Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Tepkiler Üzerine Geri Adım Attı

Tepkiler Üzerine Geri Adım Attı
12 Ocak 2018

Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi Yıkılmayacak
Tepkiler Üzerine Geri Adım Attı

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, kamuoyunda tepkiyle karşılanan Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi’nin yıkımıyla ilgili kararda geri adım attı.

Başkan Külcü, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle kentte görev yapan gazetecilerle yemekte bir araya geldi. Külcü, gazetemizin dünkü sayısında “Faik Tonguç Kütüphanesi’nin Yıkım Kararına Tepki” başlıklı haberimizde yer alan kütüphanenin yıkım kararında geri adım attığını açıkladı.

Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi il ilgili konunun iki farklı boyutunun olduğunu dile getiren Külcü, “Birincisi, orada bir imar planlaması yapılmış. 2007 yılında başlayan çevre düzeni planı çalışmasında orası konut bölgesi olarak işaretlenmiş. Sonrasında ise parselasyon çalışması yapılırken konut parselinin içerisinde kalmış. İşin bu kısmı doğru. Kütüphanenin bulunduğu alanı sosyal kültürel tesis alanı olarak işaretlemek üzere yeni bir çalışma başlattık. Bu çalışmamız devam ediyor. Onu nihayete erdireceğiz ve kütüphaneyi yıkılmaktan kurtaracağız” dedi.

Binlerce insanın olduğu gibi kendisinin de Faik Tonguç Kütüphanesinde hatırasının bulunduğuna dikkat çeken Külcü, “Burada şunun altını çizmek lazım. Bina tarihi bir bina değil ama binlerce insanın orada hatırası var. Biz o hatıraya saygı duyarak aslında kendi hatıralarımıza da saygı duyarak oradaki yıkımın önüne geçmek üzere hazırlıklar yapıyoruz. Bizim de ortaokul yıllarımızın kütüphane çalışmaları Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi’nin içerisinde geçmiştir. Cumartesilerimiz, Pazarlarımız ve akşamlarımız oralara ders çalışmak için gidip geldiğimiz yerlerimizdi. O bölgede bulunan binlerce insanın hatırasına sahip çıkmak için düzenleme çalışması yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Ne Olmuştu?

Çöplü Mahallesinde bulunan Faik Tonguç Kütüphanesi’nin, Çorum Belediye Meclisi’nin bölgede uygulama kararı aldığı kentsel dönüşümden etkileyeceği öğrenilmişti. Devane bölgesinde 2 bin 700 m2 alanda yapılacak kentsel dönüşümle birlikte taban alanı daraltılarak 9-10 kat nizamında konutlar yapılacağı ifade edilmiş, bu kapsamda tek katlı ve bahçe içinde bulunan Faik Tonguç çocuk kütüphanesinin de yıkılacak olması tepki toplamıştı.

Çorum Belediyesi ile temasa geçen Faik Tonguç’un torunları, tarihi kütüphanenin yıkılması istememişti. Birçok çocuk kitabına imza atan Faik Tonguç’un torunu yazar Şafak Okdemir Elginöz “Bu imar planını çizenler, onaylayanlar, daha güzel bir mahalle yaratma iddiasındaki yetkililer, ülkenin en eski çocuk kütüphanelerinden birini yok edip, yerine 10 katlı bina dikmeyi düşünenler; Çorum’da büyüyen binlerce çocuktan biri değiller miydi?” sözleriyle karara tepki göstermişti.

Öte yandan Okul Kütüphanecileri Derneği Başkanı Aydın İleri de yaptığı açıklamada,  “1971 yılında Çorum Belediye Meclisi kararı ile Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesine 95 yıllığına tahsis edilen arazi kentsel dönüşüm planlarına sokularak Çocuk Kütüphanesi ve 54 yıllık kütüphane geçmişi yokmuş gibi davranılıyor” demişti.

Faik Tonguç’un torunu, aynı zamanda Çocuk Kitapları yazarı-çizeri Şafak Okdemir de belediyenin kentsel dönüşüm planlarının ve kütüphanenin bu plan doğrultusunda yıkılacağını tesadüfen öğrendiğini söylemiş, bu süreçte ne kütüphaneyi kullanan çocuklara, ne de İl Kültür Müdürlüğüne haber verilmediğini ve onların fikirlerinin sorulmadığını ifade etmişti.

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?