Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Kök Hücre Bağışı 3.5 Yaşındaki Küçük Kıza Şifa Oldu

kokhucrebagisi
06 Aralık 2018

Çorum’da bir şirket tarafından düzenlenen kök hücre bağışı 3.5 yaşındaki bir kıza şifa oldu.

Bağışladığı kök hücreyle bir çocuğun sağlığına kavuşmasına vesile olan işçi Mehmet Lastikçi şirket tarafından ödüllendirilirken, Sağlık Bakanlığı tarafından da teşekkür belgesi verildi.

2014 yılında şirketin düzenlediği kan ve kök hücre bağışına katıldığını dile getiren Lastikçi, geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığından kendisini aradıklarını donör olduğunu ve bir hasta ile kanının uyuştuğunu söyleyerek bağışçı olup olmadığını sorduklarını anlattı.

İlk önce kendisine şaka yapıldığını zannettiğini dile getiren Lastikçi, “Sonra şirkette çalışan arkadaşlarımla birlikte Kızılay ile irtibata geçerek numarayı tekrar arayarak Sağlık Bakanlığından arandığımı öğrendik. Bakanlığı arayarak projeyi gönüllülük esasıyla yaptığımız için seve seve donör olabileceğimizi söyledim. Sağlık Bakanlığı Ankara’ya davet etti. Kök hücre nakli gerçekleşmeden önce tekrar tahlillerim yapıldı. İlik nakli yapılacak hastanın 3.5 yaşında bir kız çocuğu olduğunu öğrendim. Süreç böylelikle başladı. Çok farklı duygular hissettim. Bana uygun tarih ve üç hastaneyi önerdiler.

Verdikleri tarihte Ankara’ya giderek işlemlere başladık. Verdikleri aşı istir istemez kas ve bel ağrısı yapıyor. Oradaki çocukların bu ağrıları her gün çektiğini düşünürseniz bizim çektiğimiz ağrılar hiçbir şey değil. Topladılar hücreleri o yavrumuza aynı gün naklettiler” dedi.

Sağlık Bakanlığı vasıtasıyla ilik nakli yapılan çocuğun iyi haberlerini aldığını kaydeden Lastikçi, ikiz çocuklarının da nakil yapılan çocuğa bir mektup ile bez bebek gönderdiklerini söyledi.

Nakil işlemleri sırasında Türkiye’de donör bekleyen 350 bin hastanın olduğunu öğrendiğini açıklayan Lastikçi, “ Bunun yüzde 70’i çocuk, yüzde 30’uda yetişkin.  Bununla alakalı keşke değişik güzel kampanyalar yapılsa. Güzel  bir organizasyon yapılsa. Böyle bir etkinlik yapılırsa bunun içinde bulunurum” diye konuştu.

Daha sonra ilik nakli yapılan kız çocuğunun ailesinden bir mektup aldıklarını söyleyen Lastikçi, “Mektubu okuduğumda insan çok güzel bir iş yaptığını anlıyor. İster istemez duygulanıyor. Hüzünleniyor.  Hiç tanımadığı bir insana yardımcı olduğu için. Toplumda kök hücre bağışçısı çok az. Kök hücre bağışıyla alakalı güzel kampanyalar yapılsa bağışçı sayı daha da artar daha fazla hastaya ulaşılır” şeklinde konuştu.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?