Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum’da Tarihi Eser Operasyonu

Çorum’da Tarihi Eser Operasyonu
16 Şubat 2012

268 parça tarihi eser ele geçirildi

Çorum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Helenistik dönemlerine ait olduğu belirlenen 268 parça tarihi eser ele geçildi.

Yapılan istihbarat sonucunda H.A. isimli bir kişide tarihi eser bulundurduğu bilgisine ulaşan polis, şüpheli şahısı üzerinde çok sayıda tarihi eserle birlikte yakaladı. H.A.’nın el çantasında yapılan aramada çeşitli dönemlere ait, tarihi para, sikke ve mühür olmak üzere toplam 268 parça tarihi eser bulundu.

Yakalanan şüpheli hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na Muhalefet, Tarihi Eser Bulundurmak ve Satmak İddiasıyla yasal işlem yapıldı. Operasyonda ele geçirilen tarihi eserler ise Çorum Müzesine teslim edildi.

Çorum Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Çorum’un zengin bir tarihi geçmişe sahip olduğu belirtilerek “Zengin uygarlıların hüküm sürdüğü Çorum topraklarında bir çok tarihi eserin var olduğu ve toplumun ortak mirası olan bu eserlerin resmi görevli kurum ve kuruluşlarca tespit edilip çıkartılması ve sergilenmesin özellikle Çorum’un turizm potansiyeli açısından önem taşıdığı bilmektedir. Bu zengin tarihi mirasın yasal olmayan yollarla elde edilerek bundan kazanç sağlamaya çalışan kişi yada kişilere kaşrı mücadelemiz sürecektir” denildi.

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?