Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Türbeyi Ziyarete Gelenler Şoke Oldu

turbeyi-ziyarete-gelenler-soke-oldu
18 Mayıs 2015

Türbeyi Ziyarete Gelenler Şoke Oldu

Çorum’un  İskilip İlçesinde Şeyh Yavsi Cami türbesi kaderine terk edildi. Restorasyon çalışmaları sırasında yetkililer önlem almayınca sokak köpekleri türbeleri mesken tuttu.

İskilip ilçesinde tarihi Şeyh Yavsi Camii’nde Şeyh Yavsi ile babası Mustafa Kuşçu’nun türbelerinin bulunduğu bina harabeyi andıran bir görüntü sergiliyor. Şeyh Yavsi Cami’sinin restorasyonu için bir süre önce çalışma başlatılmıştı.

Çalışmalar sırasında türbe binasının kapısı ve duvarının bir bölümü yıkıldı. Türbenin üzeri toz ve toprak içerisinde kalırken, çalışma sırasında türbeyi korumak için önlem alınmaması dikkat çekti.

Bir süredir türbe duvarlarının yıkık olması nedeniyle binaya giren köpekler burayı kendilerine yuva yaptı.

Türbeyi ziyaret için gelen vatandaşlar karşılaştıkları manzara karşısında şok oldu. Köpeklerin cirit attığı türbede hiçbir önlem alınmaması tepkilere neden oldu.

Çorum İl Müftüsü Mehmet Aşık, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Şeyh Yavsi Cami türbesinde restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Şuan yasal sorumluluğumuz olmasa da vicdani sorumluluğumuz var. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yazı yazıp bölgenin korunması yönünde çalışmalarımızı yapacağız” dedi.

Bilindiği üzere Şeyh Yavsi Camii İskilip ilçesinin en eski tarihi yapılarından biri olma özelliği taşıyor. Meydan Çarşısındaki Cami, Ebusuud Efendi’nin babası Şeyh Muhyiddin Yavsi tarafından tek kubbeli olarak yaptırılmış.

esinin En Eski Tarihi Yapılarından Biri Olma Özelliği Taşıyor. Meydan Çarşısındaki Cami, Ebusuud Efendi’nin Babası Şeyh Muhyiddin Yavsi Tarafından Tek Kubbeli Olarak Yaptırılmış.

 

2015 Genel Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vereceksiniz?


Anket Sonuçları

Loading ... Loading ...

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?