Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Kadınlara Ne Olduğunu Hep Birlikte Soralım!

kadinlara-ne-oldugunu-hep-birlikte-soralim
7 Ocak 2021

Kadınlara Ne Olduğunu Hep Birlikte Soralım!

Çorum Kadın Meclisleri, Saat Kulesi önünde yaptığı basın açıklamasında kadın cinayetleri konusunda yetkilileri eleştirdi. Kadın Meclisi üyeleri “Şiddeti, cezasızlığı, şüpheli ölümleri, kadın cinayetlerini durdurmak için, İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesini uygulatacağız” dedi.

Kadın Meclisleri adına konuşan Eda Yayla şunları söyledi:

Gülistan Doku bir yıl önce 5 Ocak 2020’de kayboldu. Bizler ilk günden beri Türkiye’nin her yerinde Gülistan’a ne olduğunu soruyoruz. Sorumuza bir yıldır hiçbir yetkiliden yanıt gelmiyor. İçişleri Bakanlığı hiçbir açıklama yapmadan Gülistan’ı arama çalışmalarını durduruyor. Gülistan kaybolmadan önce görüştüğü baş şüpheli ile tartışmıştı. Daha sonra Gülistan’ın aynı kişi tarafından iki kez alıkonulduğu ortaya çıktı ancak buna rağmen şüphelinin ifadesi dahi alınmadı. Kadınların mücadelesi ile şüphelinin ülkeye getirilmesi kararı alındı.

Bugün burada “Gülistan Doku nerede?” diye sormak için toplandık ancak tek sorumuz bu değil. Yetkililerin, başına ne geldiğini açıklaması gereken o kadar çok çocuk ve kadın var ki; beş gün önce 2020 raporumuzu açıkladık. Bir yılda en az 300 kadın, erkekler tarafından öldürüldü ancak bu veri bundan ibaret değil. 171 kadın da şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Tüm şüpheli ölümlerin aydınlatılması doğrudan devletin sorumluluğundadır. Türkiye İstanbul Sözleşmesini imzaladığı an bu sorumluluğu kabul etmişti.

Şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden çocuklara, kadınlara ve hâlâ kayıp olanlara ne olduğunu hep birlikte soralım. Gülistan Doku’ya ne oldu? Aleyna Çakır’a ne oldu? Rabia Naz’a ne oldu? Nadira Kadirova’ya ne oldu?

Devletin soruşturma yükümlülüğü yerine getirilene dek Gülistan için mücadelemiz sürecek.

Şiddeti, cezasızlığı, şüpheli ölümleri, kadın cinayetlerini durdurmak için, İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesini uygulatacağız.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?