Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

“Ailenin Önemi ve Toplum İçindeki Yeri”

“Ailenin Önemi ve Toplum İçindeki Yeri”
13 Mart 2013

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü, “Güvenli hayat ve güvenli gelecek için çocuk ve gençler sosyal katılım ve destek” programını başlattı.

“Geleceğe Yakılan Meşale” isimli proje kapsamında “Ailenin Önemi ve Toplum İçerisindeki Yeri” konulu panel düzenledi.

Hitit üniversitesinden Akademisyenlerin konuşmacı olarak katıldığı panel Devlet Tiyatro salonunda gerçekleştirildi.

Panel açılış konuşmasını yapan Çorum Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdür Vekili Celal Bozkurt proje hakkında bilgi verdi.

Bozkurt’un açılış konuşmasının ardından “Ailenin Önemi ve Toplum İçerisindeki Yeri” konulu panele geçildi.

Prof.Dr. Osman Eğri’nin yönettiği panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Ahmet Cahit Haksever, Yrd. Doç.Dr. İclal Arslan ve Yrd. Doç.Dr. Yakup Coştu katıldı.

Osman Eğri konuşmasında ailelerin temel direğinin anne olduğunu ifade etti. Eğri yapılan bir araştırmaya göre, anne şefkati ve merhametinden mahrum olan çocuğun ilerleyen yaşlarda cinayet işlediğini belirtti.

Doç. Dr. Ahmet Cahit Haksever’de aile kurulmasının dini gereklerine çekti. Mevlana’nın tavsiyelerden örnekler veren Haksever, mutlu bir evlilik için eşlerin denk olması gerektiğini ifade etti.

Yrd. Doç.Dr. İclal Arslan ise ailede adaletin sağlam bir şekilde oluşması gerektiğini belirtti.

Panelde son konuşmayı yapan Yrd. Doç.Dr. Yakup Coştu’ta evlenme ve boşanmalarla ilgili yapılan araştırma sonuçlarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumunun evlenme ve boşanma istatistiklerine göre, Çorum’da 2002 – 2009 yılları arasında 6 bin kişinin evlendiğini 2009’dan sonra bu rakamın 4 binlere düştüğünü söyledi.

Çorum’da 2011 yılında 4 bin 383 kişi evlendiğini, 769 kişinin boşandığını açıklayan Coştu, boşanma oranının, erkeklerde 30 ile 34 yaş, kadınlarda 25 ile 29 yaş arasında yoğun olduğunu belirtti. Coştu ayrıca TÜİK verilerine göre evliliğin ilk 5 yılı içinde boşanma oranın daha fazla olduğunu kaydetti.

“Ailenin Önemi ve Toplum İçerisindeki Yeri” konulu panelin ardından konuşmacılara teşekkür belgeleri verildi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?