Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Zehirli Mantar Uyarısı!

Zehirli Mantar Uyarısı!
12 Nisan 2019

Zehirli Mantar Uyarısı!

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü mantar zehirlenmelerine karşı halkı uyardı.  Mantar zehirlenmeline karşı alınacak alacak tedbirler İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde görüşüldü. Yapılan açıklamada Mantar zehirlenmelerinin, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların artması nedeniyle sıkça karşılaşılan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekildi.

İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ömer Sobacı başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde, mantar zehirlenmelerine karşı halkın bilgilendirilmesi konusunda yapılacak çalışmalar belirlendi.

Bu kapsamda, mantar zehirlenmesi vakalarının yaşanmaması için halkın bilgilendirilmesi sağlanacak. Doğada kendiliğinden yetişen, türü bilinmeyen mantarların tüketimi ve satışına önlenmesi konusunda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Belediye ekiplerince denetimler yapılacak.  Üreticisi, imal ve son kullanma tarihleri belirtilmeyen mantarların satışına izin verilmeyecek.

Öte yandan mantar zehirlenmesi yaşayan vatandaşların zaman kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna müracaat etmesi ve 114 numaralı telefondan Ulusal Zehir Danışma Merkezini aramaları gerektiği bildirildi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?