Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Asgari Ücret İçin Tarih Belli Oldu

asgari-ucret-icin-tarih-belli-oldu
11 Kasım 2015

Asgari Ücret İçin Tarih Belli Oldu

Türkiye’nin tartıştığı asgari ücrette formül bulundu. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret yeni zam formülüyle birlikte yürürlüğe girecek. 1 Ocak’ta bin 300 liraya yükseltilecek asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılmayacak. Böylece asgari ücret 6’şar aylık dönem için değil; 2016 yılının tamamı için ‘yıllık’ belirlenecek.

Böylece 1999’da başlayan asgari ücreti yılda iki kez artırma uygulamasından vazgeçilerek, yıllık belirlemeye dönülmüş olacak. Hatta hükümet isterse bu süreyi iki yıla kadar uzatmak da mümkün olacak.

Öte yandan Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’te, asgari ücret komisyonunun 1 Aralık’ta toplanacağını açıkladı. Çelik, “Hükümetin tavsiyesi Komisyona iletilecek ve asgari ücret 1 Ocak 2016 itibarıyla bin 300 lira olacak” dedi.

Asgari Ücretin 1300 Lira olmasına iş dünyası ise şartlı destek verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, asgari ücretin işverene maliyetinin bin 500 lirayı geçmeyecek şekilde artırılmasını desteklediklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin, “Asgari ücretin işverene şu andaki maliyeti bin 500 lira. Asgari ücret tabi ki artırılabilir. Ancak işverene maliyeti bin 500 lirayı geçmeyecek şekilde artırılmasını destekliyoruz” dedi.

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?