Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum’da Eleman Arayan Sektörler Tespit Edildi

corumdaelemanarayasektorlertespitedildi
11 Ekim 2017

Çorum’da Eleman Arayan Sektörler Tespit Edildi
İşkur’un Araştırmasına Göre 659 Kişilik Açık İş Var

İŞKUR işgücü piyasasının nabzını tutuyor.  İŞKUR, Çorum Genelinde 449 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri arasında İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ve İnşaat sektörleri yer alıyor.

İŞKUR’dan yapılan açıklamaya göre; Çorum genelinde 20 ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinin %20,7’sinde 659 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. Çorum’da açık iş oranı %2,7 olarak hesaplanırken, en yüksek açık iş oranına sahip sektör Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler oldu.

Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler ise, konfeksiyon atölyeler, tuğla fabrikaları,  seramik fabrikaları, Kaynakçı, inşaat işçisi, garson ve kamyonet şoförü olarak sıralandı.

İŞKUR’dan yapılan açıklamada, “Açık işi en çok olan işyerleri %50 oranı ile Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler sektörü ve %29,1 ile Madencilik ve Taş Ocakçılığı sektörüdür. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Makine Montajcısı, Makineci Dikişi, Konfeksiyon İşçisidir. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve akraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır” denildi.

Çorum’da 20 üzeri istihdamlı işyerlerinde 916 kişilik istihdam artışı beklendiği ifade edilen açıklamada, “İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 3,9 oranında artmasını öngörmektedirler” denildi.

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?