Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum’da Tarihi Eser Operasyonu

corumda-tarihi-eser-operasyonu-3
18 Ocak 2016

Çorum’da Tarihi Eser Operasyonu

Çorum’da polis ve jandarma iki ayrı tarihi eser operasyonu gerçekleştirdi. Operasyonlarda çeşitli dönemlere ait toplam 479 parça tarihi eser ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, A.B. ve U.M’nin bulunduğu otomobili il merkezinde durdurdu.

Araçta yapılan aramada çeşitli dönemlere ait toplam 403 parça tarihi eser ele geçirildi.

Şüpheliler, gözaltına alındı.

Eserlerle ilgili Çorum Müze Müdürlüğü’nden inceleme raporu hazırlandığı belirtilerken, A.B. ve M.U. ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Bir başka tarihi eser operasyonu da jandarma ekiplerince Osmancık ilçesinde gerçekleştirildi.

Tarihi eser satmaya çalışan kişileri takibe alan jandarma, Helenistik ve Roma dönemlerine ait 74 bronz sikke, 1 minyatür heykel ve cam şişe ele geçirildi. İki kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, bir istihbaratı değerlendiren İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Osmancık ilçesinde iki kişinin ellerinde bulunan tarihi eserleri satmaya çalıştıkları bilgisine ulaştı. Bunun üzerine şahısları takibe alan jandarma ekipleri bir süre sonra operasyon düzenledi. Operasyonda A.Ü. ve C.E. isimli şahısların üzerinde 74 adet bronz sikke, 1 adet minyatür bronz heykel ve 1 adet cam şişe ele geçirildi.

Heykel ve bronz sikkelerin Müze Müdürlüğü’nce yapılan incelemede, Helenistik ve Roma Dönemlerine ait olduğu tespit edildi. Gözaltına alınan iki kişi adliyeye sevk edildi.

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?