Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Kimse 20 Can Kaybını Dikkate Almıyor mu?

Kimse 20 Can Kaybını Dikkate Almıyor mu CRT
12 Ekim 2020

Vatandaş Soruyor:
Kimse 20 Can Kaybını Dikkate Almıyor mu?

Pozitif vaka sayısı ülke genelinde artış göstermeye devam ederken Çorum’da da vaka sayıları bir hayli artmakta. Güç geçtikçe artan vaka sayısı da vatandaşların tedirgin ediyor.  Hız kesmeden devam eden koronavirüs vaka sayıları beraberinde ölümle geldi. Geçtiğimiz beş gün içinde Çorum’da 20 vatandaş hayatını kaybetti. Beş günde içinde 20 can kaybının olması hakkında vatandaşların görüşlerini aldık.

Vatandaşlar koronavirüs testinin pozitif olmadan önce insanların sosyal mesafeye ve gerekli hijyen kurallarına dikkat etmedikleri şeklinde yorumlarken yetkilileri de gerekli tedbirlerin alınmadığı yönünde suçladı.  Vatandaşlar şikâyetlerini dile getirirken 65 yaşındaki bir vatandaş 65 yaşa tepki gösterdiklerini virüsün herkes için geçerli olduğunu söyledi.

“Nereye Gidiyoruz?”

Artan can kayıpları hakkında görüşlerini aldığımız Cihat Akkoç “Beş günde 20 ölüm sayısı çok fazla. Kimse maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmiyor. Kimse yakın çevresiyle sokakta sosyal mesafe kuralına dikkat etmiyor. Normalleşme sürecindeyiz evet ama işi olan da olmayan da dışarıda. Bu şekilde nereye gidiyoruz?” şeklinde konuştu.

“Herkes Birbirine Hasta Gözüyle Baksın”

Vaka sayılarındaki artışa dikkat eden Cihat Akkoç “Normalleşme sürecine geçtikten sonra eski sosyal hayatımızdaki rahatlığımız ile devam edemezdik. İnsanların çoğu ‘Aman bana virüs bulaşmaz’ şeklinde düşünüyor. İnsanlarımız bilinçsiz. Herkes birbirine hasta gözüyle bakarsa sosyal mesafelerine dikkat edecek” dedi.

“Beş Günde 20 Can Çok Fazla”

Geçtiğimiz günlerde Çorumda toplam beş gün içinde 20 vatandaşın koronavirüse yenik düşmesiyle ilgili konuşan Ayşegül Akkoç “Çorum gibi küçük bir şehirde 20 can kaybı çok fazla. Koronavirüsü kimse dikkate almıyor diye düşünüyorum. İnsanımız bu koronavirüs hastalığından korkmuyor olacak ki her an büyük bir dikkatsizlikle dışarıdalar. Umarım ilerleyen günlerde hem Çorum için hem de ülkemiz için bu sayı azalır” dedi.

“Normalleşince Virüs Bitti Sandık”

Yasakların gevşetilmesi ve normalleşme sürecine geçmemizle birlikte vatandaşlar için virüsün bittiğini düşündüklerini iddia eden Meryem Korkmaz “Yeni normal dediğimiz süreçte maske, sosyal mesafe ve temizlik gibi kurallara dikkat ederek yaşamamız gereken bir süreçti fakat özellikle Gazi Caddesi’nde görüyorum insanlar sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat etmiyor. Virüs bulaşmaz diye veya virüs bitti diye düşünüyorlar” dedi.

Vaka sayılarıyla birlikte gelen ölümler hakkında konuşan Tülay Kağızman “Yerine getirmemiz kuralla doğrultusunda bir normalleşme süreci geçirmeliydik ama insanlar sürekli birbirleriyle görüşüyor ve aralarında sosyal mesafe yok. Ben işim olmadıkça dışarıya çıkmıyorum keşke insanlar da biraz duyarlı olup evlerinde kalmaya devam etse oysa bizim insanlarımız normalleşmeye girince virüsü unuttu” şeklinde konuştu.

“Kızım Pozitif Çıkmıştı, Bu Hastalık Çok Ciddi!”

Çorum’da son günlerde artan pozitif vakaların yanı sıra beş günde 20 ölüm olması hakkında konuşan Güldane Tilki “Kızım geçen ay virüs oldu. Biz aynı evde yaşarken bile çok korktuk virüs bulaşır diye. Bu süreci yaşayan bilir ama insanlar da çok dikkatli olmak zorunda. 20 ölüm Çorum için çok ciddi bir sayı. Hâlâ virüs devam etmekte mecburiyet olmadıkça dışarıya çıkmıyoruz. Sağlığını ve sevdiklerini düşünen ‘Virüs bulaşır mı?’ deyip bu konu da çok dikkatli olmalı yoksa giderek vaka sayısı da ölüm sayısı da artar” dedi.

“Kimse 20 Can Kaybını Dikkate Almıyor mu?”

Çorum’da son beş gün içinde ölüm sayısının 20 olmasının çok ciddi bir sayı olduğunu söyleyen üniversite öğrencisi Beyza Nergiz “Şehrimiz için çok korkunç bir sayı. İnsanlar tedbirlerini almaya devam etmeli ama yetkililer de önlemleri sıkılaştırmalı. Genç yaşlı fark etmez ülke sağlığımız için gereken her tedbir ciddi bir şekilde uygulanmalı. Yetkililer de vatandaşlar da virüsü ciddiye almalı eski sosyal hayatımızda değiliz.  Kimse 20 ölüm sayısını dikkate almıyor mu?” şeklinde konuştu.

“Virüsün Herkes İçin Tehlike Taşıdığını Anlayın”

Çorum’da koronavirüs kaynaklı can kaybı hızla artmaya devam ederken konuyla ilgili görüşlerini aldığımız 65 yaşındaki Osman Çakmak “Çorum’da sürekli 65 yaşa büyük bir tepki var fakat biz yaşlılar olarak dikkatliyiz. Kısıtlama gelmesin demiyoruz gelsin. Bize belirtilen saatler içinde dışarıya çıkıyoruz zaten. Vatandaşlar yaşlılara bu kadar tepkiliyken virüsün herkes için tehlike taşıdığını anlasın. Vatandaşlar kurallara uysunlar. 20 ölüm ilerleyen günlerde artabilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Ölümler Artınca mı Dikkate Alacaklar?”

Geçtiğimiz günlerde Çorum’da beş gün içinde 18 kişinin koronavirüs salgınından ölmesi nedeniyle görüşlerini aldığımız Salman Semiz “Çok kötü düşünüyorum. Çorum gibi küçük bir şehrin sadece beş günde 18 can kaybı vermesi çok kötü. Yetkililer pozitif vaka sayılarını ve ölüm sayılarını ciddiye alıp kuralları ve kısıtlamaları yeniden düzenlemeli diye düşünüyorum. Vatandaşlar da kurallara uysun bu 20 can kaybı bize örnek olsun. Sağlığımız için maskemize sosyal mesafemize dikkat edelim” şeklinde konuştu.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?