Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

“Stad Yerine Beton Projesi”

stadtartisma
13 Ağustos 2015

“STAD YERİNE BETON PROJESİ”

Külcü onaylarsa spor tesisleri yıkılacak

Tartışmalar Türkiye’nin gündemine de taşındı

Çorum’da şehir stadı spor tesislerinin yıkılarak yerine 1500 konut inşaatının yapım ihalesinin tamamlanmasının ardından projeye başlanılması için Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün onayı bekleniyor.

Spor tesislerini yıkıp betonlaşmanın önünü açan imar planı değişikliği ve ihaleyle ilgili tepkiler ise sürüyor. Çorum’daki gelişmeler ulusal medyada da gündeme geldi. İhaleyle ilgili haberi Türkiye’ye duyuran Fox TV, 10 kişilik stat yerine konut ve AVM yapılarak, çocukların ve gençlerin spor yaptığı alanın beton yığınına döneceğini bildirdi..  FOX TV Haber sunucusu Murat Güloğlu “Gençler sokak ortalarında oynayacak, parayı ihaleye giren arkadaşlar, rantı belediyenin zatı muhteremleri götürecekler. Büyük terbiyesizlik” şeklinde yorumuyla dikkat çekti.

Dr. Turhan Kılıçcıoğlu stadı, Atatürk Spor Salonu ve aynı bölgedeki amatör spor tesisleri 1.5 yıl önce Gençlik ve Spor Bakanlığından belediyeye devredildi. Stad, spor salonu, güreş eğitim merkezi, amatör spor sahalarının aynısının yapılması şartıyla Çorum Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü arasında sözleşme imzalandı.

Çorum’un 10 bin kişilik Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Stadı ve çevresindeki güreş eğitim merkezi, tenis kortu, kapalı spor salonu, sentetik çim sahalar ve basketbol potalarının bulunduğu toplam 55 bin metrekarelik alana bin 500 konut ve AVM inşaatı için belediye tarafından ihale yapıldı.

Belediye Meclis Salonu’nda İsmail Tekçam Başkanlığı’nda yapılan ihalede spor tesislerinin bulunduğu alana inşaat yapım işi Ahlatçı firmasına verildi.

Çorum Belediyesi’nin toplam satış gelirinden alacağı asgari pay yüzde 42 olarak başlayan ihaleye tek firma olarak katılan Ahlatçı firması yüzde 43 teklif verdi.  Buna göre stat yeri ve çevresine toplamda bin 500 konut yapılacak. Ahlatçı firmasının yapacağı konutlardan Çorum Belediyesi’ne yüzde 43 oranında pay verilecek.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün ihaleyi onaylamasının ardından inşaat çalışmaları için Ahlatçı firmasına yer teslimi yapılacak.  Ancak bazı çevreler tarafından konunun yargıya taşıyacağını söyleniyor.

Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri de ortak bir açıklama daha yaparak konut ve AVM projesini sert bir dille eleştirdi. Açıklama şöyle: “Bir hafta önce şehitliğin yanına 200 konut yapılmasına onay verenler, bugün bin 500 konut inşa etmek için stadyumumuzu sattı. Çocuklarımız ve gençlerimiz için spor ve sanat alanları yapmak yerine, dev konutlar yapılmasını tercih etti. Gelişmiş kentler, şehir merkezlerine daha fazla yaşam alanları planlarken biz şehir merkezinde konutlaşma yolunda ilerliyoruz. 50 yıl sonra, çirkin bir şehirle iç içe yaşıyor olacağımız bir gerçek. Üstelik şehrimizde yaşayan, sporla ilgilenen çocuklarımız ve gençlerimiz yeni spor alanları yapılana kadar spor yapamayacak! Kısacası, Çorum halkı akciğerini kaybetti! İçimiz kan ağlıyor.”

Yorumlar

« | »

Habere 3 Yorum Yapılmış

  • Elimize topumuzu alıp gider oynardık o büyük stadın yanındaki sahalarda. Yorulup 1 kola alıp karşıdaki parkta içerdik. Her sıkıldığımızda uğrak yerimiz olmuştu orası. Basketbol futbol tenis bile vardı. Güzel anılarımız oldu. Allah yapandan razı olsun. Yetkililer eğer sadece kâr ve para amacıyla yıkacaksa Çorum gençlerini düşünmüyorlarsa tüm hakkım haram olsun. Elbet bi yerden bi şekilde çıkar haram para.

  • Sinan basan

    Siz suanki stad ve komplekslerinde hiçbir spor aktivitesinde bulundunuz mu. Bulunmadiniz ama sadece AKP düşmanlığı olsun diye muhalefetsiniz.
    Suanki kompleksler acilen yenilenmesi gereken ihtiyaçlara cevap veremez durumdadır. Eski stadyumun yerine gelince avm mantıklı olabilir ancak konut yerine yeşil alan kazandirilabilir. Ancak yatırım doğrudur. Eleştirenler muhalefet ve menfaatçi dır.

  • Haberi yapan kim? din ve devlet düşmanı, Hdp yi cilalayıp parlatan fox tv. Çrt de buna alet oluyor. Türkiye nin her tarafında Avrupai modern stadlar, spor kompleksleri yükselirken bu tesisler Çorum’a yakışıyormu?

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?