Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Kargı Panayır Güreşleri Kırkpınar’ı Aratmadı

kargi-panayir-guresleri-kirkpinari-aratmadi-2
26 Ekim 2015

Kargı Panayır Güreşleri Kırkpınar’ı Aratmadı
Kargı’da Başpehlivan Salih Erinç Oldu
Kargı Panayırı Güreş Müsabakaları ile Sona Erdi

Asırlık Kargı Panayırı yağlı güreşleri bu yıl da Kırkpınar güreşlerini aratmadı. Kargı panayırının son gününe güreş müsabakaları damgasını vurdu.

Çorum’un Kargı ilçesi Çayır mevkiinde gerçekleştirilen güreşler yoğun ilgi gördü. Güreşleri izlemeye gelen vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren güreş alanına akın etti.

Dua ile başlayan güreşlerde Kargı’nın yanı sıra Çorum ve diğer illerden olmak üzere toplam 200 sporcu kispet giydi.

Çekişmeli mücadelelere sahne olan güreşler, izleyenlere heyecan dolu anlar yaşattı.

Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen ÇRT’ye yaptığı açıklamada, güreş müsabakalarına gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ak Parti Çorum eski milletvekili Ali Yüksel Kavuştu ile Milletvekili adayları Ahmet Sami Ceylan ve Bekir Horuz’da Kargı’lılarla bir araya geldi.

Güreşleri çeşitli il ve ilçelerden gelen güreş severlerin yanı sıra ilçe belediye başkanları, siyasiler, kargılı dernek yöneticileri de ilgi gösterdi.

Kargı panayırının son etkinliği olan güreş müsabakaları il dışında yaşayan Çorumlularında ilgisi yoğun oldu. Merkezi İstanbul’da bulunan Çorum Dernekler Federasyonu yöneticileri ve Kargı köy derneklerinin yöneticileri de yaşadıkları illerden gelerek Kargı’daki coşkuya ortak oldu.

Kargı’da güreşler kadar güreş ağalığı ihalesi de çekişmeli geçti. Ağalık unvanını 30 bin lira ile Faruk Çalış aldı.

Başaltı ve başpehlivanlık güreşleri oldu. Başaltı güreşlerinin finalinde Emin Koçak ile Fatih Kanbur karşılaştı. Müsabaka sonunda Ak Parti Çorum Milletvekili adayı Bekir Horuz adına güreşen Fatih Kanbur birinci oldu.

Başpehlivanlık mücadelesinin finalinde ise Salih Erinç ile Ak Parti Çorum Milletvekili adayı Bekir Horuz adına güreşen Ünal Karaman karşılaştı.  Çekişmeli geçen final müsabakası sonunda Ünal Karaman’ın mağlup etmeyi başaran Salih Erinç, bu yılki Kargı güreşlerinin başpehlivanı oldu.

Müsabakaların ardından dereceye giren güreşçilere ödülleri verildi.

Salih Erinç’in başpehlivan olduğu müsabakalarda, Ünal Karaman ikinci, Recep Kara üçüncü oldu.

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?