Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum, ÇÖLYAK Hastalarının Umudu Olacak

corumcolyakumutolacak
16 Haziran 2017

Çorum, ÇÖLYAK Hastalarının Umudu Olacak
Çorum Valiliği Karabuğday Yetiştiriciliğini Teşvik Edecek

Çorum, ÇÖLYAK hastalarının umudu olacak. Çorum Valiliği, kırsal alanda Karabuğday yetiştirilmesini teşvik etmek amacıyla çalışma başlattı.

Buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi birçok tahılı tüketemeyen ÇÖLYAK hastaları için alternatif oluşturuluyor. Hastaların yemeklerinde en çok kullandığı karabuğday, Çorum Valiliği’nin başlattığı projeyle Çorum’da yetiştirilecek.

Çorum Valiliği himayesinde, İl Özel İdaresi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Çorum’da Karabuğday yetiştirilmesi için proje geliştirildi.

Türkiye’de Karabuğday kültürünü yaşatmak, karabuğday ithalatını en az seviyeye indirgemek ve Çorum’da bulunan ÇÖLYAK hastalarına umut olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından karabuğday tohumu üretilecek.

Proje, ÇÖLYAK hastalarına umut olmasının yanı sıra çiftçilere de ek kapısı olacak.

Çorum Valiliği’nden yapılan açıklamada “ÇÖLYAK hastalarının diyetinde glüten çok önemli bir problem oluşturmaktadır. Karabuğday glüteni içermemektedir. Çiftçilerimizin karabuğday yetiştiriciliğine teşvik edilerek ilimizin ekonomik gelirlerinin artırılması amaçlanmaktadır” denildi.

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?