Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Ailelere ‘Çocuk İhmali ve İstismarı’ Anlatıldı

ailelerecocukistismarianlatildi
08 Kasım 2018

Öğrenci velilerine ‘Çocuk İhmali ve İstismarı’ konulu eğitim semineri gerçekleştirildi.  İsmail Kakaç İlkokulu’nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak Çorum Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Avukat Hande Güllü katıldı.

İsmail Kakaç İlkokulu konferans salonunda gerçekleşen semineri öğrenci velilerinin yanı sıra Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Hasan Kızıltepe, Okul Müdürü Ender Özcan Özçakır  da izledi.

Seminerin açılış konuşmasını Okul Müdürü Ender Özcan Özçakır yaptı. Son dönemlerde gündemde olan çocuk istismarının üzücü ve vahim olaylara neden olduğunu vurgulayan Özçakır,  ayrım gözetmeksizin tüm çocukların sağlık, beslenme, eğitim ve yaşam hakkı gibi temel haklarının olduğunu ifade etti. Çocuk ihmalinin ve istismarının engellenmesi konusunda yetişkinlere önemli görevler düştüğünü belirten Özçakır ailelere mesaj verdi.

Özçakır’ın konuşmasının sonunda Çorum Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Avukat Hande Güllü “Çocuk İhmali, İstismarı ve Hukuksal Boyutu” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Güllü, bu konuda çok duyarlı ve donanımlı olduğunu, velilerin de bu eğitimden fazlasıyla kazanımlar elde edeceğine inandığını belirterek katkılarından dolayı Çorum Barosu’na, Çorum Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı ve üyelerine teşekkür ederek konuşmasına başladı.

Avukat Hande Güllü seminerde, çocuk hakları sözleşmesi ve tarihçesi, çocukların temel hakları İhmal ve İstismarın türleri, bu tür suçların Türk Ceza Kanunu ve anayasadaki karşılığı konularında bilgiler verdi.

Türkiye´de yaşanmış olan örnek ihmal ve istismar vakaları ve hukuksal boyutlarından da söz eden Güllü,  çocuk izlem merkezlerinin işleyişi ile istismar konusunda kamu görevlileri ve vatandaşların yasal sorumluluklarını da tüm detaylarıyla anlattı.

Avukat Hande Güllü’nün ardından söz alan Çorum Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Lale Koldaş ta iyi yetiştirilmiş bireylerin çok olmasına karşın, suç işlemeye yatkın kişilerin de yetiştiğini, bu konuda hukuksal mücadelenin yanı sıra önleyici rehberlik çalışmaları kapsamında eğitimin de önem taşıdığını belirterek, eğitimcilere büyük görevler düştüğünü söyledi.  Bu tür aile eğitimlerinin yetişkinler için büyük fırsat olduğunu vurgulayan Koldaş, kendilerini ağırlayan okul yönetimine, çalışanlarına ve seminere katılan velilere teşekkür etti.

Sunumun ardından katılımcılardan gelen sorular cevaplanırdı. Eğitimin sonunda Okul Müdürü Ender Özcan Özçakır, Çorum Barosu Yönetim Kuruluna, Çorum Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Lale Koldaş ve Çorum Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi ve aynı zamanda sunumu gerçekleştiren Avukat Hande Güllü’ye teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?