Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Havalar Isındı, Pazarda Fiyatlar Düştü

havalarisindifiyatlardustu
15 Mayıs 2019

Havaların ısınmasıyla Çarşamba Pazarı’nda fiyatlar düştü. Pazarda yazlık meyveler ve patatesin haricinde tüm ürünler mevsim normallerindeki fiyatlara indi. Pazarda hem satıcı, hem de alıcı memnun.

ALAN DA SATAN DA MEMNUN

Bu haftaki Çarşamba Pazarı’ndaki meyve ve sebze fiyatları vatandaşı memnun etti.

Çorum’daki tüm mahallelerden vatandaşların gelip alışverişini yaptığı, kentin her köşesinde yaşayan vatandaşların buluştuğu Çarşamba Pazarı’nda bu hafta yüzler güldü.

YAZ MEYVELERİ EL YAKIYOR

Yazın vazgeçilmez meyveleri kiraz, çilek, erik, nektarı, kayısı, karpuz ve kavun tezgaha indi. Ancak yeni üretim olması nedeniyle Pazar esnafı fiyatların biraz pahalı olduğunu ifade etti. Bu soruna pazar esnafı fiyat etiketine “Yarım kilosu …” yazarak çözüm bulmaya çalışıyor.

VATANDAŞ FİYATTAN MEMNUN

Pazarda görüşlerini aldığımız vatandaşlar, fiyatlardan oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

ÇORUM’DAN ALDI ANKARA’YA GÖTÜRDÜ

Ankara’dan Çorum’a gelen ve pazardaki fiyatları değerlendirmek isteyen Memduh Açan, “Ankara’dan güzel fiyatlar. Biz bunları buradan alıp Ankara’ya götüreceğiz. İşimiz vardı buraya geldik. Bu fırsatı da değerlendirmek istedik. Fiyatlar uygun” dedi.

“FİYATLAR YARI YARIYA DÜŞMÜŞ”

Fiyatların geçtiğimiz haftaya oranla yarı yarıya düştüğünü vurgulayan emekli öğretmen Bekir Şen de Pazarda fiyatlar yüzde 50 düşmüş. Havaların ısınmasıyla birlikte yerli ürünler çıktı ve bu da piyasada olumlu etki yarattı. Fiyatlardan memnunuz. Soğan 2 TL. Patateste de biraz düşüş var ama halen pahalı. Domates, biber, salatalık her şey yarı fiyatına düşmüş durumda” şeklinde konuştu.

“KENDİM YETİŞTİRSEM BUNDAN DAHA PAHALI OLUR”

Mimar Sinan Mahallesi’nden pazara gelen Mürsel Bektaş ise “Fiyatlar çok güzel. Bundan iyisi can sağlığı. Yetiştirsem bundan daha pahalı olur. Ben kendim yapıyım bundan pahalıya mal ederim” ifadelerini kullandı.

PAZARCI DA MEMNUN

Fiyatların düşük olması pazarcının da işine geldi. Ucuz fiyattan daha çok mal satan, daha çok kar elde etme imkanı bulan pazar esnafı, Ramazan nedeniyle işlerin durgun olduğunu, ancak bugünlerin Ramazan ayından sonra geçeceğini kaydetti.

FİYATLARDAKİ ARTIŞIN PAZARCI KAYNAKLI OLMADIĞINI GÖRDÜK

Pazarda domates, salatalık gibi sebze satan Cemil Kaya, “Fiyatlar uygun. Gerçekten çok düştü fiyatlar. İnsanlar ‘Pahalı’ diyordu. Pazarcıdan kaynaklanan bir şey değildi bu. Genelde mevsimsel olan artışlar vardı. Fiyatların düşmesi tabi vatandaşlara da ürünleri cazip kıldı. Fazla alıyorlar ve bu da bizi memnun ediyor. Fiyatların düşmesi pazarcı için iyidir. Hem karımızı azaltıyor, hem de satış yapamıyoruz. Hem alan için hem esnaf için fiyatların düşük olması iyidir” diye konuştu.

DOMATES 2,5 İLA 3 TL

Havaların ısınması, pazarlardaki meyve ve sebze fiyatlarına da yansıdı. Bu hafta Pazartesi Pazarı’nda 5 ila 6 TL’den satılan domates, Çarşamba Pazarı’nda 2,5 ile 3 TL arasından alıcı buldu.

PATATESTE DÜŞÜŞ YOK

Ateşi yükselen patates 5 TL’den alıcı buldu.

PAZARDAN NOTLAR

**Havalar ısınmasıyla birlikte pazardaki meyve ve sebze fiyatlarında büyük oranda düşüş yaşandı.

**Geçtiğimiz aylarda tavan yapan patlıcanın kilosu 5 TL’ye, soğanın kilosu 2,5 TL’ye, biberin kilosu 4 TL’ye geriledi.

**Pazarda geçtiğimiz ayın zam şampiyonu limonun az da olsa tansiyonunun düşmüş olduğu görülüyor. Bazı pazarcılar 850 gram limonu 5 TL’den, bazıları da 1 kilogramı 5 TL’den limon satışı yaptı.

**Patateste fiyatlar bir türlü düşmüyor. Pazarcı esnafı ise soğandan sonra patates hasadının yapıldığını dile getirerek, “Gelecek haftalarda fiyat düşer” dedi.

**Fiyatların düşmesi pazarcının da işine geldi. Daha çok mal satan esnaf, daha çok kar etme imkanına da kavuştu. Vatandaşın memnuniyeti, pazarcıyı da memnun ediyor.

PAZAR FİYATLARI

İşte meyve ve sebze fiyatları:

“Karadut paketi 8 TL, yaprak 23 TL, elma 1 ila 2 TL, domates 2 ila 3 TL, karpuzun kilosu 3 TL, marul 2,5 TL, erik 4 TL, biber 4 TL, yeşil fasulye 8 TL, patlıcan 5 TL, sarımsak 5 TL, soğan 2,5 TL, patates 5 TL, maydanoz, tere, roka, nane 1 TL, kavun 5 TL, karnabahar 5 TL, havuç 5TL, turp 5 TL, çilek 7 ila 10 TL, muz 10 TL, nektarı 5 ila 6 TL, yeni dünya 6 TL, limon 5 TL, ıspanak 1,5 TL, kayısı 4 ila 6 TL, kabak 1 TL.”

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?