Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

SARMAŞIK 19 OPERASYONU

SARMAŞIK 19 OPERASYONU
20 Kasım 2009

Cep telefonlarıyla aradıkları kişilere kendilerini polis, hakim ve savcı olarak tanıtıp tehdit ve hile yoluyla kontör dolandırıcılığı yapan suç şebekesi ne yönelik 4 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Sarmaşık 19” isimli operasyonda 16 kişi gözaltına alındı.

Vatandaşların cep telefonlarının arayarak veya mesaj göndererek kendilerini polis, hakim ve savcı gibi değişik kamu görevlisi olarak tanıtıp, hile, tehdit ve korku yoluyla kendilerine kontör transferi yaparak haksız kazanç elde eden kişilerin yakalanması amacıyla Çorum Emniyet Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 ay önce çalışma başlatıldı. Yapılan teknik takip sonucu 4 ilde oluşturulan suç şebekesinin, kontör dolandırıcılığı yaptıkları tespit edildi. Şahısların yakalanması için Çorum Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel ekipler, Osmancık Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla İstanbul, Van, Mersin, Şanlıurfa Merkez ve Akçakale ilçesinde eş zamanlı operasyon düzenledi. S.S., K.S., Z.T., A.B., Y.P., A.K., M.E.K., C.G., İ.Ç., M.K., H.A., M.A.Y., H.A., A.K., İ.B. ve M.Ş. isimli şahıslar gözaltına alındı.

Zanlıların ev, iş yeri ve otomobillerinde yapılan aramalarda 5 dizüstü bilgisayar, 19 masa üstü bilgisayar, 6 harici hard disk, 70 cep telefonu, yaklaşık 3 bin 500 GSM kartı, suçtan elde edildiği belirlenen 23 bin TL nakit para ile İstanbul’un Sarıyer ilçesinden çalıntı olduğu tespit edilen lüks bir otomobil ele geçirildi.

Zanlılar, ele geçirilen malzemelerle birlikte sorgulanmak üzere Çorum’a getirildi.

Rastgele cep telefonlarını ayarak kendilerini polis, hakim ve savcı olarak tanıtan dolandırıcıların, inandırıcı olmak için telefonda vatandaşlara polis telsizlerinin sesini dinlettiklerini ortaya çıktı.

Zanlıların, aradıkları kişinin kullandığı GSM kartının terör örgütü tarafından kopyalandığını ve kendi adlarından faaliyette bulunduklarını ve suçlu duruma düştüklerini söyledikleri öğrenildi.

Suçluları yakalamak için aradıkları telefon hatlarının sahiplerinden kontör göndermelerini isteyen zanlıların, ayrıca banka kredi kartlarının da örgütçe kullanılabileceğini söyleyerek, ATM cihazına yönlendirdikleri vatandaşlardan kredi kartından kontör transferi yapmalarını sağladıkları ifade edildi.

Benzer yöntemlerle binlerce kişiyi dolandırdıkları bildirilen zanlıların, özellikle son dönemlerde vatandaşlara mesaj göndererek, çeşitli firmaların düzenlediği kampanyalardan para ödülü kazandıklarını ve ödülü almak için verilen telefon numarasıyla irtibata geçmelerini istedikleri, belirtilen numarayı arayan vatandaşların da kimlik bilgilerini elde ederek, kredi kartlarından dolandırıcılık yapıldığı belirtildi.

Yapılan soruşturma kapsamında zanlılar tarafından ülke genelinde binlerce vatandaşın bu şekilde dolandırıldığı ve yüz binlerce TL haksız kazanç elde edildiği tespit edildi.

İfadeleri alınan 1’i bayan 16 zanlı, “kişilerin algılama yeteneği ve zayıflığından yararlanarak bilişim sistemlerini araç olarak kullanıp, bu yolla haksız kazanç elde etmek, bu amaçla örgüt kurmak ve örgüt içerisinde faaliyet göstererek nitelikli dolandırıcılık yapmak” suçundan Osmancık Adliyesi’ne sevk edildi.

Ele geçirilen bilgisayar, cep telefonu, sim kart ve dolandırıcılıkta kullanılan çeşitli malzemeler polis tarafından çuval ve kolilerle minibüse konularak Osmancık Adliyesi’ne götürüldü.

                                

Yorumlar

« | »

Habere 3 Yorum Yapılmış

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?