Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Öğrenciler de Veliler de Yüz Yüze Eğitim İstiyor

“Yüz Yüze Eğitim İçin Geç Bile Kaldık”
7 Ekim 2020

Öğrenciler de Veliler de Yüz Yüze Eğitim İstiyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ara verilen eğitim-öğretim hayatı 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim ile 21 Eylül’de alınan kararlar doğrultusunda anasınıfı ve ilkokul 1. sınıflarda yüz yüze eğitim başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü yaptığı açıklamalara göre ilkokul 2‘nci, 3’ncü ve 4’üncü sınıflarda ve aynı zamanda 8’inci ve 12’nci sınıflarda 12 Ekim’den itibaren yüz yüze eğitime geçileceğini duyurmuştu.

Yüz yüze eğitime başlanması kararını Çorum’daki vatandaşlara sorduk. Vatandaşlar yüz yüze eğitime başlanması kararının doğru olduğunu ifade ederken geç bile kalındığını söylediler. Uzaktan eğitimin öğrencilere bir faydası olmadığını belirtirken çocuklarının pandemi sürecinde eğitimden uzak kalmasının bir telafisi olması gerektiğini belirtti.

Normalleşme sürecinde her yerin açılmasıyla okulların kapalı kalmasını doğru bulmayan vatandaşlar bu durumdan şikâyetçi. Gençlerin eğitim için okul ortamında bulunmaları gerektiğini söyleyen veliler ise “Okulların açılmaması öğrencileri daha çok dışarıya çıkmalarına neden oluyor” dedi.

Konuya ilişkin vatandaşların görüşleri şöyle:

“Yüz Yüze Eğitim İçin Geç Bile Kaldık”

Normalleşme sürecinde gerekli tedbirler dahilinde her yerin açılması ama okulların kapanması öğrenciler için kötü bir durumken veliler de bu durumdan şikâyetçi.

Halen tüm sınıfların yüz yüze eğitime geçmemesinden şikâyetçi olan veli Arzu İlker “Ülkede her şey normalleşti. Her yer açıldı ama okullar kapalı. Çocuklarımızın eğitim öğretim hayatı için okullar açılmalıydı. Yüz yüze eğitim için geç bile kaldık” dedi.

“Ara Sınıflar Neden Yüz Yüze Eğitime Başlamıyor?”

Yüz yüze eğitimin başlaması hakkında görüşlerini aldığımız İlker “Çocuğum şu anda 9’uncu sınıfa gidiyor. Uzaktan eğitimin çocuğum ve diğer öğrenciler için yararlı olacağını düşünmüyorum. Yüz yüze eğitimin başlaması kararını doğru buluyorum ama inşallah ara sınıflar da eğitime başlar ” şeklinde konuştu.

“İlkokul Sınıflarının Açılması Doğru Değil”

Koronavirüs salgını açısından ilkokul sınıflarının yüz yüze eğitime başlamasını doğru bulmayan 12’nci sınıf öğrencisi Ayşegül Tokbaş “Küçükler sosyal mesafeye dikkat etme konusunda yetersiz kalabilir. Vaka sayılarının arttığı bu günlerde sağlığımızı korumak adına ilkokul sınıfları uzaktan eğitime devam etmeli diye düşünüyorum. Salgın konusunda ortaokul ve lise seviyesindeki öğrenciler ilkokul öğrencilerine nazaran daha dikkatli” dedi.

“Yüz Yüze Eğitime Başlamak En Mantıklısı”

12 Ekim’den itibaren belirlenen sınıfların yüz yüze eğitime başlaması kararını değerlendiren 12’nci sınıf öğrencisi Büşra Yılmaz “Eğitim öğretim hayatı için sağlıklı olan yüz yüze eğitim. Uzaktan eğitim öğrenciler için faydalı olmuyor bu yüzden yüz yüze eğitim için alınan kararı mantıklı buluyorum” dedi.

“Sınıflarda Sosyal Mesafe Olmazsa Sorun Büyür”

Yüz yüze eğitime başlayacak olan öğrencilerin sınıf ortamında almaları gereken tedbirler hakkında konuşan 12’nci sınıf öğrencisi Sena Çalışkan “Yüz yüze eğitime başladıktan sonra sadece dezenfektan ve maske kuralları yeterli olmayacaktır. Öğrenciler sınıflarda aralarında mesafe olacak şekilde oturtulmalıdır. Salgın adına alınan en iyi önlem sosyal mesafe diye düşünüyorum ve sınıflarda sosyal mesafe olmazsa sorun büyür. Yüz yüze eğitime başlayalım derken vaka sayısındaki artışa etki etmemeliyiz” dedi.

“Uzaktan Eğitimden Daha Faydalı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı yeni kararla ilgili görüşlerini aldığımız mezun öğrenci Selinay Vural “Yüz yüze eğitim öğrenciler için daha faydalı. Uzaktan eğitime herkes katılım sağlayamıyor. Katılım olsa bile okul ortamında bulunmayan öğrenci ders çalışmak istemiyor” dedi.

Yüz yüze eğitim kararını doğru bulan mezun öğrenci Gamze Abacı ise “Yüz yüze eğitim uzaktan eğitimden daha faydalı. Her yer normale dönmüşken yüz yüze eğitimin olmaması çok saçmaydı” dedi.

Veliler Çocuklarını Okula Gönderecek Mi?

Okulların yüz yüze eğitime başlaması kararını doğru bulan veli Necla Aksoy “Çocuklarımızı okula göndermeyi düşünüyoruz. Karar için geç kalındı. Öğrenciler okul açılmadıkça dışarıda olacak. Bu durumda salgını olumsuz etkileyecek. Korunarak yaşamayı öğrendiğimiz sürece vaka sayılarında ciddi bir artış olmayacak diye düşünüyorum. Bu yüzden de gerekli tedbirleri alarak çocuklarımı okula göndereceğim inşallah” dedi.

“Gençleri Evde Tutmak Zor”

Okulların yüz yüze eğitime başlaması kararını doğru bulan 12’nci sınıf öğrencisi Havva Zehra Taşbaş “Yüz yüze eğitime zaten başlanmalıydı. Okulların kapanmasındaki amaç salgın adınaysa okulları açılmayan gençler sürekli dışarıda. Öğrenciler okul olmadığında başıboş kalıyor ve sürekli dışarıya çıkma isteğinde oluyor. Okulların açılmasıyla derslerine odaklanan öğrenciler salgını olumsuz etkilemez.  Gerekli tedbirlerin alındığı ve sınıfların sosyal mesafeye uyulduğu bir düzende eğitim öğretim hayatı olmalı” dedi.

Riskli Bulanlar DA Var

Çocuğunu okula göndermekten yana olmadığını ancak sınava hazırlanması için okul ortamının gerektiğini söyleyen veli Furkan Yılmaz ise çocuğunun bulunduğu eğitim kurumunda bir öğrencinin covid pozitif çıkması sebebi ile bu süreçte kursa gitmediğini söyledi. Risk azalana kadar çocuğunu eğitim kurumuna göndermeyi düşünmediğini belirten Yılmaz, çocuğunun eğitimini internet üzerinden devam ettireceğini belirtti.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?