Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinden Yeni Kararlar

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinden Yeni Kararlar
24 Eylül 2020

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinden Yeni Kararlar
Sağlık Çalışanlarına Toplu Taşıma Ücretsiz

Koronavirüs salgınının başından itibaren özverili çalışma ortaya koyarak vatandaşları sağlıklarına kavuşturmak için büyük çaba gösteren sağlık çalışanlarına bir süredir toplu taşıma hizmeti ücretsiz verilmekteydi.

Çorum İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi önceki yaptığı olağanüstü toplantıda yeni bir karar alarak sağlık çalışanlarının ikinci bir talimata kadar toplu taşıma hizmetinden ücretsiz yararlanmasına karar verdi.

Alınan karar gereğince Çorum Belediyesi sağlık çalışanlarının toplu taşıma hizmetinden ücretsiz yararlanmaları için gerekli imkanları sağlayacak.

 

Sorumsuzları 70 Lira Durduracak mı?

Kovid-19 pozitifli veya temaslı olarak tespit edilmiş ve kayıt altına alınmış kişilerden izolasyon kararlarına uymadıkları tespit edilen kişiler, devlet zoruyla kapatılacakları karantina yurdunda kalacakları her gün için 70 lira ödeyecekler.

Çorum İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi önceki yaptığı olağanüstü toplantıyla bazı kararlar aldı. Karantina kurallarına uymayarak sokağa çıktığı tespit edilen şahısların, izolasyon süreçlerinin geçirilmesi/tamamlatılması amacıyla tahsis edilen İskilipli Atıf Hoca Kız Öğrenci Yurdunda konaklamalarının sağlanmasına, bu şekilde konaklamaları sağlanan kişilerden konaklama ve yemek hizmetlerine karşılık günlük 70 TL ücret üzerinden tahakkuk edecek miktarın kişilerin kendilerinden tahsil edilmesine karar verdi.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi ayrıca hakkında evde/ikametinde izolasyon kararı verilmiş olmakla birlikte geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişilerin, konaklama ve yemek ücretlerinin kendilerinden tahsil edilmemesi yönünde de karar aldı.

 

Konvoyu Yasaklandı 

Kovid-19 salgınının yayılımının önlenmesine yönelik yeni bir yasak daha geldi. Bundan sonra gelin alma da dahil olmak üzere herhangi bir nedenle trafikte konvoy oluşturmaya yasak getirildi.

Çorum alınan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi önceki gün yaptığı olağanüstü toplantıda şekil, içerik ve süre bakımından kısıtlama getirilen düğünlerde, ilave tedbir olarak konvoy oluşturulmasına yasak getirdi.

Herhangi bir nedenle trafikte araç konvoyu oluşturulamayacak.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?