Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Kargı’da Tartışmalı Kongre

kargidatartismalikongre
17 Kasım 2014

kargidatartismalikongre

Kargı’da Tartışmalı Kongre

Recep Bolpaça’nın Başkanlığı Neden Düşürüldü?

Ak Parti’de ilçe kongreleri tartışmalarla başladı. İlçe kongrelerinin ilki Kargı’da gerçekleştirildi. İki listenin yarıştığı kongrede mevcut başkan Mustafa Akpınar kaybederken, diğer aday Recep Bolpaça İlçe Başkanlığı’na seçildi. Ancak ilçe seçim kurulun yapılan itiraz, seçimin sonucunu değiştirdi. Seçimi kazanan Recep Bolpaça’nın yaklaşık 2 ay önce parti üyeliğinin düşürüldüğü ortaya çıktı. İlçe seçim kurulu bu gerekçeyle seçim sonucunu iptal ederek, mevcut başkan Mustafa Akpınar’ın listesinin seçimi kazandığını ilan etti.

Ak Parti İlçe Başkanlığı binasında yapılan kongreye AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen ve çok sayıda partili katıldı.

Kongrede İlçe Başkanlığı için tekrar aday olan Mustafa Akpınar kongrenin bir hizmet yarışı olduğunu belirterek, diğer aday Recep Bolpaça’ya da başarı diledi.

İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan ise teşkilatçı olduklarını belirterek, ‘’Genel merkezimiz bir karar almış Kargı’da mevcut ilçe başkanıyla devam edeceğiz demiş. Bu karara hepimizin boynu kıldan ince. Genel merkez söylediyse bize kabul etmek düşer. Kimse burada nefsine uymayacak. Genel merkezin kararına saygı gösterecek. Recep Tayyip Erdoğan’ın ekibi ne istiyorsa bugün bu sandıktan onun çıkması lazım” ” şeklinde bir konuşma yaptı.

TBMM İdari Amiri ve Çorum Milletvekili Salim Uslu ise davanın, koltukta kimin oturacağından daha önemli olduğunu belirterek seçimden sonra birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Burada iki ayrı liste var diyen Uslu, “Kim öndedir, kim arkadadır bilmiyorum ama bu demokratik bir yarıştır. Kan davasını dönmemelidir. Akşam 17.00’de sandıklar açıldıktan sonra buradan kardeşçe çıkıp birbirimizi kucaklayıp yolumuza devam edeceğiz” dedi. .

İlçe Başkanlığa aday olan Recep Bolpaça ise, “Ben ve ekibim bu hizmeti daha iyi şekilde yapacağımıza olan inancımızdan dolayı adaylığa talip olduk” diyerek destek istedi.

Konuşmalardan sonra seçimlere geçildi. 401 delegenin bulunduğu İlçede genel kurula 338 delege katıldı. Saat 17.00’de oy kullanma işlemlerinin sona ermesinden sonra sandıklar açıldı. 6 delegenin kullandığı oyun geçersiz sayıldığı kongrede mevcut başkan Mustafa Akpınar 150 oyda kalırken 182 delegenin oyunu alan Recep Bolpaça ise AK Parti Kargı İlçe Başkanı seçilmiş oldu.

Seçimlerin ardından İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na yapılan itiraz sonucunda Ak Parti Kargı İlçe Başkanı seçilen Recep Bolpaça’nın başkanlığı mahkeme kararıyla düşürüldü.

Recep Bolpaça’nın aday gösterildiği listede yer alan 5 yönetim kurulu üyesi ve başkan adayı Recep Bolpaça’nın, parti üyesi olmadığı gerekçesiyle seçimin iptal edilmesi için dilekçe verildi.

İtiraz dilekçesinde Recep Bolpaça ile birlikte yönetime giren 5 kişinin 10 Eylül 2014 tarihinde pati üyeliğinden düşürüldüğü bildirildi.

İtirazcıların talebini kabul eden İlçe Seçim Kurulu, Recep Bolpaça ve listedeki adayların AK Parti üyesi olmamaları nedeniyle aday olamayacaklarından, Recep Bolpaça’ya ait beyaz listenin iptaline, Recep Bolpaça’nın listesinden sonra en fazla oy alan ve seçime katılan Mustafa Kemal Akpınar’ın listesinin seçilmiş olduğuna karar verdi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Recep Bolpaça ise, AK Parti üyeliklerin usulsüz bir şekilde silindiğini söyleyerek, “Yapılan bu usulsüz engellemeye karşı tüm hukuki haklarımızı arayacağız. Sandıkta kazandığımız seçimi, usulsüz bir şekilde masada elimizden almalarına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Öte yandan Ak Parti’de ilçe kongrelerinin ikincisi Alaca ilçesinde yapıldı. Alaca’da mevcut başkan Ümit Tokgöz tek liste ile girdiği kongrede yeniden göreve seçildi.

Gazi, İnönü ve Bahabey Caddelerine Ücretli Park Uygulamasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz ?


Anket Sonuçları

Loading ... Loading ...
Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?