Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Pazarda Esnaf Mutsuz, Vatandaş Memnun

pazardaesnafmutsuz
07 Kasım 2018

Çarşamba Pazarı’nda esnaf mutsuz. Satışların eskisi gibi olmadığından dert yanan esnaf, çözüm arıyor. Vatandaşlar ise mevcut fiyatlardan memnun görünüyor.

“YA MİLLET YEMİYOR YA DA PARA HARCAMAYA KIYAMIYOR”

Vatandaşların ürün alırken ketum davrandıklarını söyleyen pazar esnafı Yahya Satır, “Alıcı olmadığı zaman bekliyoruz. Satış diye bir şey yok. Son 5 yılın en kötü pazarlarını yaşıyoruz. Fiyatlarla ilgisi yok. Patlıcanı 1,5 TL’ye satıyoruz kimse bakmıyor. Ya millet yemiyor, ya da para harcamaya kıyamıyor. Biz bu işin içinden çıkamıyoruz. Ben şimdiye kadar hiç böyle bir Pazar görmedim. Şimdi baktığımızda müşterileri sayabiliyorsunuz. Eskiden insandan gözükmüyordu buralar” diye konuştu.

“30 TL İLE TEZGAH KAPATTIK”

Salı pazarında sabahtan akşama kadar 30 TL’lik satış yapabildiğini belirten Abdullah Salar, “Satışlar durgun. İş yok. Sabahtan beri 15 TL’lik satış yaptık. Sabahtan beri durgunluk var. 1 aydır bu Pazar böyle. İş yok, güç yok. Diğer pazarlarda da aynı bu boşluk orada da var. Dün 30 TL ile tezgahı kapattık. Para kazanılmıyor burada” şeklinde konuştu.

“ÇARŞAMBA PAZARI ESKİ TADINI VERMİYOR”

Pazarda 5 TL’ye hamsi satan bir balık satıcısı Ayhan Köyükoğlu, ise iş yapamadıklarını söyledi. “Sonumuz iyi değil” diyen Köyükoğlu, Çarşamba Pazarı’nın eski tadını vermediğini ifade etti. Köyükoğlu, “Daha Karadeniz’de balık yok, satış yapamıyoruz. Balık satışları 5 TL. Her pazarda satışlar sorunlu değil. Sadece Çarşamba Pazarı kötü oluyor. Birkaç Pazar var. Hafta sonu pazarlarımızda işlerimiz güzel. Çarşamba Pazarı eskisi gibi değil. Çok büyük olduğu için halk istediğini bulamıyor. Çarşamba pazarı eski tadını vermiyor” diye konuştu.

VATANDAŞ FİYATLARDAN MEMNUN

Çorumlular da fiyatlardan gayet memnun durumda. Döviz kurundaki artış nedeniyle artan fiyatların dövizin düşmesiyle birlikte düşmesi vatandaşların pazarlardan memnun kalmasını sağlıyor.

İki haftada bir pazara gittiğini söyleyen Hülya Özdemircan, “Vatandaşlar ise pazardaki fiyatlardan memnun görünüyor. “Haftalık biz biraz kısıtlı alışveriş yapıyoruz. 70-80 TL Pazar için anca ayırabiliyoruz. Dövizde yaşanan sorunlardan önce arabamız daha dolu oluyordu. Şimdi her hafta gelemiyorum. Genel olarak mutfak ihtiyaçlarını alabiliyoruz. Meyve sebze alışverişini marketlerden yapmıyorum. Çünkü oralarda daha yüksek fiyatlar. Oradan hiç yapamıyorum” dedi.

“200 TL İLE İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAZSIN”

Pazardan her istediğini almak isteyen bir kişinin 200 TL’den az bir bütçeyle gelmemesi gerektiğini dile getiren Bade Seldemirel, “Pazar’da fiyatlar normal. Buna çok şükür. Haftalık Pazar için 100 TL ayırıyorum. Bu krizden önce 50-60 TL ayırıyordum. Marketteki fiyatlara oranla Pazar daha iyi fiyatları. Dün alışverişimi Salı pazarından yaptım. 100 TL’den 30 TL arttı. Bu 70 TL’ye elma aldım, mandalina aldım, soğan aldım, patates aldım.  100 TL ile pazardan istediğin her şeyi alamazsın. İstediğini alabilmek için 200 TL ile işin içinden çıkamazsın” ifadelerini kullandı.

“MARKETE GÖRE FİYATLAR ÇOK UCUZ”

Pazardaki fiyatlardan hayli memnun olan bir diğer vatandaş ise Adil Kaynar oldu. Marketlere oranla pazardaki fiyatların uygun olduğunu vurgulayan Kaynar, Adil Kaynar, Pazarda fiyatlar çok güzel. 5 TL’ye muz, mandalinayı 1,5 TL’ye aldım kilosunu. “Ama Pazar çok güzel. Haftalık 50-60 TL bütçe ayırıyorum Pazar için. Önceden 30-40 TL’ye istediğimi alabiliyordum. Şimdi biraz hala pahalı ama yine de normale dönüyor. Marketlerden Pazar daha iyi. Marketler biraz pahalı. Sebze, meyve bakımından burası çok iyi” diye konuştu.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?