Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

“Çoruminia” İçin Çalışmalar Başladı

“Çoruminia” İçin Çalışmalar Başladı
18 Eylül 2020

“Çoruminia” İçin Çalışmalar Başladı

Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, doğal ve kültürel güzellikleriyle dillere destan olan Çorum’da son yıllarda turizme yönelik yeni çalışmalar gerçekleştiriliyor. “Çoruminia” da turizmin gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülen projeler arasında yer alıyor.

Çorum Belediyesi, Çorum turizminin gelişmesi ve turizm payının artması için şehrin çehresini değiştirecek projeleri hayata geçirmek için çalışma başlattı.

Ayakkabıcılar Arastası Sağlıklaştırması, Dikiciler Arastası Sağlıklaştırması, Çorum Kalesi Restorasyonu, Velipaşa Hanı Restorasyonu, tarihi yürüyüş yolu gibi projelerle ilgili önemli aşamalar kat edilirken önemli turizm ve tanıtım projelerinden biri olan Çoruminia ise tamamlandığında Çorum’un tanıtımına katkı sağlanması amaçlanıyor.

3 Milyon 778 Bin Tl’ye Mâl Olacak

Çoruminia içinde Çorum’un binlerce yıllık tarihinin, medeniyetlerin izlerinin yer alacağını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, maliyeti 3 Milyon 778 bin TL olan projenin yılsonunda hizmete gireceğini ifade etti.

Projenin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan (OKA) 1 Milyon TL hibe aldığını da vurgulayan Başkan Aşgın “Şehrimize böylesine güzel bir eserin kazandırılmasından rahatsız olanları anlayabilmek mümkün değil. Sözcü gibi gazetelerden Çorum’a yapılan yatırımların önemini kavraması beklenmeyebilir. Ancak, ilimizde yayın yapan bazı internet gazetelerinin kaynak göstererek de olsa Çoruminia projesine yönelik olumsuz haberlerini anlamak mümkün değil. Çorum’a hizmet etmenin, Çorum’un turizmine katkı sağlayacak güzel bir projenin hayata geçmesinin kime ne zararı olabilir. Dünyada ve ülkemizde çok sayıda örneği bulunan bu tür projelerin turizmimize olan katkısı aşikârken bu itiraz neyedir?” dedi.

Çorum’un, Anadolu medeniyetlerinin açık hava müzesi gibi bir şehir olmasına rağmen şehir merkezinde tarihi miras adına az sayıda eserin bulunduğunu dile getiren Başkan Aşgın “Şehrimizin tarihi ve kültürel mirasına ait eserlerin çoğu ilçelerimizde bulunuyor. Dolayısıyla gerek şehir merkezimizde az sayıda ama ülkemiz kültürel mirası içinde önemli değeri haiz eserleri, ilçelerimizdeki eserleri Çoruminia’da topluyoruz. Seçim dönemi söz verdiğimiz projelerimizden birini daha hayata geçiriyoruz. Tamamlandığında tüm vatandaşlarımız tarafından beğeniyle karşılanacağına inandığımız Çorumina, Millet Bahçemizi tarihi ve kültürel mirasımızın minyatürleriyle de adeta süsleyecektir. Yaklaşık beş dönümlük bir alanda devam eden projemiz Çorumumuza hayırlı olsun” ifadesini kullandı.

“Haksız Eleştirilerden Doğru Yolda Olduğumuzu Anlıyoruz”

Çorum’un Türkiye’de ve dünyada daha fazla tanıtılması için Çorum Belediyesi olarak çok çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Çorum’a katma değer sağlayacak, hemşehrilerimizin yıllardan beri hasreti olan projelerimizi hayata geçireceğiz. Birileri bu projelerin hayata geçmesini hiç istemese de biz Çorum’u vizyon projelerle buluşturacağız” diye konuştu.

Nüfus kütüğünde Çorum yazan insanların Çorum’a yapılan hizmetleri engellemeye çalışmasını, yapıcı bir dil yerine yıkıcı-haksız eleştirilerle, yapılan çalışmaları görmezden gelmelerinin anlaşılamaz bir durum olduğunu ifade eden Başkan Aşgın, “Niyetlerinin halis olduğundan şüphe duyduğumuz bu insanları kamuoyumuzun takdirine sunuyoruz. Biz Çorumumuza, Çorum halkına hizmet etmekten geri durmayacağız. Büyük bir heyecan ve aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Kimlerin bizleri haksız yere eleştirdiğini gördüğümüzde ne kadar doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz. Haklı-yapıcı eleştirilerin başımızın üstünde yeri var” dedi.

Bir kısım odakların ısrarla Çorum’a bir şey yapılmaması için uğraştıklarını üzülerek gördüklerini dile getiren Başkan Aşgın “Herkesçe malum bu insanların Çorum düşmanlığı, Çorum’a hizmet edilmesinin önüne geçme çabasını halkımız iyi bilmektedir. Biz doğru bildiğimiz yoldan şaşmadan, Çorum için aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Yorulmadan, durmadan, gece gündüz demeden Çorum halkının hak ettiği projeleri hayata geçireceğiz. Bu yolda Çorum halkının desteğini her zaman yanımızda hissediyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?