzünden nasıl ödeyeceğimizi bilmiyoruz. Geçen yıla kıyasla işlerimiz çok kötü durumda” dedi. Çorum’da taksicilik yapan Serdal Akkanat “Bu yıl salgın nedeniyle çok az müşterimiz oluyor. Ödemelerimizi yapamıyoruz, gün içinde en fazla üç veya dört müşterimiz oluyor” dedi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?