Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Vatandaşın Baz İstasyonu Zaferi

vatandasinbazistasyonuzaferi
11 Temmuz 2019

 

BAZ İSTASYONU DAVASINI MAHALLE SAKİNLERİ KAZANDI

Çorum’da 2 yıl önce vatandaşların eylem yaparak tepki gösterdiği baz istasyonuyla ilgili, mahkemeden mahalle sakinleri lehine karar çıktı. Çorum 2.Asliye Hukuk Mahkemesi, eylemlere ve tepkilere neden olan baz istasyonunun kaldırılmasına karar verdi.

Hatırlanacağı üzere Bahçelievler Mahallesi İpekli Evler 5. Sokakta bir vatandaş evinin bahçesini baz istasyonu yapılması için GSM operatörüne ücret karşılığında kiralamıştı. Firma, 2016 yılı Aralık ayında baz istasyonu kurmak için çalışmalara başladığı sırada mahalle sakinlerinin tepkisiyle karşılaşmıştı. Çalışmanın yapıldığı bölgede toplanan kalabalık grup işçilere engel olmaya çalışmıştı.

MAHALLE SAKİNLERİ EYLEM YAPMIŞTI

Evlerinin yanına baz istasyonu yapılmasına tepki gösteren vatandaşlar günlerce eylem yaparak direnmişti. Zaman zaman tartışmaların ve kavgaların yaşandığı olaylarda yaralananlar da olmuştu. Mahalle sakinlerinin tepkisi üzerine çalışmalara ara veren GMS şirketi polisin güvenlik önlemleri altında çalışmalarını sürdürerek baz istasyonunu tamamlamıştı.

BAZ İSTASYONUNUN KALDIRILMASI İÇİN DAVA AÇILDI

Tepkilere rağmen GSM firması geri adım atmayınca mahalle sakinleri yargıya başvurdu. Çorum 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 2017 yılında açılan dava sonuçlandı.

Karar duruşmasında bazı mahalle sakinlerinin de beyanı dinlendi. H.C. isimli bir mahalle sakini ifadesinde “Baz istasyonu geçtiğimiz yıl kuruldu. Biz mahalleli olarak panik içinde yaşamaya başladık. Eşim kanser hastasıdır, baz istasyonu kurulduktan sonra strese girdi. Yeğenim troid hastası oldu, bu hastalıkların sebebini baz istasyonuna bağlıyoruz” dedi.

‘SAĞLIK SORUNLARI YAŞAMAYA BAŞLADIK’

Tanık olarsak dinlenen S.K isimli bir vatanda ise  baz istasyonu kurulduktan sonra sürekli baş ağrıları yaşadığını ve kalp hastası olan eşinin son bir yıl içinde ağırlaştığını iddia etti. Beyanlarına başvurulan diğer tanıklar da şikayetlerini dile getirerek,  baz istasyonu yüzünden sağlıklarının bozulduğunu iddia ettiler.

‘YAŞAM HAKKI DİKKATE ALINMALI’

Davacı vekili Avukat Doğan Öksüz de insanların sağlığı için baz istasyonunu kaldırılmasını gerektiğini savunarak  “İnsan hayatının, çocukların geleceği, sağlıklı çevre ve yaşam hakkı dikkate alınmalıdır. Mahkeme aksi kanaatte ise kanserli yaşamı ve sermaye tarafını desteklemiş olacaktır” dedi.

GSM firması avukatları ise baz istasyonuyla ilgili mahalle sakinlerinin verdiği beyanları kabul etmediklerini söyleyerek, davanın reddedilmesini istedi.

MAHKEME VATANDAŞI HAKLI BULDU

Duruşma sonunda kararı açıklayan mahkeme heyeti, Bahçelievler Mahallesi İpekli Evler 5. Sokakta bulunan baz istasyonun kaldırılmasına karar verdi.  Bu kararın ardından GSM firmasının Samsun İstinat Mahkemesine itirazda bulunması bekleniyor. İstinat Mahkemesi bu itirazı reddetmesi halinde baz istasyonunun kaldırılması için firmaya süre verilecek.

‘BÜYÜK BİR MÜCADELE ÖRNEĞİ GÖSTERİLDİ’

Konuyla ilgili açıklama yapan davacı vekili Avukat Doğan Öksüz, mahkemenin insan sağlığını ve çocukların geleceğini düşünerek vatandaş lehine karar verdiğini ifade etti. Öksüz “Daha önce ülkemizde ilk defa Bahabey Caddesi üzerinde bulunan baz istasyonunun kaldırılmasını sağlamıştık.Şimdi de tarafımızca takip edilen bir başka dava sonucunda ilimizin başka bir mevkisinde bulunan baz istasyonunun kaldırılmasına karar verildi. Mahalle halkı bu dava öncesinde çok büyük bir mücadele örneği göstermiştir. Mahkeme hakimimiz de ölüm, cep telefonunun çekim gücü ve kanserli yaşam yerine insan hayatı, çocuklarımızın geleceği ve sağlıklı çevreyi tercih etmiştir. Mahkeme hakimine ‘Siz bahçesinde 2 adet baz istasyonu bulunan bir eve komşu olarak yaşamak ister misiniz ? Cevabınız hayırsa davamızı kabul edin’ şeklinde beyanda bulunduk” şeklinde konuştu. (Haluk Söylemez)

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?