Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum, ÇORBİS’e İlgi Gösteriyor

corum-corbise-ilgi-gosteriyor
24 Eylül 2020

Çorum, ÇORBİS’e İlgi Gösteriyor

Çorum Belediyesi bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Çorum Akıllı Bisiklet Uygulaması’nı (ÇORBİS) hayata geçirdi.

Geçtiğimiz günlerde ÇORBİS uygulaması vatandaşların hizmetine sunuldu. Bisiklet kullanmayı yaşam biçimi haline getirmek için yapılan proje vatandaşların ilgisini çekti. Görüşlerini aldığımız vatandaşların bazıları projeyi elverişli bulurken bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Çorum’a yapılması gereken öncelikli projelerin olduğunu söyleyen vatandaşlar ÇORBİS projesine tepki gösterdi.  ÇORBİS projesini elverişli bulan vatandaşlar işe gidip gelirken bisiklet kullandıklarını dile getirdi. Projeyi merak edip denemek isteyen vatandaşlar ise uygulama üzerinden üye olarak bisikletleri kullanabiliyor.

ÇORBİS Hakkında Görüşlerini Aldığımız Vatandaşlar Şunları Söyledi:

“İşe Yarar Bir Proje”

“ÇORBİS’i kullanışlı buluyor musunuz?” diye sorduğumuz Emre Çeker “İşe yarar bir proje. Çok kullanışlı. Hem denemek için hem de işe giderken kullanıyorum” dedi.

Görüşlerini aldığımız bir diğer vatandaşta projenin işe yarar olduğunu dile getirerek “Oldukça kullanışlı. İşten eve gidip gelirken kullanıyorum. Bisiklet kullanımını artıracak bir proje” dedi.

“Önce Diğer Projeleri Yerine Getirin”

ÇORBİS hakkında görüşlerini aldığımız Selami Kır ise “Çorum’da bir sürü sorun var. Yapılması düzenlenmesi gereken projelerde var. Bisiklet kullanımı artırmadan önce bu sorunları çözüme kavuştursunlar” dedi.

“Heveslendik Kullanıyoruz”

Bisiklet sürmek için istasyona gelen Bülent Özölçer ise “İlk deneyimim olacak. Böyle bir proje yapıldığını duyduk. Artık sık sık kullanırım. Üye olup işe veya park yerlerine giderken bisikletleri kullanacağım” dedi.

Görüşlerini aldığımız başka bir vatandaş ise “Gezmek için kullanacağım. Heveslendim. Güzel bir proje olmuş Çorum adına. Hep kullanmayı düşünüyorum” dedi.

“ÇORBİS Her Yerde Olmalı”

Şimdilik sekiz noktada ÇORBİS istasyonlarının daha çok yerde olmasını talep eden vatandaşlar “Mimar Sinan Mahallesi’ne de bisiklet konulmasını rica ediyoruz. Mimar Sinan Mahallesi’nden en yakın yer Kent Park. Ora da uzak geliyor” dedi.

“Hatalarla Dolu Uygulama”

Vatandaşlar ÇORBİS uygulaması üzerinden üye olup bakiye yükledikten sonra bisiklet kullanabilecek. Uygulamayı kullanan vatandaşlardan bazıları ise uygulamada problem yaşadıklarını dile getirdi.

Uygulamada yaşanılan sorun hakkında konuşan Sakıp Karanfil “Bakiye yüklemede sorun var her bakiye yüklemesi için abonelik ücreti talep ediyor” dedi.

Yaşadığı sorunu anlatan başka bir vatandaş ise “Bisikleti sevdirmek için güzel bir uygulama fakat abonelik gerçekleştirilirken SMS ile doğrulamada bir problem yaşadım. SMS doğrulama kodu almadım” dedi.

“Param Boşa Gitti”

Bakiye yüklemede bir problem yaşadığını belirten Melisa Korkmaz da “Uygulamaya para yükledim bakiyede gözükmüyor. İki kere abone olundu her girişe abonelik istiyor. Param boşa gitti” dedi.

Vatandaş ÇORBİS’ten Nasıl Faydalanacak?

Sekiz noktada bulunan ÇORBİS istasyonundan bisiklet almak isteyen vatandaşlar, cep telefonlarına ÇORBİS uygulamasını indirerek sisteme üye olacak. Kullanım koşullarını kabul ettikten sonra uygulama üzerinden belirlenen ücretleri seçerek hesabına yükleme yapabilecek. Hesaba yükleme yaptıktan sonra bisikletlerin bulunduğu alandaki istasyonlara uygulama üzerindeki karekodu okutarak bisikletleri kullanabilecek. Uygulama üzerinden kullanmayı tercih etmeyenler ise istasyonlarda bulunan ödeme noktaları üzerinden üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ister kredi kartı ister belli bir ücret karşılığında abonelik kartı alarak ÇORBİS’ten faydalanabilecek.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?