Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Ayakkabı Kutularındaki Paralar Aslan’a İade Edilecek

ayakkabikutu
19 Aralık 2014

ayakkabikutu

Ayakkabı Kutularındaki Paralar Aslan’a İade Edilecek
Peki Osmancık İmam Hatip Lisesi Yapılacak Mı?

17 Aralık resmen kapandı, iki isim paralarını faiziyle geri alacak.

Barış Güler ile Süleyman Aslan, 17 Aralık’ta evlerinde bulunan ve adli emanetçi olarak devlet bankasında tutulan paralarını yasal faiziyle birlikte geri alacaklar.

Şimdi gözler Osmancık İmam Hatip Lisesi inşaatı için bağış olduğu söylenen bu paralarla İmam Hatip Lisesi’nin yapılıp yapılmayacağında.

17 Aralık soruşturmasının takipsizlik kararına yapılan itirazların reddedilmesinin ardından, Osmancıklı olan Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde bulunan ve adli emanetçi olarak bir devlet bankasında tutulan paralar yasal faizi ile birlikte iade edilecek.

Hatırlanacağı üzere Aslan, ilk gözaltına alındığında, “Evimden çıkan paraların tamamı bağışlardan toplanan paralardır. Bu paralar Makedonya’da Balkan Üniversitesi ve Osmancık’da imam hatip lisesinin yapımında kullanılacaktır. Oralara gönderecektim” demişti. Aslan’ın, Yardım Toplama Kanunu’na muhalefet ettiği anlaşılmıştı. İade işlemleri için savcılığın yazısı bekleniyor.

Aslan’ın evinde bulunan 1 milyon Euro ise geçtiğimiz aylarda Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı’na iade edilmişti. Vakfın Türkiye temsilciliğinin avukatı Ömer Faruk Hansu, soruşturma sürerken 1 milyon Euro’nun vakfa ait olduğunu söylemiş ve iadesini talep etmişti. Bu talep savcılık tarafından kabul edilmişti.

Süleyman Aslan’ın avukatı Prof. Dr. Ersan Şen ise “Süleyman Aslan’ın evinde ele geçirilen paralar İstanbul Valiliği’ne gönderilecek. Bu paranın bağış parası olduğunu belirterek iadesini talep edeceğiz. Çünkü el konulan paranın içerisinde, bağış paralarının yanı sıra Süleyman Aslan’ın kendi kişisel parası da var. El konulan paralar adli emanette tutulur. Tutar yüksek olunca, herhangi bir bankanın vadesiz mevduat hesabına yatırılır. Yatırıldığı dönemdeki faiz oranına göre işlem görür ve faiz işler” dedi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?