Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Ramazan’ın Simitçi Çocukları

ramazansimitcileri
31 Mayıs 2017

Ramazan’ın Simitçi Çocukları
Sahura Kadar Sokak Sokak Geziyorlar

Çorum’da bir Ramazan geleneği haline gelen simitçi çocuklar, fırınlardan aldıkları sıcak simitleri sahura kadar sokak sokak dolaşarak satıyor.

11 ayın sultanı rahmet ve bereket ayı Ramazan’ın gelmesiyle beraber sahur vaktine kadar Çorum sokaklarında simitçi çocukları sesi yükseliyor.

İftar sonrası fırınların önünde uzunca bekleyişin ardından sepetlerini sıcak simitle dolduran çocuklar, cami avluları ve mahalle aralarının yolunu tutuyor. Teravih namazı için camilere akın eden vatandaşlar ise çıkışta bekleyen çocuklardan aldıkları sıcak simitlerle çarşıda veya evde yeni demlenmiş çayla sohbete koyuluyor.

Çoğunluğunu 10-15 yaş grubu çocukların oluşturduğu simitçiler, Ramazan ayı boyunca fırınlardan aldıkları simitleri sahur vaktine kadar satarak okul harçlıklarını çıkarıyor. Simitçi çocukların kimisi tek başına simit satmayı tercih ederken kimisi de arkadaşlarıyla satış yapıyor. Simitçi çocuklardan bazıları, okul harçlıklarını çıkarmak ve aile bütçesine katkıda bulunmak için simit sattığını dile getirirken, bazı çocuklar da arkadaşlarına özendikleri için bu işi yaptıklarını belirtiyor.

Simitçi ustası Ali Kara, Çorum’daki Ramazan simidi geleneğinin geçmiş yıllardan geldiğini belirterek, günümüze kadar ulaştığını söyledi. Daha önce simit satan çocuk sayısının daha fazla olduğunu dile getiren Kara, şimdi bu sayının azaldığını ifade etti.

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?