Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

“Çorum Basını Türkiye’ye Örnek”

asginbasin
09 Ocak 2019

AK Parti Çorum Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Aşgın, kentteki basın mensuplarıyla bir araya geldi.

AK Parti Çorum Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Aşgın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle kentteki televizyon, gazete, internet haber sitesi temsilcileriyle kentteki bir lokantada bir araya geldi. Toplantıya, Basın İlan Kurumu Çorum Şube Müdürü Osman Bolluk, Çorum Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Çelik, Çorum Gazeteciler Cemiyeti’nden Bülent Özkaleli, Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı Birkan Demirci ile gazeteciler katıldı.

Kahvaltı ikramının ardından AK Parti Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Aşgın, bir konuşma yaptı. Katılımcıların 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Aşgın, “Şehrimizde, ülkemizde basında görev yapan, çalışan, bu alanda emek veren tüm gazeteci kardeşlerimizin, “10 Ocak Gazeteciler Gününü” tebrik ediyorum. Allah her bir arkadaşımıza işlerinde kolaylıklar nasip etsin. Ülkemizde ve şehrimizde basın tarihine adını yazdırmış, bugün aramızdan ayrılan, vefat eden bütün basın mensuplarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Vefat eden basın mensuplarımızı, hayırla yâd ediyorum. Gazetecilik mesleğini icra etmiş ve bugün de etmekte olan basın mensuplarımıza, uzun ve hayırlı bir ömür temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“BASIN, DEMOKRASİNİN EN ÖNEMLİ

VASITALARINDAN BİRİSİ OLDU”

1830’lu yıllardan bugüne gazetecilik mesleğinin Türk demokrasisine büyük katkılar sağladığını dile getiren Başkan Adayı Aşgın, “Gazeteciliğe, gazetecilik mesleğinde emek veren kardeşlerimize tahsis edilmiş önemli günler var. Bu günlerde yıl boyu dünyada, ülkemizde, şehrimizde olup bitenlerden haberdar olmamızı sağlayan haber kaynağımız olan basın mensuplarımızın yaşadığı sorunlara, çalışma koşullarına dair gündem oluşuyor. Gazetecilerimizle, basın mensuplarımızla bir araya geliniyor, hal hatır soruluyor, mesleğin saygınlığının gerektirdiği faaliyetler yapılıyor.  Dünyanın her yeri için muhtemelen öyledir ama bizim tarihimizde, özellikle son 2 yüzyılımızda gazeteciliğin çok daha farklı ve fazla önemi var.  1830’lu yıllardan beri basın, bilgi paylaşımının, halkı bilgilendirmenin ve demokrasinin en önemli vasıtalarından biri oldu.  Türk basını, özellikle de mahalli basınımız, milli mücadele yıllarında, milli birlik ve beraberliğin sağlanması yönünde görevini en iyi şekilde yerine getirdi” ifadelerini kullandı.

“DİRENİŞİN SESİ OLDU”

Kurtuluş Savaşı ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi Türk milleti için önemli ve tarihi günlerde vatandaşlara yön gösteren yayınlar yapıldığını dile getiren Aşgın, “Anadolu’nun düşman işgaline karşı direnişinin yürekli sesi oldu. Kurtuluş savaşı yıllarında bu milletin varlık mücadelesinde kahramanlarının destanını yazdı. Merhum Mehmet Akifler, Hasan Tahsinler; onların ortaya koyduğu mücadele İstiklal Harbinde bu milletin sesi oldular. Kurtuluş Savaşı’nı sadece eli silah tutan dedelerimizle kazanmadık. Basın ordusunun da dedeleriyle kazandık. Onlar aynı zamanda büyük gazetecilerdi. Destan yazan Mehmetçiğimizin zaferini Türkiye’ye anlattılar. Yerel basınımız bu konuda çok daha güzelini yaptı. Kurtuluş Savaşı’nda maddi destek lazımsa yerel basın destek vermiş. Bir savaş mı kazanmışız manşetlere taşımış. Bizim gururumuz olmuş Çorum basını.

15 TEMMUZ’DA BASIN SAYESİNDE KALKIŞMA ÖNLENDİ

Yine sonraki yıllarda, en son da 15 Temmuz’da basının, vatanını, milletini, bulunduğu şehri düşünen gazetecilerin, basın mensuplarının ne büyük vazife ifa ettiğini biliyoruz. 15 Temmuz’da bu ülkenin lideri Recep Tayyip Erdoğan bir basın mensubunu arayıp tüm Türkiye’yi sokağa davet etmeseydi bugün nerelerde olurduk Allah bilir. Biz bugün ne ben aday olurdum ne siz burada özgürce çalışabilirdiniz. Geriye doğru baktığımızda 50-100 yıl sonra o görüşmeyi yapan gazeteci unutulmayacak” dedi.

“SLOGANLARIMIZI GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Aşgın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

2009 yılında İl Genel Meclisi’ne aday olduğumda ‘Gelin bu kenti yönetelim’ demiştim. 2007’de milletvekili aday adayı olduğumda ‘Herkese yetecek sevgimiz var’ diye yola çıkmıştık. Aynı sloganları başımın üstünde taç edip şuan huzurlarınızdayım. Bir imtihanın içerisindeyim. Bu sloganlar sadece slogan olarak mı kalacak yoksa gerçekleştirebilecek miyiz, bunu göreceğiz. Ben bunun imtihanı içerisinde olduğumun farkındayım.

ŞEHRE KARŞI SORUMLULUK

Doğru ve tarafsız habercilik ilkesi ile vatanın ve milletin menfaatleri doğrultusunda haber yapmak bu mesleğin asıl görevi ve sorumluluğu. Çok kıymetli bir iş yapıyorsunuz. Bir manada vatandaşların gören gözüsünüz.  Bugün dünyanın her noktasından, yaşananlardan bir şekilde haberdar oluyorsak bu basın mensuplarımız sayesinde oluyor.  Gazeteler, haber dergileri, internet haberciliği vesaire. Bunların hepsi, insanlarımızın haber alma hakkının karşılayan mecralar. Dünyada, ülkemizde, şehrimizde kültür, sosyal, ekonomik gelişmelerle ilgili vatandaşlarımıza bilgi akışı sağlıyor. Bir anlamda bakış açımızın şekillenmesinde önemli bir görevi sürdürüyorlar.  Bu sorumluluğu hakkıyla yerine getiren, bulunduğu topluma, şehre karşı sorumluluk hissiyle hareket eden gazeteci arkadaşlarımıza özellikle teşekkür ediyorum.

DAHA DA BİRLİK İÇİNDE OLACAĞIZ

Çorum zaten birlik ve beraberliğini yakalamış bir şehir. Bizim ayrımız kayrımız yok. Biz kardeşiz. Bu coğrafyayı, bu toprakları birlikte Çorum yaptık. Hiçbir etnik kimlik gözetmeksizin, kimsenin saçına, kılığına, kıyafetine bakmaksızın yöneteceğiz. Biz birlik olduğumuza zaten inanıyoruz. Bizim yapmaya çalıştığımız bu birliği daha da güçlendirmek olacaktır.

BASIN MENSUPLARIMIZIN SORUNLARINI BİLİYORUZ

Şehrimizde 3 gazete,  15’e yakın fazla da internet haber sitesi var.  Çorum basın camiasının gücünü yakından bilen birisiyim.  Bugüne kadar görev yaptığım, gönüllüsü olduğum sivil toplum kuruluşlarında basınla, basın mensuplarımızla sürekli irtibatta olduk.  Bu süre içerisinde gördüm ki; Çorum’da da basınımızın önemli etkisi ve gücü var.  Biz de Çorum’da basın emekçilerinin sorunlarını, karşı karşıya kaldığı meseleleri biliyoruz. Bu alanda çalışan arkadaşlarımızın daha nitelikli, daha kaliteli, daha güvenilir, daha özgür haber yapabilmeleri için cemiyetlerimizle birlikte çalışacağımızı bilmenizi isterim. İnşallah bu işi hakkıyla yapan kardeşlerimizle, sizlerle sürekli istişare içinde olacağız.

ÇORUM BASINI TÜRKİYE’YE ÖRNEK

Çorum basını tüm Türkiye’ye örnek. Örnek bir basın kuruluşlarıyla yaşamaktan gerçekten onur duyuyoruz. Her yerde anlatıyoruz. Başka illere gittiğimizde yerel basın zayıf diyorlar. Bizlerde bizim basınımız güçlü diyoruz. Övünerek anlatıyoruz. Bizde 3 tane gazete var, bunların tirajları binlerce diyoruz. Gerçekten sizinle gurur duyuyoruz.”

 

“STK’LARIN BİR ARADA OLABİLECEĞİ BİR ALAN PLANLIYORUZ”

Öte yandan projelerini kesin adaylık sürecinin tamamlanmasının ardından açıklayacağını duyuran Aşgın, toplantıda sivil toplum kuruluşlarını yakından ilgilendiren bir projeden bahsetti. Aşgın projeye ilişkin, “Sivil toplum örgütlerinin bir arada olabileceği bir yer planlıyoruz. Ben sivil toplum örgütlerinden geliyorum. Orasının yer kirası, sabit birisinin çalıştırılması, 50 kişilik konferanslar için yer bulma konusunda sıkıntılar yaşadım. Biz STK’larla ilgili böyle bir çalışmayı çok kısa süre içerisinde başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?