Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Ortaköy’ü Kalkındırma Hamlesi

Ortaköy’ü Kalkındırma Hamlesi
18 Nisan 2012

Hitit medeniyetinin en önemli yerleşim merkezlerinden olan ve dünyanın ilk ticaret borsasının bulunduğu Çorum’un Ortaköy ilçesi, makus talihini Hitit Üniversitesi ile yenmeye hazırlanıyor.

Tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra önemli turizm potansiyeline de sahip olan ilçede her yıl artan göç, gelişmişlik seviyesinin gerilemesi üzerine Ortaköy Kaymakamlığı ve belediyesinden gelen talep üzerine İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından çalışma başlatıldı.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve İİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Gülen Elmas öncülüğünde yürütülen çalışma ile ilk önce ilçenin master planı çıkarılacak.

Üniversite-kent işbirliğine de örnek teşkil edecek bu çalışma doğrultusunda bölgenin potansiyeli ortaya çıkarılarak projeler geliştirilecek.

Projelerin hazırlanması, hayata geçirilmesi ve sürdürülebilirliği noktasında ilçeye rehberlik yapacak olan üniversite, ilçenin gelişmesinde lokomotif görevi görecek.

Proje hakkında bilgi veren İİBF Dekan Vekili Prof. Dr. Gülen Elmas Arslan, göç ve genç nüfusun ilçede tutulamaması nedeniyle problem yaşandığını söyledi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?