Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

“Farkında Ol, Empati Kur”

farkinda-ol-empati-kur
7 Ocak 2021

“Farkında Ol, Empati Kur”

Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şube Başkanı Şaban Kabakçı 7-14 Ocak, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

Kabakçı “Görme engelli de herkes gibi bir insandır. Bugün ülkemizde görme engellilerin ulaşmak istediği başlıca hedef, herkesle eşit hak ve olanaklara sahip olmak, toplumla kaynaşmak ve günlük yaşamlarını sürdürürken bağımsız ve özgür olabilecekleri koşullara sahip olmaktır” dedi.

Dernek Başkanı Şaban Kabakçı’nın açıklaması şu şekilde:

“Bazı şeyler görünmez ama hissedilebilir. Bağımsız hareketin en önemli bölümünü oluşturan Beyaz Baston görme engelli için bir bağımsızlık ve güvenlik sembolüdür. 1921 yılında trafik kazası sonucu görme yetisini kaybetmiş olan Londralı bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin görme engelli olduğunu anlaması ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmasıyla başlar ve simgeleşmesini sağlar. Bu amaçla her yıl Dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston ve Görme Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır.

Görme engelliler için beyaz baston, ilk kullanmaya başladıklarında benimsenmesi zor olan ancak benimsendikten sonra bırakılması mümkün olmayan ve ona her koşulda rehberlik eden bir arkadaş gibidir. Beyaz baston kimsenin “kör” gibi görünmesine neden olmaz, aksine “kör” birinin kendine güvenen biri olarak görünmesini sağlar. Dolayısıyla kendi başına gezme becerisi kazanan görme engellilerde; motor becerileri gelişir, vücut organları daha sağlıklı olur, kendine güven duygusu oluşur ve sosyal hayata daha fazla katılır.

“Eşit Hak ve Olanak İstiyoruz”

Görme engelli de herkes gibi bir insandır. Bugün ülkemizde görme engellilerin ulaşmak istediği başlıca hedef; herkesle eşit hak ve olanaklara sahip olmak, toplumla kaynaşmak ve günlük yaşamlarını sürdürürken bağımsız ve özgür olabilecekleri koşullara sahip olmaktır.

Sahip oldukları bu değerleri kaybetmemeleri için onlara destek sağlamalıyız. Onlar da her birey gibi tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor, kadın ve erkek görme engelli bireyler diğer insanlar gibi tüm ev veya temel ihtiyaçlarını giderebiliyorlar, bilgisayar, telefon veya iş ortamında kimsenin desteği olmadan ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Görme engelli bireyleri hayatın kenarına itmeyin hayata katın destek sağlayan yalnız olmadıklarını hissettirin.

Çorum Şubesi Altı Nokta Körler Derneği olarak Covid-19 nedeni ile bir etkinlik yapamıyoruz ama bu günü en içten dileklerimle kutluyorum.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?