Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Geride Kalan Bir Haftanın Ardından Çukuröz’de Hayat

cukuroz
20 Kasım 2014

cukuroz

Geride Kalan Bir Haftanın Ardından Çukuröz’de Hayat

Çorum’da 27 evin kül olduğu Bayat ilçesine bağlı Çukuröz köyünde hayat normale dönüyor. Devlet ve sivil toplum örgütleri tarafından yapılan yardımların ardından Çukuröz köyüne öğrenciler yeniden okullarına döndü. Yangınzederler Van’dan getirilen konteynırda çalışmalar devam ederken, yanan sağlık evinin yerine de şimdilik çadırda sağlık hizmeti sunuluyor.

Çorum’un Bayat ilçesine bağlı Çukuröz Köyün’de geçtiğimiz Cuma akşamı başlayan yangında 27 ev, 27 ahır ve 1 iş yeri kül olmuştu. Yangının ardından Çukuröz Köyü için yardım seferberliği başlatıldı. Bayat Kaymakamlığı ve Çorum Valiliği’nce yangınzedeler için yardım kampanyası başlatılırken, köye çok sayıda sivil toplum örgütü tarafında da gıda ve giysi yardımı ulaştırıldı.

Yangın gecesi Kızılay tarafından kurulan çadırların yerine ise Van’dan konteynırlar köye ulaştırıldı. Daha önceden Vanlı depremzedelerin kullandığı konteynırların kurulum işlemleri tamamlanırken, konteynırlarda onarım ve elektrik tesisatı çalışmaları devam ediyor. Konteynırlar kısa zamanda hazır hale getirilerek yangınzedelere teslime dilecek. Evi yanan köylüler, devlet tarafından afet evleri yapılana kadar yaşamlarını konteynırlarda sürdürebilecek. Bu arada yangınzedelerin tamamı köydeki akrabaları ve komşularının evlerinde barınıyor.

Öte yandan yangının ardından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda 27 evin kullanılamaz hale geldiği bildirilmişti. Ancak yanan 27 ev arasında bulunan 3 katlı köy konağının aynı zamanda sağlık evi olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Köylüler tarafından sağlık evinin yandığı yetkililere bildirilmeyince, sağlık hizmetinin sürdürülmesi için köye çadır kuruldu. Gün boyu görev yapan sağlık görevlileri, hastaları çadırda tedavi ediyor.

Yangında okul kıyafetleri ve eğim malzemeleri yanan öğrencilere de yardım eli uzatıldı. Yangınzede öğrencilerin okul kıyafetleri, kırtasiye ve giyecekleri kısa sürede karşılandı. Öğrenciler köy okulundaki eğitime yeniden başladı. Emanet önlükle bir süredir okula giden 3. Sınıf öğrencisi İlknur Okumuş’ta, okul kıyafeti, defter ve kitaplarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Köye yapılan yardımlar Kaymakamlık koordinesinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya devam ediyor.

Gazi, İnönü ve Bahabey Caddelerine Ücretli Park Uygulamasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz ?


Anket Sonuçları

Loading ... Loading ...
Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?