Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Tarihi Arasta Yeniden Hayat Bulacak

Tarihi Arasta Yeniden Hayat Bulacak
23 Haziran 2018

Tarihi Arasta Yeniden Hayat Bulacak

Çorum’da bir dönem yıkılması gündeme gelen ve esnafla belediye arasında tartışmalara neden olan tarihi ayakkabıcılar arastası için yeni bir formül bulundu. Çorum Belediyesi, tarihi arastayı yenileyerek Çorum’un ticaret ve kültür hayatına kazandıracak bir proje hazırlıyor. “Ayakkabıcılar Ve Dikiciler Arastası Sokak Sağlıklaştırma Projesi” adı verilen çalışmaya esnaf ta sıcak bakıyor.

Çorum’un ticaret merkezi olarak bilinen ve içinde barındırdığı tarihi yapılarla kentin yaşayan kültürü olan tarihi ayakkabıcılar arastası, eski belediye başkanı Muzaffer Külcü tarafından yıkılmak istenmişti. Hatırlanacağı üzere eski başkan Muzaffer Külcü daha önceki yıllarda “Ya arasta beni alır, ya ben arastayı” sözü ile tepki toplamıştı. Bölgenin sit alanı ilan edilmesi üzerine yıkım projesi rafa kalkarken, kaderine terk edilen arasta için şimdi yeni bir formül bulundu. Taslak olarak hazırlanan yenileme projesi esnafı da memnun etti. Projeye göre tarihi arastadaki işyerleri ve kültür varlıkları aslına uygun şekilde restore edilecek ve arastanın üzeri kapatılarak Çorum’un ticaret ve kültür hayatına kazandırılacak.

Tarihi Ayakkabıcılar ve Dikiciler Arastası Sokak Sağlıklaştırma projesi, Belediye konferans salonunda düzenlene toplantıyla arasta esnafına tanıtıldı. Toplantıya Belediye Başkanı Zeki Gül ve Ak Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Zeki Gül, “Tarihi arasta yeniden hayat bulacak” dedi.

Arastanın sağlıklaştırma projesinin tanıtımında konuşan Ak Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da projeyi değerlendirdi. Esnafın bu projeye sahip çıkmasını ve destek vermesini isteyen Ceylan, “Bu projenin öncüsü esnaf olacak, biz gereken desteği vereceğiz” dedi.

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?