Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

14 Mayıs Eczacılık Günü Kutlanıyor

eczacilikgunu
14 Mayıs 2019

14 Mayıs Eczacılık Günü, tüm yurtta olduğu gibi Çorum’da da kutlanıyor.
45. Bölge Eczacılar Odası tarafından 14 Mayıs Eczacılık Günü kutlanıyor. Bu kapsamda Eczacılar Odası’nda bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya basın mensuplarının yanı sıra, 45. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Sönmez Çalışkan ile eczacılar katıldı.
Toplantıda açıklamalarda bulunan 45. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Sönmez Çalışkan, bu yıl 14 Mayıs kutlamalarının temasını “Anne ve Bebek” olarak belirlediklerini kaydetti. Çalışkan, “Her yıl 14 Mayıs’ta Türk Eczacılar Birliği ile 54 Eczacı Odası önemli temalar belirliyor. Bu 14 Mayıs’ı anne ve bebek sağlığına odaklandık. Biz eczacıların bu alandaki rolünü pekiştirmek adına temamızı anne-bebek dostu eczane olarak belirledik. Toplum yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalarımızın daha iyi bir sağlığa ulaşmaları her zaman öncelikli hedefimizdir” dedi.

“BİLGİLERİMİ SÜREKLİ GÜNCELLİYORUZ”
Bilgilerini sürekli meslek içi eğitimlerle tazelediklerini kaydeden Çalışkan, “Yaklaşık 200 yıllık bir mesleğin mensubu olan bizler, ülkemizin dört bir yanında 26 bine yakın noktasında kamu yararını insan ve toplum sağlığını önceleyerek icra ederken, aynı zamanda da bu kutsal mesleğimizi ileri taşıyor ve en güvenilir meslek grupları arasındaki üst sıralardaki yerimizi daha da ileri taşıyoruz. Akademik eğitimimizi tamamlayıp sahada hizmet etmeye başladıktan sonra tıp dünyasında yaşanan gelişmeleri yakından takip edip, bilgilerimizi sürekli meslek içi eğitimlerle güncelliyoruz. Halkın ve kamunun nazarındaki konumumuzu hak ettiği seviyede tutuyoruz” ifadelerini kullandı.

“TOPLUM İÇİN GÜVENLİK AĞI OLUŞTURUYORUZ”
Özellikle akılcı ilaç kullanımı konusunda eczacıların büyük rolü olduğuna dikkat çeken Çalışkan, “Eczacılık tarihini insanlık tarihinden ayıramayız. Tıpkı eczaneleri mahallelerimizden, yani yaşamın içerisinden ayıramayacağımız gibi. Halka en yakın sağlık danışmanı olan biz eczacılar, köylerden kentlere ülkenin her köşesine yayılmış ağı ile en kolay ulaşılan sağlık çalışanlarıyız. Kesintisiz sağlık ve ilaç hizmeti vermeye çalışıyoruz. Hastalarımızın her türlü sorunlarına derman olmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Yanlış ilaç kullanımında denetim mekanizması işlevi görüyor, bir nevi toplum için güvenlik ağı oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

“BEBEĞİNİZİN VE SİZİN HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE ECZANELERDEN ALINIZ”
İnternette anne ve bebek bakımı için ürünlerin satıldığını, bu ürünlerin toplum sağlığını tehdit ettiğini vurgulayan Çalışkan, “Son zamanlarda tarafımızca asla kabul edilemeyecek uygulamalara şahitlik ediyoruz. Bugüne dek eczanelerde eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin eczane dışından satılmaya başlandığını, ticari kaygılarla hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu tarz plansızca yapılan uygulamaların toplum sağlığını tehdit ettiğini söylüyoruz. İnternetten pek çok şeyler alabilirsiniz, ancak anne-bebek ürünlerini internetten almayın. İlaçlarınızı internetten almayın. Bu ürünleri bebeğinizin ve sizin hak ettiği şekilde eczanelerden alınız” diye konuştu.

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?