Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Osmancık’ta Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı

osmancikta-tarim-ve-hayvancilik-calistayi
15 Aralık 2015

Osmancık’ta Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı
Hangi Adımlar Osmancık’a Fayda Sağlar?

Osmancık Belediyesi ve Osmancık Kent Konseyi tarafından ilçenin tarım ve hayvancılık potansiyelini değerlendirmek, tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlamak amacıyla “Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı” düzenleniyor.

Osmancık Tarım ve Hayvancılık Çalıştayının ikinci toplantısı belediye meclis salonunda düzenlendi. İlçenin tarım ve hayvancılık alanındaki konumunun değerlendirerek çalışma gruplarının oluşturulduğu toplantıya Belediye Başkanı Hamza Karataş’ta katıldı.

Çalıştayda ilçenin tarım ve hayvancılık alanındaki potansiyelini belirlemek amacıyla katılımcıların analiz, yorum ve fikirleri değerlendirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Fuat Er, ilçe halkının tarımda çeltik üreticiliğini benimsediğini belirterek, pirinç dışında çeltik tohumu da üretilerek gelir sağlanabileceğini kaydetti. Er, aynı zamanda kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde Osmancık’ın hindi türünü benimsediğini, bu alanda yapılacak çalışmaların da önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Sakin Bilge’de, Osmancık’ın pirinç sektöründe bir merkez konumunda olduğunu ve ilçedeki fabrikaların tüm bölgeden alım yaptığını kaydetti. İlçenin sektördeki varlığının korunması ve ticaretin büyümesi için ilçenin çeltik üretimindeki konumunun güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Bilge, lisanslı depolama ve lojistik alanın da yatırımların kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş’da konuşmasında, ilçede tarım ve hayvancılığın geleceği açısından çalıştaydan çıkacak sonuçların önem arz ettiğini belirtti.

Çalıştayda tarım ve hayvancılık alanında iki çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma grupları yapacakları çalışmanın raporunu bir ay sonra düzenlenecek toplantıda sunacak.

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?