Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Milli Şairimiz Anıldı

millisairimizanildi
12 Mart 2018

Milli Şairimiz Anıldı
İstiklal Marşımızın Kabul Yıldönümü

7 düvele karşı kazanılan Milli Mücadele’nin ardından Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı ve bir ulusa ‘korkmamayı’ öğreten İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün üzerinden 97 yıl geçti.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü nedeniyle, Çorum’da Mehmet Akif Ersoy’u anma programı yapıldı.  Devlet Tiyatro salonunda gerçekleşen programda, Vali Necmeddin Kılıç,  İl Garnizon Komutanı Personel Albay Şenduran İnan, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Cumhuriyet Başsavcı Ömer Faruk Yurdagül, bürokratlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Mukadder Akaydın Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programının açılış konuşmasını Okul Müdürü Mustafa Hekim yaptı. Hekim, Mehmet Akif’in hayatı ve bağımsızlık mücadelesi ile gençliğe örnek olduğunu ifade etti. Hekim “Gerek insani, gerek edebi kişiliğiyle ömrü boyunca bu ülkenin müstakbel gençliğine örnek bir hayat yaşamış olan Mehmet Akif, azmi, vefası, dürüstlüğü ve merhametiyle bize bağımsızlık mücadelensin sadece cephede değil, aynı zamanda Müslüman yüreklerde benliğimizde verilmesi gerektiğini öğretmiştir” dedi.

Okul Müdürü Mustafa Hekim’in konuşmasının ardından koro ‘İstiklal Marşının Kabulü’ adlı oyun sahnelendi. Oyun sırasında okul korosu da Mehmet Akif’in şiirlerinden beslenen eserleri seslendirdi. İstiklal Marşının yazılması ve kabul edilmesi sürecini anlatan oyunda, Mehmet Akif’in şiirleri de seslendirildi.

Program ödül töreni ile sona erdi. Törende “Hak ve Hakikat Aşığı Mehmet Akif” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ve öğrencilere ödülleri verildi.

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?