Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Yardım Dağıtımında İzdiham

yardim-dagitiminda-izdiham
18 Ocak 2016

Yardım Dağıtımında İzdiham

Çorum’da Iraklı sığınmacılara yardım dağıtımında izdiham yaşandı. Sığınmacılar, yardım kampanyası kapsamında dağıtılan battaniyeleri almak için hücum ederken, arada kalan çocuklar ezilme tehlikesi yaşadı. İzdiham önlenemeyince dağıtım tamamlanamadı.

Çorum’da yaşayan sığınmacılar için battaniye ve giysi yardımı kampanyası düzenlendi. Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir’in girişimiyle düzenlenen kampanyada, hayırseverler tarafından verilen battaniyeler Ulukavak Mahallesi muhtarlık binası önünde dağıtılmak istendi.

Dağıtımı önceden haber alan sığınmacılar muhtarlık binası önünde toplandı. Dağıtım öncesinde İl Müftülüğü Hac ve Umre Sorumlusu Mustafa Vehbi Köklükaya, hayır sahipleri için dua okudu.

Duanın ardından dağıtıma başlandı. 300 adet battaniye ve 150 parça kıyafetin yer aldığı çuvallar açıldığında sığınmacılardan bazıları sırayı bozarak dağıtılan yarımları kapmaya çalıştı.  Çocuk, kadın ve gençlerin yer aldığı yüze yakın Iraklı sığınmacı aynı anda battaniye almak istedi.

Sığınmacılar, sıraya geçen uyarılarına rağmen aldırış etmeyince izdiham ortaya çıktı.  Yarımları dağıtan mahalle muhtarı Hanefi Özdemir’in de zor anlar yaşadığı dağıtım sırasında tartışmalar yaşandı.

Tüm çabalara rağmen izdiham önlenemeyince dağıtım yarıda kaldı. Çuvallar içerisindeki battaniye ve kıyafetler muhtarlık binasına taşınarak dağıtıma ara verildi.

Yardım konusunda Çorum halkına da teşekkür eden Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanefi Özdemir, sığınmacıların kış dönemini rahat geçirebilmeleri için Nisan ayına kadar yarımları sürdüreceklerini bildirdi.

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?