Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Kargı HES Törenle Açıldı

kargihes
26 Ağustos 2015

KARGI HES TÖRENLE AÇILDI

Açılışı Enerji Bakanı Taner Yıldız yaptı

Kargı ilçesinde yapımı tamamlanan Hidroelektrik Santrali düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’da katıldı.

Açılışta konuşma yapan Bakan Yıldız, gündemi değerlendirdi. Yıldız, Türkiye’de her türlü istikrarın bozulmaya çalışılmasına rağmen, her türlü terör faaliyetlerine rağmen Türkiye’nin gelişmesine devam edeceğini söyledi.

Yıldız, “Hiçbir zaman için hiçbir tehditten korkmadık. Biz bu işe yüreğimizi koyduk. Onlar hak ettiği cevabı alacaklar. Şuanda da alıyorlar. Bunun bedelini canlarımızla ödüyoruz. Hiç şüpheniz olmasın yavrularımıza daha güzel bir Türkiye bırakacağız” diye konuştu.

Açılışın ardından Bakan Yıldız, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kurulacak seçim hükümetin Enerji Bakanlığına MHP’li veya CHP’li bir ismin getirileceğine yönelik görüşleri sorulan Bakan Yıldız, “Başbakanımız bu konuyla alakalı açıklamaların yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak yalnızca bakanlığımız olarak söylüyorum CHP ve MHP’den herhangi bir arkadaşımızın görevi kabul etmesi halinde Türkiye’nin yönetimi adına, Türkiye’nin hükümetinin devamı adına ben o göreve kendilerine tabi ki tevdi edeceğim” dedi.

Bir gazetecinin “HDP’lilerin seçim hükümetinde bakan olmasına nasıl bakıyorsunuz?” yönündeki sorusuna da yanıt veren Bakan Yıldız, “HDP, 7 Haziran seçimlerinde bir oy oranı ile gelmiştir. Bir demokratik seçimle gelmiştir.İster bunu temenni edelim, ister istemeyelim demokratik seçimle geldiler.Anayasanın verdiği görevle kendilerine bu göreve tevdi edilmek durumundadır” dedi.

Bakan Yıldız, soruların ardından HES inşaatında bir süre sonra kaldıktan sonra havayolu ile Ankara’ya hareket etti.

Açılışı yapılan Kargı Hidro Elektrik Santrali olarak ortalama yıllık 470 GWH (Gigawattsaat) enerji üretimi hedefleniyor. Bu rakam Türkiye’nin mevcut hidroelektrik kapasitesinin yaklaşık yüzde 1’ine denk geliyor.

11 metre baraj yüksekliğine sahip Kargı Hidro Elektrik Santrali, 3 kilometrekare tarım alanı ile 1 kilometrekare orman ve kamu arazisini su altında bırakıyor.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?